Výprava do Podchřibské krajiny

Výprava do Podchřibské krajiny

Kategorie

Příroda

Oblast

Evropa

Popis

Výprava na jih Moravy do Vracova, Bzence, Osvětiman a Stupavy. V jednom dni viděti sníh a pučící jaro, vinné sklepy a lyžařské sjezdovky a pak i to jak se srocují vrány k odletu do dalekých krajin. To vše objevíte v této vzpomínce. Více fotek z cesty objevíte na mém webu www.cestotipy.cz .

 • Článek
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Výprava za krásným počasím – únor 2016.

   

   

  Už se mi to stalo osudným. Zejména proto, že počasí je poslední dobou jako na houpačce. Pořád přes týden škaredě a najednou se vyloupne slunce. Když to nečekáte, tak to nestihnete. Ale když podlehnete dané pravdě a ta je, že na webových stránkách www.yr.no je počasí tak přesně předpovídané, a to i pro malou vybranou lokalitu, že s přesností na hodiny, budete mít takové počasí, jaké se předvídá. Já už tomu začal věřit a v sobotu 20.únoru tomu bylo právě tak. Přesto že v pátek dokonce pod sv.Hostýnem a na něm sněžilo, předpověď byla, že kolem 10 hodiny v sobotu, bude okolo Bzence slunečno a tak jsme jeli do těchto končin a ono tam to slunce bylo a tak když jsme ráno museli shrnout 5 cm sněhu z auta, ve Vracově už jsem nafotil kvetoucí jehnědy a na pozadí modro oblohu. A bylo to podle předpovědi a v lokalitě hodně malé, ale krásné. Ve Vracově jsme prodali jedné sběratelce originál cibulového porcelánu a návdavkem jsme měli protekčně otevřeno v galerii, spíše  ve Španělském domě nadace Chamartin ve Vracově. Jste překvapeni, že něco takového je ?

   

  Pak další informace najdete na webu www.oschamartin.org . A nás návštěva nejen potěšila, ale také jsme si museli udělat radost a trochu té krásné přírody z tohoto kraje jsme si dovezli domů, protože jsme si pořídili malý obrázek od Jan Hladkého (www.hladkyjan.cz) . Jeho motto zachycené na výstavě je něco navíc a zní : „Ve skutečnosti má každý obraz svého obdivovatele, jen se musejí oba setkat.“

  No a typ na toto místo je ten, že v budově nadace je i pension s pěkným ubytováním a tak tento kraj můžete i vy blíže poznávat.  A že to vše je pravdou tak to pak dokazuje informace na www.facebook.com/Big-Band-Celeste21-1572480856301147/?fref=ts

  Ještě prohlídka Vracova a jeho zákoutí s vinnými družstevními sklepy, abych si zavzpomínal na dobu, kdy jsem pro víno tady do těchto míst jezdil osobně a degustace končili malou pohromou ale s dobrou náladou.

   

  Dalším typem pak je návštěva Bzence. Zde na rohu zcela nově upraveného náměstí je hotel Junior, kde výborně vaří, ceny jsou mírné a setkáte se s tím, jak se ta nová generace učí vařit, péci cukroví a obsluhovat hosta. A co navíc, už umí obsluhovat program EET o kterém se tak moc mluví. Když jsem se šéfové ptal, tak jsem se dověděl i to, že program, který stojí v pozadí je o tom, že eviduje náklady, spotřebu během dne a plánuje zásoby a to jen tím, že se zaúčtuje spotřeba jednoho z hostů. Pro velké podniky obrovská úspora přímá i nepřímá, pro malé firmy či hospůdky ale není potřeba všech modulů. Rozumný podnikatel se může volně rozhodnout a nemusí čekat na to co mu sdělí pan Kalousek či Fiala.

  No z Bzence nás pak zajímal majetek dalšího z kontraverzních politiků, pana Mináře, a jeli jsme podle směrovky do Osvětiman. A ejhle, v tom krásném počasí jsme za obcí objevili pod modrou oblohou svah pokrytý sněhem a na něm lyžaře a hned vedle už skoro zelená tráva a jarní příroda.

   

  Kontrasty této zimy tedy zcela dokonalé. Ale musím uznat, investiční záměr tady vyšel dokonale. Jen bych se začal zajímat o to jak ten umělý sníh nahradit něčím jiným, protože budoucnost je z pohledu celosvětového oteplování nejistá. A nespoléhal bych na to, že se sem ještě pan prezident zeman ještě někdy podívá.

  Z Osvětiman nás to lákalo do Koryčan a tak jsme cestou přes hustý listnatý les objevili i místo, parkoviště „u křížku“, kde se nahromadila velká skupina aut, ze kterých po zaparkování vystupují turisté či poutníci a vyráží na krásné tůry po okolí, třeba na horu sv.Klimenta, kde jsou k vidění archeologické vykopávky a je zde významné poutní místo.

  Ale my jsme projeli až do Koryčan a odtud kolem přehrady s pitnou vodou na Stupavu, kde se zase v hojném počtu ucpala parkoviště v obci a všichni pak jezdili na lyžařském svahu přímo v obci. A tak jsem si říkal, že letos by se dalo na „lyžovačku“ vyrazit i na kole.

  Vydařená sobota končila a proto pak už byl jen sjezd po frekventované silnici mezi Brnem a Uherským Hradištěm kolem hradu Buchlov, který je v tomto čase hodně dominantní stavbou mezi listnáči v přírodním parku Chřiby, ale jen tak ze silnice jej nenafotíte. Ale povídání o něm už jsem mezi vzpomínky zařadil dříve.

  A kdo by si to tady na Chřibech chtěl více užít, pak vše naplánuje podle informací na webu www.chriby.cz/pamatky .

   

  Další cestopisy

  Zobrazit vše
  Lovoš

  Lovoš

  Lovoš-šli jsme po značce nahoru a poskytl se nám nádherný výhled

  na Luční boudu v Krkonoších

  na Luční boudu v Krkonoších

  Putování ze Špindlerovy boudy na Luční boudu a přes Kozí hřbety do Špindlerova Mlýna.

  na dovolenou do Rachlebských hor

  na dovolenou do Rachlebských hor

  Kraj na který se dlouho zapomínalo, ale on se snažil dostat do podvědomí jak Čechů tak Poláků. Nyní jeho krása se dostává do podvědomí přes milovníky horských kol, ale kdo rád na houby, pak to je ideální místo, kdo rád ještě poklidné výlety na kole, pak to je tady ráj. Zkuste a uvidíte.

  Rakousko, Alpy, hrad Hohenwerfen

  Rakousko, Alpy, hrad Hohenwerfen

  Hrad Hohenwerfen se nachází na vyvýšenině v nadmořské výšce cca 650 metrů nad městem Werfen v blízkosti dálnice A10, nedaleko lyžařského střediska Bischofshofen.

  přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně

  přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně

  Krásná příroda, technická rarita, úžasné výhledy když vyjde počasí a když to budete plánovat trochu dopředu, tak můžete mít i exkurzi do vnitřností přečerpávací elektrárny. Dojedete vlakem, autem a pak i sedačkovou lanovkou. To vše nabídne výlet nasměrovaný do pohoří Jeseníků na Moravě.