Liberecká výšina a Jezdec

Liberecká výšina a Jezdec

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Jizerské hory, Ještěd a Frýdlantsko

Nejbližší město

Liberec

Nadmořská výška

573 m n. m.

Popis

Procházka za výhledem v okolí Liberce přes Jezdce na Libereckou výšinu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kratičkou procházku od autobusu k tramvaji jsme si zvolili díky chladnému počasí na prvního máje. Zajeli jsme si BUSem liberecké MHD (č.13) na konečnou do Kateřinek k Lesní správě, s tím že odtud půjdeme po turistické žluté až do Lidových sadů na konečnou tramvaje. Tož tetokrát to budou jen 4 km.

  Jezdec ze spodu při stoupání od silnice, vůbec nepřipomíná hrad, zato je vskutku nedobytný ...

  V Kateřinkách vyrážíme po silnici a u "komína" (jediného zbytku bývalé továrny) nalézáme žlutou značku po které začínáme šplhat na Jezdce. Pěšinka od spodu od silnice pěkně strmě stoupá, až se člověk diví, že si tu někdo kdysi zbudoval sídlo. Ale je to tak: údajně tu stávala nejmenší tvrz celého Liberecka - Jezdec. Jsme na severním okraji liberecké čtvrti Ruprechtic, vysoko nad divokým údolím řeky Černé Nisy. Místní tvrz byla vytesaná částečně do skály, kterou od ostatní krajiny odděloval nehluboký, asi 4 m široký příkop. Na skále jsou vytesány na několika místech letopočty, neznámo ze kdy, a nehluboké otvory, ve kterých byla zakotvena dřevěná nástavba tvrze. Hrad byl proti jižní přístupové straně opevněn dobře čitelným příkopem a valem. Při archeologických vykopávkách  zde bylo nalezeno několik střepů ze 14. a 15. století, které jsou uloženy v liberckém muzeu. Budovatel ani majitelé tvrze nejsou známi. Bylo to asi strážiště nedaleké zemské cesty z Liberce na Frýdlant. Celý skalní suk se během léta skrývá nad silnicí v ukryt v korunách stromů, takže často ani místní řidiči o něm nevědí. Měl by tu být výhled alespoň do údolí řeky Nisy, ale ten je velmi chudičký i na jaře. Podle místní tradice a pověstí bylo zde sídlo loupežníka, kterého páni z Biberštejna po husitských válkách přepadli a zajali.

  Jediný výhled z Jezdce je na mítní Učňovskou školu, ale jinak je místo nádherně zapomenuté v jizerských lesích ....

  Po prohlídce vyrážíme po žluté dál. Tuším že kdesi ve svahu po mé levé ruce je ukryt dosud činný lom na libereckou žulu. Cesta nás dovádí až k tzv. Mlynářovu kříži. Křížů jsou Jizerské hory plné, tento patří mlynáři z Rudolfova Antonu Jägerovi, který v roce 1864 na tomto místě skonal.  Najít ho je velmi snadné, neb stojí v boku křižovatky cest. jedna z cest je i poutní cesta z Liberce do Hejnic. Pokračujeme po žluté, míjíme Strážní buk a Skautskou studánku, pořizuji fotku skály zvané "Kovadlina" a v té chvíly mám za zády - vlastně na dohled Liberecku výšinu - stačí se ohlédnou a očit a jsme na místě.

  Mlynářův kříž je jeden z těch, které nemusíte usilovně hledat, stojí si u poutní cesty mezi Liberce a Hejnicemi, po které kdysi chodili poutníci celodenní cestu pro přímluvu u hejnické Madonky ...

  Detail "Kovadliny"

  Proč se ženeme sem, je prozaické v zimě 2013 byla po 15 letech znovu otevřena restaurace i vyhlídková věž LIBERECKÉ VÝŠINY. Po letech chátrání vstala stavba z ruin , jak bájný fénix z popela.

  Liberecká výšina v novém lesku ...

