Ukrajina země krásná i drsná část 1

Ukrajina země krásná i drsná část 1

Kategorie

Příroda

Oblast

Evropa

Popis

Ukrajina. Když jsem dostal nabídku vyrazit do tohoto kraje byl jsem nadšen, ale když jsem se ptal lidí na tuto zem, většině z nich se představa o krásné dovolené a Ukrajině nespojovala.

 • Článek
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Ukrajina. Když jsem dostal nabídku vyrazit do tohoto kraje byl jsem nadšen, ale když jsem se ptal lidí na tuto zem, většině z nich se představa o krásné dovolené a Ukrajině nespojovala.

  Mně, ale jo! Přemýšlel jsem co si člověk má vůbec vzít když jede do této země? Dal jsem tedy na doporučení a hororové příběhy a přibalil jsem velice kompletní lékárničku. Tu mohu doporučit vždy, ať člověk jede kamkoliv lékárna se vždy hodí. Ač je to ovšem paradoxní Ukrajina byla jedinou zemí, jediným místem po kterém jsem chodil a nepotřeboval jsem ji. Jinak se ale vždy a skoro na každém výletě hodila, mne byla potřebná jen náplast na puchýře, ale lidé okolo mne, popadaní cyklisté, namožení turisté a zlomené nohy jsou za tuto lékárničku, které už táhne na pět let vděčni.

  Mám tedy lékárnu, zabalil jsem si dle doporučení i jídlo na celých sedm dní... Já byl blázen. Asi jsem si myslel, že tam nemají obchody.

  Nabíječku na telefon. Film do foťáku a šup na Florenc, dvoupatrový autobus směr Užgorod, doba cesty jeden den. Ó moje zadnice, lituji tě... Vyrážíme!

  Děs v očích lidí jsem viděl už hned v autobuse, když se se svoji výškou chystal podjet viadukt. Všem v druhém patře, včetně mně se zatajil dech, ale podjeli jsme. Uff.

  „No, nějak se sem přece musel dostat, ne?“ pronesl kdosi za mnou a já se nemohu jinak než smát a utírat pot z čela.

  Tak jo, jdu spát. Ne, ještě se pořádně napiju, ať mi ta Cola nezteplá... Třeba je poslední dobrá, kterou piju.... A teď jdu spát!

  Probouzí mně ukrutná potřeba jít na záchod, ale autobus, ač záchodem vybavený, nepodporuje vylučování za jízdy... A proto raději cestuji vlakem. Po velikém utrpení zastavujeme kdesi na hranicích a já mohu radostně vyletět a naposledy se pomazlit se svou zemí... jak? :)

  Celní kontrola, tehdy ještě nutná, probíhala skoro bez problémů, jen jeden z cestujících neměl pas. Ale jak už to tak bývá, dostatečný obnos peněz přesvědčil celníky na obou stranách, že to vůbec není žádný problém. Pokračujeme, Slovensko, spím!

  Probouzím se a celou cestu přes Slovensko vidím jen silný déšť v noci, ještě, že jsem si nezapomněl vzít foťák na tu spoustu krásných záběrů. Usínám!

  Ovšem moje další malé probuzení, je už jiné, s autobusem jsme zastavili kdesi na autobusovém nádraží, a všichni začali vystupovat. To asi bude další pauzička, řekl jsem si. Nebyla!

  Tam autobus skončil a dál se muselo pokračovat speciálním autobusem určeným k přejíždění hranic. Takže potom co mně vyhodili z autobusu předchozího začal jsem hledat autobus budoucí. Byl jsem na autobusovém nádraží Michalovce a nástupiště jsem poznal podle toho, že se z něj ozýval jazyk, který za boha nepřipomínal slovenštinu spíše to bylo něco mezi chrochtáním a vábením samiček srnci. Takže tato fronta bude moje. Nepřidávám se k vábení, odolávám. Přijíždí ta speciální linka. Nemohu věřit svým očím. Přijela stará Karosa, která byla vskutku oholená, nebylo na ni nic kam by se dalo cokoliv schovat. Krásné.

