Dokonale vybavený cyklista

Dokonale vybavený cyklista

Kategorie

Civilizace

Oblast

Evropa

Popis

Jedno krásné letní ráno jsem se rozhodl udělat výlet na kole do Českého středohoří. Chtěl jsem pořídit nějaké pěkné fotky a tak...

 • Článek
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jedno krásné letní ráno jsem se rozhodl udělat výlet na kole do Českého středohoří. Chtěl jsem pořídit nějaké pěkné fotky a tak „vyzbrojen“ foťákem jsem vyrazil.

  Už od počátku mě doprovázely příjemné sluneční paprsky a dodávaly mi dobrou náladu. Velkou výhodou kola, na rozdíl od auta je, že můžete zastavit kdekoliv po cestě a téměř kamkoliv i zajet. Projížděl jsem romantickou přírodou, malebnými vesničkami a podařilo se mi objevit velice zajímavá místa. Jakmile jsem takové místo spatřil, sesedl jsem z kola a fotil a fotil, takže vzdálenost asi 30 km jsem jel více než 5 hodin.

    Bylo už odpoledne a tak jsem se rozhodl pro návrat zpět. Nacházel jsem se momentálně na jednom z nejvyšších míst v oblasti Hradišťan a po sérii dlouhých stoupání mě čekala několika kilometrová pohodová jízda z kopce. Spustil jsem se tedy ze shora po pěkné asfaltové cestě. Po ujetí několika stovek metrů jsem však najednou uslyšel hlasité zasyčení. Nejdřív jsem se domníval, že zvuk šel ze zahrady, kterou jsem právě míjel. Když však kolo začalo zpomalovat a ztrácet svůj rytmus, bylo jasné, že to syčení pocházelo právě z mého kola. Během několika vteřin bylo zadní kolo úplně prázdné. Slezl jsem z něho, převrátil ho na sedlo a řídítka a začal zkoumat zadní plášť kola.

   

  defekt hola


  Snad čtvrt hodiny jsem prohlížel centimetr po centimetru, ale nic jsem nenašel. Žádný sebemenší náznak poškození pláště. Hlavní problém byl však v tom, že i kdybych něco našel, stejně jsem neměl s sebou ani pumpičku, ani záplaty, ani náhradní duši a ani klíče na kolo. Vůbec nic. Prostě příklad dokonale „vybaveného“ cyklisty.

  Co teď, byl jsem už hladový, od domova nějakých 20 km a navíc s nepojízdným kolem. Sedl jsem si bezradně na zem vedle cesty, kolo nechal převrácené, abych naznačil, nějaké případné spáse z nebes, že potřebuji pomoc.

    A ona opravdu přišla. Jak tam tak nešťastně sedím s hlavou skloněnou do země a přemýšlím co dál, najednou slyším větu „Co se stalo, mohu Vám pomoci?“ Nejdřív jsem si myslel, že se mi to zdá a nevěřícně jsem zvedl hlavu. Stál tam mladý pán, ale kde se tam najednou vzal jsem ani nepostřehl.  

   Pak už to šlo rychle. Vzal mě k sobě do garáže i za doprovodu jeho malého syna a jejich roztomilého pejska, kde se pustil do opravy mého kola. V mžiku odmontoval zadní kolo, sundal plášť, našel díru v duši, prostě rozehrál neuvěřitelný koncert zručnosti. Připadal jsem si jako u mechanika při závodu Tour de France. Velice milý a šikovný pán mi pověděl, že v tom má „trošku“ praxi. V tom mi došlo, jaké jsem měl obrovské štěstí, že právě zde, na tomto místě a v tuto dobu, mě potkal ten defekt. Vždyť se mi to mohlo stát někde předtím v lese nebo naopak o kus dále uprostřed polí daleko od domků a byl bych úplně bezmocný.

   Ovšem všechno nebylo zas tak jednoduché. Duše byla prasklá u ventilku, a když už nepomohla ani třetí záplata, nevypadalo to moc dobře. Ale nakonec i s tímto problémem si geniální pán poradil a oblepil to jednoduše izolačkou, aby to alespoň vydrželo na cestu zpět. Poté mi ještě jen tak mezi řečí opravil ne zcela funkční přehazovačku. Zkrátka, super servis. Když bylo vše hotovo, řekl, ať se někdy zase stavím. Určitě ale nemyslel s nějakou další prací…
  Stavím se samozřejmě moc rád a tímto ho zdravím. Je vidět, že ještě existují dobří a ochotní lidé, kteří dokážou v nouzi pomoci druhým.

   Takže až někdy budete na kole projíždět vesničkou Skalice v Českém středohoří, nemusíte se ničeho obávat, bydlí tam jeden cyklo-anděl strážný, který se zjevuje vždy v pravou chvíli.

   PS: Po cenných zkušenostech teď s sebou již vozím 2 náhradní duše, záplaty, klíče na kolo a samozřejmě pumpičku…  

   

   

  Další cestopisy

  Zobrazit vše
  Ukrajina země krásná i drsná část 3

  Ukrajina země krásná i drsná část 3

  Pak mi ten pán vysvětlil, že všude ve vysoké trávě jsou hadi, jedovatí, pochopitelně. A že mám raději chodit do lesů. Pohostil mne průhledným mokem. Ach jo...

  Ceský Krumlov

  Ceský Krumlov

  Rozhodla jsem se po delší době opět napsat nějaký cestopis, tentokrát to nebude o přírodě, ale o historickém skvostu jménem Český Krumlov. Je to město, které se mi nikdy neokouká a do kterého se budu vždycky ráda vracet.

  podívejte do ZOO v Lešné u Zlína

  podívejte do ZOO v Lešné u Zlína

  Nikdy nechodím do ZOO, ale tentokrát tu byl nápad, poznat okolí Zlína a proč se tedy konečně nepodívat do této ZOO. A bylo to zajímavé zjištění. Nejen krásné ZOO, ale stojí tu uprostřed i hodně krásný zámek, který je uvnitř obložený dřevem.

  Okolí města Poličky

  Okolí města Poličky

  Vzpomínka na výlet po okolí města Poličky na Vysočině. Podrobnosti jsou také v komentované fotodokumentaci, kterou si ukládám na svém webu www.cestotipy.cz

  Výprava do Podchřibské krajiny

  Výprava do Podchřibské krajiny

  Výprava na jih Moravy do Vracova, Bzence, Osvětiman a Stupavy. V jednom dni viděti sníh a pučící jaro, vinné sklepy a lyžařské sjezdovky a pak i to jak se srocují vrány k odletu do dalekých krajin. To vše objevíte v této vzpomínce. Více fotek z cesty objevíte na mém webu www.cestotipy.cz .