  Trocha historie. Libereckou výšinu nechal postavit jako výletní hostinec s vyhlídkovou věží textilní továrník Heinrich Liebieg v roce 1901. Projekt vypracoval norimberský stavitel, který při stavbě použil některé původní materiály ze zbouraných středověkých domů v Norimberku. Díky rozsáhlé rekonstrukci se stavbě podařilo její historický ráz, zejména ze strany viditelné od Liberce. Rozhledna s restaurací schovaná v lesích na Lidovými sady vás uhrane jistou démoničností. 111 let stará budova je totiž postavena ve stylu středověkého hradu. Výhled si zde můžete vychutnat z 25 metrů vysoké pětiboké věže.
  Na svahu Kovářova Kamene (557m), dříve zvaného Hradní vrch, byla v letech 1900 – 1901 vybudována velkopodnikatelem baronem Jindřichem z Liebiegu podle plánu norimberského mistra dómské huti architekta prof. Josefa Schmitze zřízena 25m vysoká vyhlídková věž ve formě středověkého rytířského hradu.
  Věž Vyhlídkové věže Jindřicha Liebiega je zhotovena podle hlásné strážní věže starého hradu v Norimberku. Jako u starého rytířského hradu přichází se při návštěvě Liebiegovy věže přes hradní most, skrze hradní věž do hradního nádvoří. Hradní dvůr je samozřejmě obklopen zdmi, ve kterých jsou pozorovatelny a střílny. Rovněž zde nechybí 13m hluboká studna s rumpálem a a hradní zvonek.
  V přízemí se nalézá klenbová předsíň s kuchyní a pod ní ve věži sklep na zásoby. V prvním patře naleznete Věžový pokoj, chodbu se zbrojí a lovecký pokoj, vše tak jak to bývalo dříve ve středověkých rytířských hradech. Existuje ještě horní věžní patro, z něhož lze v létě i v zimě získat úchvatný panoramatický výhled do dálky. K budově připomínající středověký hrad přiléhá umělý vodní příkop, most i obnovené jezírko.

  Když se počasí rozhodne, tak fotografovi prostě nedá ... aneb výhled na z Výšiny na Liberec ...

  Zážitek z celého výletu jen pokazilo počasí, které nás částečně ochudilo vo výhled: Liberec si vidět byl , ale Ještěd na protější straně města se i se svým hřbetm skryl v mlze.

  Druhé smutné mínus byla obsluha v restaurci, když na jedno pivo čekáte půl hodiny a jste v řadě páti, to žádnému žíznivému turistovi na náladě nepřidá. Když si musíte poshánět po stolech i pulitr aby jste pivo dostal do skla, je to na jednoho už moc. Odcházíme rozladěni, možná že bychom i poseděli déle, ale v hospodě u " suchánků" to fakt NE. Výšina je údajně "výletní" restaurace s otvírací dobou 10-19 hodin, vtup na věž stojí dospělého 30 Kč a je možno se zde i ubytovat, či si tu udělat večírek. Než si sem příjdu pro záběry pohledů na Liberec znovu, tak si to řádně rozmyslíme a svačinu s pitím si i na tak kratičkou procházku snad vezmeme sebou.

  Zajímavý kamenný ukazatel najdete už téměř v Lidových sadech ...

  Do Výšiny to už máme vlastně po žluté k tramvaji v Lidových sadech u ZOO za pár. Je navečer a tak si návštěvu vyhlídkové věže v Lidových sadech necháváme na příště.

  ----------------------------------------------------------

  Málem jsem samým rozhořčení zapomněla na staré dobré zvyky. Takže. pes bude mít tuto procházku za odměnu, neb jeli slušně vychovaný, nemusí, krom kousku cesty po silnici, vůbec na vodítko :-). Kolegům turistům s kočárkem či kolem musím říct, že ten kousek z vrcholu Jezdce na silnici se fakt jet nedá. Pro lenochy, kteří nepotřebují chodit -  je možno až pod výšinu dojet autem.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Meandry Smědé

  Meandry Smědé

  Neokoukaná drsná krása přirozeného toku řeky.

  Ještědský hřbet - z Výpřeže na Mazovu horku

  Ještědský hřbet - z Výpřeže na Mazovu horku

  Během výletu navštívíme velké množství skalních výchozů v přírodní památce Terasy Ještědu, podíváme se na vrchol této překrásné hory, napijeme se z mnohých křišťálově čistých lesních studánek a dokonce uvidíme i menší vodopád v bývalém lomu

  Botanická zahrada Liberec

  Botanická zahrada Liberec

  Výlet za kytičkamai v každé roční době Vám umožní nejstarší botanka u nás.

  Rozhledna Rašovka

  Rozhledna Rašovka

  Mladá rozhledna trůnící si na Ještědském hřebenu.

  Protržená přehrada na Bílé Desné

  Protržená přehrada na Bílé Desné

  Protržená přehrada Desná na řece Bílé Desné v Jizerských horách se nachází v nadmořské výšce 819 m.n.m. Zbytky přehrady leží 3,3 km od penzionu Na konci světa, ulice Údolní v obci Desná a 5,5 km od památného kamene na protržení přehrady.