Výprava do Podchřibské krajiny

Výprava do Podchřibské krajiny

Kategorie

Příroda

Oblast

Evropa

Popis

Výprava na jih Moravy do Vracova, Bzence, Osvětiman a Stupavy. V jednom dni viděti sníh a pučící jaro, vinné sklepy a lyžařské sjezdovky a pak i to jak se srocují vrány k odletu do dalekých krajin. To vše objevíte v této vzpomínce. Více fotek z cesty objevíte na mém webu www.cestotipy.cz .

 • Článek
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Výprava za krásným počasím – únor 2016.

   

   

  Už se mi to stalo osudným. Zejména proto, že počasí je poslední dobou jako na houpačce. Pořád přes týden škaredě a najednou se vyloupne slunce. Když to nečekáte, tak to nestihnete. Ale když podlehnete dané pravdě a ta je, že na webových stránkách www.yr.no je počasí tak přesně předpovídané, a to i pro malou vybranou lokalitu, že s přesností na hodiny, budete mít takové počasí, jaké se předvídá. Já už tomu začal věřit a v sobotu 20.únoru tomu bylo právě tak. Přesto že v pátek dokonce pod sv.Hostýnem a na něm sněžilo, předpověď byla, že kolem 10 hodiny v sobotu, bude okolo Bzence slunečno a tak jsme jeli do těchto končin a ono tam to slunce bylo a tak když jsme ráno museli shrnout 5 cm sněhu z auta, ve Vracově už jsem nafotil kvetoucí jehnědy a na pozadí modro oblohu. A bylo to podle předpovědi a v lokalitě hodně malé, ale krásné. Ve Vracově jsme prodali jedné sběratelce originál cibulového porcelánu a návdavkem jsme měli protekčně otevřeno v galerii, spíše  ve Španělském domě nadace Chamartin ve Vracově. Jste překvapeni, že něco takového je ?

   

  Pak další informace najdete na webu www.oschamartin.org . A nás návštěva nejen potěšila, ale také jsme si museli udělat radost a trochu té krásné přírody z tohoto kraje jsme si dovezli domů, protože jsme si pořídili malý obrázek od Jan Hladkého (www.hladkyjan.cz) . Jeho motto zachycené na výstavě je něco navíc a zní : „Ve skutečnosti má každý obraz svého obdivovatele, jen se musejí oba setkat.“

  No a typ na toto místo je ten, že v budově nadace je i pension s pěkným ubytováním a tak tento kraj můžete i vy blíže poznávat.  A že to vše je pravdou tak to pak dokazuje informace na www.facebook.com/Big-Band-Celeste21-1572480856301147/?fref=ts

  Ještě prohlídka Vracova a jeho zákoutí s vinnými družstevními sklepy, abych si zavzpomínal na dobu, kdy jsem pro víno tady do těchto míst jezdil osobně a degustace končili malou pohromou ale s dobrou náladou.

   

  Dalším typem pak je návštěva Bzence. Zde na rohu zcela nově upraveného náměstí je hotel Junior, kde výborně vaří, ceny jsou mírné a setkáte se s tím, jak se ta nová generace učí vařit, péci cukroví a obsluhovat hosta. A co navíc, už umí obsluhovat program EET o kterém se tak moc mluví. Když jsem se šéfové ptal, tak jsem se dověděl i to, že program, který stojí v pozadí je o tom, že eviduje náklady, spotřebu během dne a plánuje zásoby a to jen tím, že se zaúčtuje spotřeba jednoho z hostů. Pro velké podniky obrovská úspora přímá i nepřímá, pro malé firmy či hospůdky ale není potřeba všech modulů. Rozumný podnikatel se může volně rozhodnout a nemusí čekat na to co mu sdělí pan Kalousek či Fiala.

  No z Bzence nás pak zajímal majetek dalšího z kontraverzních politiků, pana Mináře, a jeli jsme podle směrovky do Osvětiman. A ejhle, v tom krásném počasí jsme za obcí objevili pod modrou oblohou svah pokrytý sněhem a na něm lyžaře a hned vedle už skoro zelená tráva a jarní příroda.

   

  Kontrasty této zimy tedy zcela dokonalé. Ale musím uznat, investiční záměr tady vyšel dokonale. Jen bych se začal zajímat o to jak ten umělý sníh nahradit něčím jiným, protože budoucnost je z pohledu celosvětového oteplování nejistá. A nespoléhal bych na to, že se sem ještě pan prezident zeman ještě někdy podívá.

  Z Osvětiman nás to lákalo do Koryčan a tak jsme cestou přes hustý listnatý les objevili i místo, parkoviště „u křížku“, kde se nahromadila velká skupina aut, ze kterých po zaparkování vystupují turisté či poutníci a vyráží na krásné tůry po okolí, třeba na horu sv.Klimenta, kde jsou k vidění archeologické vykopávky a je zde významné poutní místo.

  Ale my jsme projeli až do Koryčan a odtud kolem přehrady s pitnou vodou na Stupavu, kde se zase v hojném počtu ucpala parkoviště v obci a všichni pak jezdili na lyžařském svahu přímo v obci. A tak jsem si říkal, že letos by se dalo na „lyžovačku“ vyrazit i na kole.

  Vydařená sobota končila a proto pak už byl jen sjezd po frekventované silnici mezi Brnem a Uherským Hradištěm kolem hradu Buchlov, který je v tomto čase hodně dominantní stavbou mezi listnáči v přírodním parku Chřiby, ale jen tak ze silnice jej nenafotíte. Ale povídání o něm už jsem mezi vzpomínky zařadil dříve.

  A kdo by si to tady na Chřibech chtěl více užít, pak vše naplánuje podle informací na webu www.chriby.cz/pamatky .

   

  Další cestopisy

  Zobrazit vše
  Nové Hrady a okolí

  Nové Hrady a okolí

  Jeden z výletů jsem vykonal v okolí zámku Nové Hrady a mohu jen a jen doporučit. Není to daleko od Olomouce, ale že budu tak moc překvapený různorodostí přírody, architekturou a hlavně snahou o to, aby to tu bylo krásné a zajímavé, to jsem vůbec nečekal. takže dávám typ k návštěvě této lokality.

  podívejte do ZOO v Lešné u Zlína

  podívejte do ZOO v Lešné u Zlína

  Nikdy nechodím do ZOO, ale tentokrát tu byl nápad, poznat okolí Zlína a proč se tedy konečně nepodívat do této ZOO. A bylo to zajímavé zjištění. Nejen krásné ZOO, ale stojí tu uprostřed i hodně krásný zámek, který je uvnitř obložený dřevem.

  Rakousko, Alpy, výstup k ledové jeskyni Eisriesenwelt Werfen

  Rakousko, Alpy, výstup k ledové jeskyni Eisriesenwelt Werfen

  V rámci pokračování našeho alpského putování jsme se tentokrát vydali k ledové jeskyni ve vysokém horském masivu. Jeskyně se nachází nad městem Werfen ve výšce cca 1650 m n.m. Cesta byla rozdělena do tří na sebe navazujících etap (absolvovaných samozřejmě vcelku).

  Z Krnova podél Slezské Harty

  Z Krnova podél Slezské Harty

  Z Krnova po cyklotrase č.503 ke Slezské Hartě a poté kolem přehrady se zastávkou na rozhledně - Velký Roudno

  na Luční boudu v Krkonoších

  na Luční boudu v Krkonoších

  Putování ze Špindlerovy boudy na Luční boudu a přes Kozí hřbety do Špindlerova Mlýna.