Chvaletice

Chvaletice

Kategorie

Civilizace

Oblast

Evropa

Popis

Dlouho mně v mém okolí fascinovala jedna budova, asi jen málokdo okolo ní projede bez povšimnutí. Je to tepelná elektrárna Chvaletice. Nejprve k tomu proč turista milý přírody je fascinován něčím takovým?

 • Článek
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Dlouho mně v mém okolí fascinovala jedna budova, asi jen málokdo okolo ní projede bez povšimnutí. Je to tepelná elektrárna Chvaletice. Nejprve k tomu proč turista milý přírody je fascinován něčím takovým? Z architektonického hlediska jsou pro mne chladící věže vždy fotografickou výzvou, a pokud jsou navíc opatřeny mohutným a vysokým komínem nemohu
  prostě odolat.

  chvaletice_fototuristika

  Zvykli jsme si na život plný elektrické energie a nejsme schopni skoro už bez ní žít. Takže potřebujeme elektrárny, samozřejmě, že ty nejekologičtější, jsou také ty vůbec nejhorší na výkon, a proto musíme mít i nějaké černé puntíky v krajině, ale pokud by všechnu puntíky byli jako Chvaletice, byli by spíše světle šedé. Chvaletice totiž splňují velmi přísné ekologické normy, jsou tedy čistější než kdejaká továrna. Tak proto jsem se rozhodl strávit celý den jejich focením. 

  Vyrazil jsem z Kutné hory směrem na Přelouč , chtěl jsem focení spojit s koupí nové vycházkové obuvi a ta je nejlepší přeci v army-shopu J . Takže moje první fotka byla za ráno taky jediná světlo se mi nelíbilo a neměl jsem tu správnou náladu.

  Dorazil jsem do Přelouče a po malém sprintu do místního bankomatu (boty namarkované kasa blokovaná, pokladní nahlouplá a spousta dalších zákazníků) jsem se vybavil novými botkami. A jako „správný“ turista jsem je hned obul a vyrazil v nich zpět. Na odpoledne jsem dorazil do vesnice Zdechovice a zkusil znovu fotit, světlo již bylo lepší a já začínal mít alespoň ten drobný pocit. Nohy mne hrozně boleli z nových bot a tak sem si sedl vedle hřbitova a sledoval, jak komín kouří a chladící věž páří.


   Rozložil jsem stativ a čekal, až mne prostoupí duch fotky! Jediné co mne ovšem přišlo navštívit byla policejní hlídka, která mne taktně upozornila na to, že mne nějaký zaměstnanec elektrárny udal. Asi jsem byl v maskovaných kalhotách a bundě, palestinským šátkem na hlavě a nových kanadách na nohou mírně nenápadný. K tomu jsem před sebou měl už dobrých pár hodin rozložený stativ.

  Přátelsky mne tedy upozornili, že se přeci jen něco fotit nemá, ale když jsem jim ukázal svoje fotky tak pochopily, že důležité detaily jsou o velikosti asi jednoho pixelu. Dokonce se omluvili a odjeli a mohlo se fotit dál.

  Pak jak kdyby někdo lusk prstem a nebe zrudlo a já začal fotit a běhat po okolí a na výsledek se můžete podívat.
  Paradox je že nejlepší fotka se mi povedla hned potom, co odjeli muži v černém s bílou Felicii se zeleným pruhem.

  Další cestopisy

  Zobrazit vše
  Přírodní oblasti Třeboňské pánve

  Přírodní oblasti Třeboňské pánve

  Je to takové mé 3 roční putování kolem Třeboně. Zážitky, postřehy a představení míst, který jsem si zamilovala nejvíce.

  Na Miešovku

  Na Miešovku

  Na vrchol královny Českého Středohoří, pronásledování deštěm a blesky.

  Rakousko, Alpy, hrad Hohenwerfen

  Rakousko, Alpy, hrad Hohenwerfen

  Hrad Hohenwerfen se nachází na vyvýšenině v nadmořské výšce cca 650 metrů nad městem Werfen v blízkosti dálnice A10, nedaleko lyžařského střediska Bischofshofen.

  Parafínové putování podél Pšovky

  Parafínové putování podél Pšovky

  Zjistil jsem, že zůstanu s naším Martínkem od sobotního odpoledne do neděle sám doma a napadlo mě, že bychom mohli využít pěkného počasí a vyrazit na takový malý vandřík. Přidali se k nám i Pajda s Pepínem a Rexem a mohlo se vyrazit.

  Dokonale vybavený cyklista

  Dokonale vybavený cyklista

  Jedno krásné letní ráno jsem se rozhodl udělat výlet na kole do Českého středohoří. Chtěl jsem pořídit nějaké pěkné fotky a tak...