Oparno

Oparno

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Lovosice

Popis

Středověká gotická zřícenina ležící v malebném romantickém Oparenském údolí.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Středověký gotický hrad Oparno byl postaven někdy kolem roku 1344. Leží v malebném romantickém Oparenském údolí. Je opředen mnoha záhadnými pověstmi a dokonce tu měla věštit i kněžna Libuše.

   rozvalina

   Na dnes již zříceninu hradu Oparno se můžete dostat několika různými cestami. Od Velemína po modré TZ nebo z opačné strany od Malých Žernosek po zelené. Obě trasy měří zhruba stejně 3,5km. Ti co se neradi prochází nebo toho chtějí stihnout více, mohou zvolit třetí variantu a přijet přímo do obce Oparno. Odtud je to už opravdu kousíček.

  poničené 

   Takovou variantu volíme my, protože chceme navštívit i sousedící horu Lovoš s unikátními výhledy do okolí. Vyrážíme tedy nejdříve na Lovoš .

  hora Lovoš

  Tady se skutečně nabažíme nádhernými dalekými výhledy do okolní krajiny a pak pokračujeme dolu k hradu, nejdříve po modré a následně žluté TZ.

  výhledy z Lovoše

  V její dolní části scházíme po starých Císařských schodech  z 19.století. Podejdeme železniční viadukt a přicházíme na hlavní cestu Oparenského údolí, kde se již napojujeme na zelenou TZ vedoucí z Malých Žernosek. Cestou míjíme zajímavý Morový kámen s reliéfem patriaršího kříže. Údajně byl zhotovený v roce 1680 jako památka na oběti morové epidemie.

   Morový

   Dále jdeme kolem kempu Jordán s restaurací, venkovní zahrádkou a bohatou nabídkou nanuků, která obzvláště v horkých dnech potěší. Pokud odoláte pokušení teď, za chvilku přijde další. U bývalého Černodolského mlýnu, jen nedaleko odtud, je také restaurace se zahrádkou a nabídkou od párečků a klobásek, až k chlazenému pivku, limonádě, nanuků a dalších laskomin. Je přímo u rozcestníku a to už je jen necelých 300m od samotné zříceniny.

   občerstvení

   Stačí pak podejít železniční viadukt a před námi se objevuje cedule naučné stezky č.2, která nás informuje o historii vzniku hradu. Po kamenech přecházíme malý potůček a kolem kolejí vystoupáme cestičkou až k našemu cíli.

  zřícenina Oparno

   Vstupní brána se zde nedochovala, narozdíl od obvodových zdí, které jsou poměrně vysoké. Uvnitř hradu jsou však dosti poničené, ale díky tomu je alespoň částečně vidět do okolí na vzdálenou nejvyšší horu Českého středohoří Milešovku a také na Kletečnou.

  výhled z Oparna

  Zachoval se tu klenutý sklep, ve kterém je ale spíše, slušně řečeno, nepořádek. Pokud máte zájem podílet se na pokusu o záchranu a rekonstrukci tohoto dřívějšího gotického hradu, můžete přispět svým zápiskem do zdejšího sešitu, který je uložen v otvoru zdi hradby.

  sešit

   Chvilku pobudeme na tomto mýtickém místě a zpět do obce Oparno se vracíme cestou podél hradeb zříceniny. Na malém rozcestí se dáme vlevo a po pár metrech se už ocitneme mezi prvními baráčky. Příjemný výlet, příjemné místo a určitě se sem někdy zase rádi vrátíme. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  vrcholová kniha Sedlo

  vrcholová kniha Sedlo

  Mohutný vrch Sedlo s nádhernými výhledy do krajiny.

  Litoměřice-skála Kočka

  Litoměřice-skála Kočka

  Malý kousek od Litoměřic se nachází skalný útvar Kočka.Zvlášťní a hezká podívaná .

  Hazmburk

  Hazmburk

  Zřícenina gotického hradu, který nebyl nikdy dobyt.

  České středohoří – vrch Kamýk (u Libčevsi)

  České středohoří – vrch Kamýk (u Libčevsi)

  Nápadný kopec travnatý kopec se vypíná nad okolní krajinu nad malou vesničkou Všechlapy poblíž větší obce Liběšice v Litoměřickém okrese na jižním okraji Milešovského středohoří.

  vrcholová kniha Lipská hora

  vrcholová kniha Lipská hora

  Hora s nejkrásnějším vrcholem z celého Českého středohoří...