Ukrajina země krásná i drsná část 3

Ukrajina země krásná i drsná část 3

Kategorie

Příroda

Oblast

Evropa

Popis

Pak mi ten pán vysvětlil, že všude ve vysoké trávě jsou hadi, jedovatí, pochopitelně. A že mám raději chodit do lesů. Pohostil mne průhledným mokem. Ach jo...

 • Článek
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Pak mi ten pán vysvětlil, že všude ve vysoké trávě jsou hadi, jedovatí, pochopitelně. A že mám raději chodit do lesů. Pohostil mne průhledným mokem. Ach jo...

  Po návratu na chatu jsem na kamnech začal vařit něco ze svých ohromných zásob. V druhém patře na kamnech jsem sušil boty. V chaloupce se na večer udělalo krásné teplo a jediné co mně rušilo bylo soustavné klepání na okno. A jelikož jsem odvážný, hlavu jsem si přikryl peřinou a usnul jsem.

  Nejvyšší hora Ukrajiny Gora Goverla, tu jsem si zvolil jako svůj další cíl a vyrazil jsem jí zdolat. Ale kdo má představy a velkém a složitém výstupu, tak toho musím zklamat, protože Goverla nebyla o moc vyšší než hora, na které jsem měl chatu, sousedku babku a haďuchy. Takže jsem si tam udělal jen pár odvážnejch fotek  a zase odešel. Možná to zní nenadšeně a nudně, ale ušel jsem přes padesát kilometrů a nepotkal jsem ani človíčka. Dokonalý klid. Oproti životu ve městě, je to šok. Ale krásnej! Na večer jsem odvážně po setmění vylezl ven a přemýšlel jsem, kdo mohl včera klepat na to okno? A při sledování kouře stoupajícího z komínu mi to začalo docházet. Ke komínu se začali slétat všemožní křídlatí a ke stěně, u které byli v chalupě kamna zase přicházeli srny nebo něco jim podobného. Když byl člověk potichu mohl je sledovat, ale byla příliš velká tma na to je vyfotit, no, prostě tu chybělo veřejné osvětlení.

  Každý večer byl objevením něčeho nového krásného a dosud nepoznaného. Ukrajina v žadném případě nejsou jen cikáni a Chernobil. A kdo si to myslí, měl by dostat místní péči.

  Co pravda je a to velká, je množství požitého alkoholu zde. Poznal jsem to na vlastní kůži a koho to láká, tak ho musím upozornit, že velká většina alkoholu byla pro mě zdarma. A i když to zní možná krásně, poznámka: „Pij! Když ti někdo dává...“ mně brzo začala strašit. No oni snad nikdy neslyšeli o Coca-cole?!

  Navštívil jsem i střed Evropy, jeden z mnoha, jak mi také bylo řečeno. A použil jsem k cestě místní taxi a za cenu víc než výhodnou jsem zažil mnohem lepší jízdu než na horské dráze a i ta hudba byla víc nahlas, jen tachometr nefungoval... Na místě mi byla opět v hospodě vysvětlena místní politická situace a proč se jim tolik líbila oranžová revoluce. Celkem vtipné, když se zamyslím nad současnou politikou.

  Přes všechnu žaludeční nevolnost, kterou mi způsobila místí ohnivá voda, jsem se na den, kdy jsem se měl s Ukrajinou rozloučit vůbec netěšil. Zemi jsem sice nepolíbíl, ale kousek Ukrajiny jsem si vzal s sebou na cestu v podobě jednoho Transitu s pěti Ukrajinskými dělníky, zásobou vodky a kartony cigaret. Cestu si opět moc nevybavuji, ale co vím, je, že jako stakan posloužil můj hrnek na čaj nalévaný do půl, a že řidič se také nenechal ošidit, já také ne, protože být na mol byla jediná možnost, jak tuto cestu vydržet.

  Cestou která trvala asi dva dny jsme za zvuku jednoho jediného CD s místnímy hity, které hrálo nepřetržitě, postupně ztráceli Ukrajince, kteří nacházeli své dočasné domovy. Půl roku bez rodiny, jen aby mohli zajistit své děti, zaplatit jim dobré školy a postavit domy se základy a splachovacím záchodem. Vystudovaní doktoři právnící a nebo „jen“ učitelé tu zase zítra vezmou lopatu a budou dělat naše kanály na naše splachovací záchody a vlastně na …..

  Jiná mentalita, jiný svět. Ale nic, kvůli čemu bych tam nejel znovu. Nic proč bych tuto zemi někomu nedoporučil. Nic špatného. Ne tak jako to vše co na mně padlo hned po návratu domů.


  První a druhá část příběhu:

  Ukrajina - země krásná i drsná (1.část)

  Ukrajina - země krásná i drsná (2.část)

  Další cestopisy

  Zobrazit vše
  Lovoš

  Lovoš

  Lovoš-šli jsme po značce nahoru a poskytl se nám nádherný výhled

  Nové Hrady a okolí

  Nové Hrady a okolí

  Jeden z výletů jsem vykonal v okolí zámku Nové Hrady a mohu jen a jen doporučit. Není to daleko od Olomouce, ale že budu tak moc překvapený různorodostí přírody, architekturou a hlavně snahou o to, aby to tu bylo krásné a zajímavé, to jsem vůbec nečekal. takže dávám typ k návštěvě této lokality.

  Parafínové putování podél Pšovky

  Parafínové putování podél Pšovky

  Zjistil jsem, že zůstanu s naším Martínkem od sobotního odpoledne do neděle sám doma a napadlo mě, že bychom mohli využít pěkného počasí a vyrazit na takový malý vandřík. Přidali se k nám i Pajda s Pepínem a Rexem a mohlo se vyrazit.

  Ukrajina země krásná i drsná část 3

  Ukrajina země krásná i drsná část 3

  Pak mi ten pán vysvětlil, že všude ve vysoké trávě jsou hadi, jedovatí, pochopitelně. A že mám raději chodit do lesů. Pohostil mne průhledným mokem. Ach jo...

  Kokořínsko

  Kokořínsko

  Na Kokořínsko jsem jela už podruhé, je to nádherný kraj, plný skal, údolí, hlubokých lesů, roklí. Během 11 dnů jsme prochodily spoustu nádherných míst-Kokořínský důl, vesnice Kokořín, Hradsko, údolí Kočičina, Nedamy, Klemperka,Klácelka, Harfenice, Čertovy hlavy,Jestřebické pokličky, kostnice Mělník