  S ohledem nepředbíhám a nechávám dokonce, aby někdo předběhl mně. A když dojdu na řadu, řidič mne zastaví a povídá směrem do autobusu: „Všichni sedí?“ Souhlasili, ale nesouhlasili, když se ptal na to jestli je volné místo.... „Promiňte, já musím brát jen tolik lidí, kolik mám napsáno v techničáku...“ řekl to sice slovensky, ale i to ten význam nezměnilo... Jak dlouho tu asi budu ještě čekat? Co mám dělat?

  „Tady je ještě jedno místo!!“ Ani nevím jak jsem s tím proklatě těžkým batohem dokázal tak rychle naskočit dovnitř a to ono místo zasednout, ale seděl jsem a mohl jsem pokračovat...

  Po výjezdu z města a krátkém putování jsme se dostali do před hraniční zácpy a jako autobus jsme se zařadili do té nejdelší. Řidič zhasl motor a odešel. Po chvíli se vrátil s celníkem a už jsme byli u okénka. Nemyslím si, že by byli příbuzní. Další lekce moci peněz. A hned znovu, když jsem zjistil, že ten pán co neměl pas jede zase s námi.

  Každému z nás rozdali papírek, který se honosil nápisem „IMIGRATION CARD“. A jako správný anglicky mluvící Čech, jsem nerozuměl skoro žádné kolonce. Bezradně se otáčím všude okolo a několik milých Ukrajinců ji vyplňuje za mně  a vysvětlují mi funkci. Je to pro to, aby věděli v které části země se budete pohybovat „takže kam jedete?“ 

   .........

   Pokračování příběhu zde:

  Ukrajina - země krásná i drsná (2.část)

  Ukrajina - země krásná i drsná (3.část)

  Další cestopisy

  Zobrazit vše
  Chvaletice

  Chvaletice

  Dlouho mně v mém okolí fascinovala jedna budova, asi jen málokdo okolo ní projede bez povšimnutí. Je to tepelná elektrárna Chvaletice. Nejprve k tomu proč turista milý přírody je fascinován něčím takovým?

  Kanárské ostrovy - Tenerife - listopad 2015

  Kanárské ostrovy - Tenerife - listopad 2015

  Pobyt na ostrově Tenerife s poznáváním záp. pobřeží od Puearta Santiaga po Costa Adeje s výletem do soutěsky Masca. Byla používána místní autobusová doprava. Byla poznána i hranice lidských možností u důchodového věku, ale také jsme poznali perfektní služby společnosti Masca Express v Los Gogantes

  Kokořínsko

  Kokořínsko

  Na Kokořínsko jsem jela už podruhé, je to nádherný kraj, plný skal, údolí, hlubokých lesů, roklí. Během 11 dnů jsme prochodily spoustu nádherných míst-Kokořínský důl, vesnice Kokořín, Hradsko, údolí Kočičina, Nedamy, Klemperka,Klácelka, Harfenice, Čertovy hlavy,Jestřebické pokličky, kostnice Mělník

  Rakousko, Alpy, výstup k ledové jeskyni Eisriesenwelt Werfen

  Rakousko, Alpy, výstup k ledové jeskyni Eisriesenwelt Werfen

  V rámci pokračování našeho alpského putování jsme se tentokrát vydali k ledové jeskyni ve vysokém horském masivu. Jeskyně se nachází nad městem Werfen ve výšce cca 1650 m n.m. Cesta byla rozdělena do tří na sebe navazujících etap (absolvovaných samozřejmě vcelku).

  Ukrajina země krásná i drsná část 2

  Ukrajina země krásná i drsná část 2

  Hranice jsme projeli a mně opět autobus vykopl... Užgorod, město krásné. První co jsem potkal byl úžasný pán, který mi nabízel zcela jistě výhodný kurz na výměnu peněz.