Vánoční trhy v Drážďanech

Vánoční trhy v Drážďanech

Kategorie

Civilizace

Oblast

Evropa

Popis

Vánoční trhy v Drážďanech - TO stojí za vidění

 • Článek
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vánoční čas má své kouzlo vždy, ať už jste v naší zeměpisné šířce kdekoli. Každé město i vesnička dostávají v prosinci vánoční přízdobu a jakmile začne padat sníh, všichni začnou snít ,jak jinak, než o vánocích. A tak mne dlouho nějak ani nenapadlo jet na vánoční trhy někam jinam, když jsou i u nás. A pak se to stalo: parta kamarádů mne vylákala na vánoční trhy do Drážďan. Už to že jela skupiny kde víc než polovina chlapů, prozrazovalo, že to tentokrát nebude o klasických předvánočních nákupech. Předvánoční spěch i shon jsme nechali doma, poránu nasedli do autobusu a pohodlně se nechali dovést až do Drážďan na nábřeží Labe. Tam nás nedaleko histroického centra bus vyplivnul přímo do vánoční atmosféry. Náměstí Altmark ve středu starých Drážďan s totiž každým rokem mění v tržiště "Strýclmarkt", které je napěchováno lidmi a stánky s různým vánočním zbožím. Všude se něco děje, každý se snaží mít svůj stánek co nejkrásnější a hlavně úplně jiný než všichni ostatní, aby co nejlépe upoutal ke svému zboží.
   

  Pohled na staré město přes Labe ...

   

  Vánoční trhy v Drážďanech mají více jak půl tisíciletí dlouhou tradici. Nejznámější z nich je Štrýclmarkt (Striezelmarkt), který se v r. 2011 koná již po 577. Hlavní trh na Štrýclmarktu každoročně začíná ve čtvrtek před prvním adventem. V drážďanském kostele Kreuzkirche na náměstí Altmarkt se jako každý rok konáslavnostní bohoslužba. V kostele je místo pro 3.000 hostů a vstup je po dobu trhů volný. Na náměstí Altmarkt sče roztočí se největší vánoční pyramida světa, která je jedním ze symbolů saských vánoc a se svými více než 14m byla zapsána do Guinessovy knihy rekordů. Představitelé města nakrojí vánoční drážďanskou štolu (ta z r.2000 je zapsána v guinesovce s svými 4tunami - 4,75×1,75×0,9 m).  Śtola je tradiční adventní drážďanskou pochoutkou, jakou je v České Republice např. vánočka. Drážďanská štola resp. Dresdner Stollen je ochrannou známkou a právo pravou drážďanskou štolu péct má pouze omezený počet pekáren. Poznáte ji podle zlaté pečeti s výrobním číslem. Takže kdo si tu nedá kávu či svářák a k tomu neochutná štolu jako by tu nebyl !!! Část trhu před kostelem Kreuzkirche je vyhrazena dětem. Ty na tomto místě potěší pestrobarevné chaloupky, v nichž bydlí různorodé vánoční bytosti, jako například kominík ze sušených švestek Pflaumentofl, vánoční skřítek, či místní pekaři, s nimiž děti mohou zkusit péct saské vánoční cukroví (11-18h.).
   


  Vývěstní štíty stánků jsou nádherné ...
   


  jsou to malá umělecká dílka
   


  a fantazie tu má pole otevřené

  A tak jsme se vydali si to všechno uží. Na Štrýclmarku bývá přes 200 stánků, na kterých najdete něco na zahřátí, nápady na netradiční dárky či ukázky tradičních krušnohorských a regionálních řemesel, jakými je například dřevořezba, opracovávání kovů, hrnčířství či krajkářství a brašnářství. Největším problémem naší skupiny bylo nikoho nestratit, protože každou chvilku se někdo někde zakoukal či zastavil na ochutnávku. Kdo by si také nepřivoněl u stánku s pulznickým perníkem či se nepokochal se krušnohorskými vánočními ozdobami ručně vysoustruženými ze dřeva. Když už nás zima dohonila, šli jsme si na chvilku posedět do kostela Kreuzkirche, zasedli do lavic a při poslechu písní náhodných pocestných prohlíželi nádhernou lucernu kostela.
  Když už jsme byly v Drážďanech nedalo nám to a cestou kolem průvodu knížat došli až k Semperově opeře a Zwingru, dál po nábřeží a po mostě přes Labe kdy trhy pokračují. Další oddychovou teplou zastávkou byl vytápěný kostel na druhé straně řeky a zas zpět. Cestou se nad vodou začal stmívat a při příchodu zpět nanáměstí před kostle Kreuzkirche jsme zjistil že v ulicích lidí ještě přibylo. To i místní vyrazili do ulic vychutnat si předvánoční atmosféru bez spěchu a stresu z uklízení. Po okukování "živých soch" a povozů s koňmi došlo i na ochutnávku teplé německé klobásky. A tak jsme opouštěli Drážďanské trhy plné lidiček, naplněni pohodou a vánoční náladou, není nad takové zastavení v naší uspěchané době. A pokud by jste se báli, že zimou nevydržíte, můžete si venkovní návštěvu trhů nakobinovat s návštěvou muzea či galerie.

