Zvonice v Železném Brodu

Zvonice v Železném Brodu

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Jizerské hory, Ještěd a Frýdlantsko

Nejbližší město

Železný Brod

Popis

Zvonice, která se díky lidem narodila podruhé.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Při návštěvě výstavy Skleněné městečko v Železném Brodě se nám poštěstilo se podívat dovnitř dřevěné zvonice, stojící hned vedle kostelíka. Pamatuji tuto dřevěnou stavbu z dob svého mládí a tak jsem měla pocit, že tady na kopečku stojí věky věků. Pravda je však trochu jiná. Dřevěná zvonice u kostela svatého Jakuba Většího sice stávala "od nepaměti", ale v noci z 12. na 13. května 2007 padla téměř čtvrttisíciletí stará zvonice rukou žháře - zničeny byly i dva zvony - zanikl tak nejstarší zvon na jablonecku, odlitý r. 1497. Došlo na sbírku a r. 2008 i na obnovu zvonice (nikoli na výstavbu nové) - a na Štědrý den roku 2008 proběhlo slavnostní zvonění. Takže dnes už zase vše vypadá, jako by se vlastně nic nestalo.

  Dřevěná konstrukce se dělí na zvononosnou a druho která nese stavbu zvonice...

  Trocha historie: Zvonice byla součástí železnobrodského kostelního areálu nejpozději od konce 15. století. Tmavou dřevěnou zvonici - svoji typickou dominantu - měl Železný Brod již od roku 1761. Tehdy Johann Georg Volkert navrhl stavbu unikátní svojí originální konstrukcí: vnitřní trámová konstrukce byla zvononosná a kvůli výrazným otřesům, nebyla až na jednu výjimku spojena s vnějším pláštěm, který spočíval na vnější konstrukci.
  Po požáru r. 2008 vstal zvonice jak bájný Fénix z popela: Rekonstrukce zvonice se ujala odborná firma ze Slavonic. Dělníci ohořelé zbytky rozebrali, odvezli a očistili, aby zjistili míru poškození. Ve svém areálu postavili zvonici novou s doplněnými ohořelými částmi. Tuto zvonici opět rozebrali a odvezli do Železného Brodu, kde ji postupně celý týden skládali zpět na původní místo.

  Co by byla zvonice bez zvonů? ... domeček bez srdce

  Co by však byla zvonice baz svého srdce bez zvonu? A tak má dnes srdce hned tři - sv. Jakuba Většího, Pannu Marii Bolestnou a sv. Václava. Za zvon z r. 1497, z něhož zbylo jen roztavené torzo a srdce, jež byl dán Městskému muzeu v ŽB., byl vyroben Jakub. Nový zvon byl vyroben z finančních prostředků farníků u českého zvonaře Petra Rudolfa Manouška v Holandsku. Nový zvon váží 483 kg, spodní průměr má 0,921 m, výška je 0,920 m s dřevěnou hlavicí dosahuje téměř 1,5 m. Hlavní tón zvonu zní v a1. Tento zvon nese nápis: „ Na památku zvonu z roku 1497 zničeného požárem 13.5.2007, pořízen z darů dobrodinců A.D.2008“. Na straně druhé je jméno zvonu „ Svatý Jakub Větší „ a pod ním je reliéf světce s poutnickou holí.

  Tento obrázek patří k Želznému Brodu zcela neodmysdlitelně ... ale mohlo být po něm

  Jak už jsem kdysi psala, mám zvony ráda, coby věc se srdcem. Před těmito se skláním o to víc, že jsou důkazem toho, že když lidé patří srdcem ke svému rodnému kraji či městu, nenechají mu nikým vzít jeho historii.

  Pokud se dostanete do vnitř, nabídne zvonice i výhled ze svách okének ....

  Údajně je stavba zvonice nepřístupná, ale nám se do ní nahlédnout podařilo a dokonce jsme se mohli kouknout i ven, právě v rámci zmiňované slavnosti "skleněné městečko". Takže stačí si počkat na další ročník a můžete nahlédnout také. Více info na infocentru Želbrodu: 484 353 333, 728 256 175, info@zelbrod.cz

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Skalákovna

  Skalákovna

  Skalní obydlí vytesané do pískovcové skály, které proslavila povídka Skalák od spisovatelky Karolíny Světlé.

  Heřmanice - rozhledna a sklárna Spiderglass

  Heřmanice - rozhledna a sklárna Spiderglass

  Předvánoční návštava vísky u polských hranic s návštěvou rozhledny a sklárny.

  Viničná cesta a Farská louka

  Viničná cesta a Farská louka

  Louka a cesta, které neodmyslitelně patří k Jizerkám svým nepopsatelný duchem místa - Viničná a Farská.

  LIBERECké zdrcadlení

  LIBERECké zdrcadlení

  Centrum Liberec je plné výloh a zrcadel, jak vypadá město při pohledu do nich ...

  Dračí vrch

  Dračí vrch

  Vycházka na jeden ze skorozapomenutých výhledů nad Libercem.