  Pro ženy ještě jedno info: Na základě usnesení drážďanská Městské rady smějí mít o letošním druhém a čtvrtém adventu (4. a 18.12.2011) obchody v centru Drážďan odpoledne otevřeno - nákupní neděle jsou v Německu velmi vzácné.
   


  Večer v ulicích lidí ještě přibude a všechno má ještě více slavnostní vánoční náladu ...

   Průvod knížat "Fürstenzug" je drážďanskou raritou - jde o nástěnný obraz složený z 25 tisíců malých kachlíků z míšeňského porcelánu, největší svého druhu na světě - 102m dlouhý. Vytvořil ho Wilhelm Walther v letech 1872 až 1876 původně jako fresku, která však rychle začala podléhat nepřízni počasí a zubu času, proto byla od r. 1904 po tři léta postupně nahrazována porcelánovým povrchem. Další zatěžkávací zkouškou byla pro originální výtvor druhá světová válka, po jejímž skončení byl obraz opět poničen. Naštěstí se jej podařilo dochovat a úspěšně zrestaurovat do dnešní podoby. Zobrazený průvod čítá 35 postav knížat a funkcionářů saské historie a 59 dalších osob nejrůznějšího povolání - vědců, umělců, vojáků a dalších. Je zde zvěčněno na 800 let historie dynastie Wettinů, která vládla Sasku od 12. až do počátku 20. století a impozantní dílo je tak poklonou její památce. Dílo se nachází v uličce Augustusstrasse, která spojuje náměstí mezi kostelem Hofkirche a drážďanským zámkem s prostranstvím za kostelem Frauenkirche. Takže cestou z tržiště k Zwiengru ji nelze minout, i nás hned u ní potěšila vystoupení na pouličních umělců a "živé" sochy.
   


  a všichni někam jdou ...

   

  Straré Drážďany nabízí nádhernou přehlídku barokní architektury, které vévodí zámecký komplex Zwinger. Všechna hlavní turisticky exponovaná místa leží v nevelkém centru města a to v okruhu několika minut pěší
  chůze, vlastně právě v jeho kulisách se odehrávají Vánoční trhy. Tomu, kdo nezná pohnutou minulost města, by lehko ušlo tak jako nám, že všechny známé stavby drážďanského centra byly v nedávné minulosti buďto částečně nebo zcela zrekonstruovány podle původních plánů - tak dobře jsou monumenty vzkříšeny.

  Zwinger se nachází přímo v centru a zároveň na nábřeží vedle Operního náměstí, kde stojí Semperova opera a kostel Hofkirche. To, co do Zwingeru láká návštěvníky nejvíce, je bezpochyby právě jeho budova - původně oranžerie. Galerie je unitř nabitá nejrůznějšími slavnými obrazy, umělecnými sbírkami. Zde je možnost obdivovat díla německých, italských, francouzských a holandských malířů, mimo jiné Rembrandta, Rubense nebo Tiziana. Největším magnetem je však nejcennější plátno od renesančního velikána Raffaela - Sixtínská Madonna.

   


  doufám že andělíčkové ve "Cvingru" jsou otužilí ....

  Budova která nám poskytla v zimní počasí trochu pohodlí k posezení a odpočinku ušlým nohám, byl nečekaně nejznámější drážďanský kostel - Frauenkirche (doslovný překlad „Kostel (naší) paní“), česky kostel Panny Marie. Pohnutá historie tohoto původně luteránského kostelu i jeho impozantní dnešní podoba si pozastavení a pozornost rozhodně zaslouží.

  Frauenkirche byl zničen během druhé světové války při kontroverzním náletu na Drážďany dne 15. února 1945 a jeho trosky byly ponechány jako připomínka hrůz války. Po znovuspojení Německa bylo přistoupeno k jeho rekonstrukci, jež byla pojata i jako symbol smíření mezi dříve válčícími mocnostmi.Nejobdivuhodnější na kostelu je bezpochyby jeho neobvyklá, přes dvacet šest metrů vysoká kupole zvaná die Steinerne Glocke neboli kamenný zvon. Je to triumf techniky a inženýrství své doby srovnatelný snad jen s Michelangelovou kupolí pro baziliku svatého Petra v Římě. 12 000 tunová kupole se tyčí ve výšce čtyřiceti metrů bez jakýchkoliv vnitřních podpěr. Přes veškeré negativní předpovědi zůstala kupole po celou dobu stabilní, i když během sedmileté války
  v roce 1760 byl kostel zasažen více než 100 dělovými koulemi pruské armády. Kostel byl kompletně zničen až během náletu na Drážďany a zbytky kamenů ponechány v centru města na dalších 45 let. Samotnárekonstrukce trvala 12 let. Originální stavební plány z 18. stol. se nezachovaly, informace o původní stavbě byly čerpány ze starých obrazů a fotografii a z dokumentace opravy kostela realizované ve 20. letech 20. století. Podle nich byl sestaven přesný počítačový 3D model stavby. Každá původní část byla zaevidována a bylo jí určeno příslušné místo v modelu - do stavby se tak podařilo zakomponovat 43% původních součástí. Rekonstrukce Frauenkirchenu stála 180 miliónů €. Je obdivuhodné co lidé dokáží když upnou své úsilí na společný cíl.
   


  to se takhle posadíte a zvednete oči ....

   

  ----------------

  Na různých místech Drážďan můžete ale navštívit i další tematické vánoční trhy - například romantický trh na zámku, vánoční trh zaměřený na tradiční saskou řemeslnou výrobu na náměstí Neumarkt a také další stylové vánoční trhy ve čtvrti Neustadt či na labském svahu. Kompletní přehled vánočních trhů r.2011 si může stáhnout:
  http://dmg.drazdany.info/vanoce2011/2011_vanoce_drazdany_brozura_cesky.pdf
  Nezapomeňte, že drážďanské vánoční trhy končí už na Štědrý den!!!!

  -----------------


  místní doprava pro turisty ...

   

  doprava

  Na VÁNOČNÍ TRHY do Drážďan jedou o adventních víkendech mimořádné
  přímé vlaky. V těchto vlacích platí síťová jízdenka Labe-Elbe. Tato jízdenk
  a spojuje Čechy a Sasko a platí mj. také na MHD v Drážďanech. S jízdenkou
  Labe-Elbe lze cestovat i rychlíky a vlaky EC na trase mezi Ústí n.Labem
  a Děčínem. Vystupte na hlavním nádraží - Hauptbahhof, odtud je to
  jen kousek do samotného centra. Z řady míst Čech vyjíždí do Drážďan
  na trhy speciálně vybavené autobusy.

  ------------


  Santa Klaus s dárkem , který vám dá dárek ...

   

  Info centra: Přijedete-li do Drážďan vlakem, můžete se stavit ve stánku turistických informací v jižním křídle vstupní haly hlavního nádraží. Další informační středisko najdete na vánočním trhu Štrýclmarkt v dřevěném srubu ukázkových dílen "Schauwerkstätten" v severovýchodním rohu nám. Altmart (u vstupu do manufaktury je k dispozici i výtah pro vozíčkáře). Měl by tu být k dispozici i jeden česky mluvící zaměstnanec. Hlavní drážďanské turistické infocentrum se nachází ve středu města, na severní straně náměstí Altmarkt v hnědobílé prosklené funkcionalistickébudově kulturního paláce "Kulturpalast". V informačních centrech dostanete na vyžádání bezplatný malý plánek centra Drážďan (kleiner Stadtplan, Altstadt), českou brožuru s adventními akcemi i další materiály a letáky v češtině. Velkoformátový český leták s turistickými zajímavostmi a malým plánkem stojí cca 80 centů.

  ----------

  Tak my vyrážíme i letos, protože si to chceme užít ....


  A ještě pár odkazů, které vám mohou pomoci:

   

  http://dmg.drazdany.info/vanoce2012/2012-drazdany-vanoce-cesky.pdf

  http://mesto.drazdany.info/vanoce

  http://mesto.drazdany.info/brozura-vanoce

  Další cestopisy

  Zobrazit vše
  na dovolenou do Rachlebských hor

  na dovolenou do Rachlebských hor

  Kraj na který se dlouho zapomínalo, ale on se snažil dostat do podvědomí jak Čechů tak Poláků. Nyní jeho krása se dostává do podvědomí přes milovníky horských kol, ale kdo rád na houby, pak to je ideální místo, kdo rád ještě poklidné výlety na kole, pak to je tady ráj. Zkuste a uvidíte.

  Okolí města Poličky

  Okolí města Poličky

  Vzpomínka na výlet po okolí města Poličky na Vysočině. Podrobnosti jsou také v komentované fotodokumentaci, kterou si ukládám na svém webu www.cestotipy.cz

  Z Krnova podél Slezské Harty

  Z Krnova podél Slezské Harty

  Z Krnova po cyklotrase č.503 ke Slezské Hartě a poté kolem přehrady se zastávkou na rozhledně - Velký Roudno

  Ceský Krumlov

  Ceský Krumlov

  Rozhodla jsem se po delší době opět napsat nějaký cestopis, tentokrát to nebude o přírodě, ale o historickém skvostu jménem Český Krumlov. Je to město, které se mi nikdy neokouká a do kterého se budu vždycky ráda vracet.

  na Luční boudu v Krkonoších

  na Luční boudu v Krkonoších

  Putování ze Špindlerovy boudy na Luční boudu a přes Kozí hřbety do Špindlerova Mlýna.