Oparno

Oparno

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Lovosice

Popis

Středověká gotická zřícenina ležící v malebném romantickém Oparenském údolí.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Středověký gotický hrad Oparno byl postaven někdy kolem roku 1344. Leží v malebném romantickém Oparenském údolí. Je opředen mnoha záhadnými pověstmi a dokonce tu měla věštit i kněžna Libuše.

   rozvalina

   Na dnes již zříceninu hradu Oparno se můžete dostat několika různými cestami. Od Velemína po modré TZ nebo z opačné strany od Malých Žernosek po zelené. Obě trasy měří zhruba stejně 3,5km. Ti co se neradi prochází nebo toho chtějí stihnout více, mohou zvolit třetí variantu a přijet přímo do obce Oparno. Odtud je to už opravdu kousíček.

  poničené 

   Takovou variantu volíme my, protože chceme navštívit i sousedící horu Lovoš s unikátními výhledy do okolí. Vyrážíme tedy nejdříve na Lovoš .

  hora Lovoš

  Tady se skutečně nabažíme nádhernými dalekými výhledy do okolní krajiny a pak pokračujeme dolu k hradu, nejdříve po modré a následně žluté TZ.

  výhledy z Lovoše

  V její dolní části scházíme po starých Císařských schodech  z 19.století. Podejdeme železniční viadukt a přicházíme na hlavní cestu Oparenského údolí, kde se již napojujeme na zelenou TZ vedoucí z Malých Žernosek. Cestou míjíme zajímavý Morový kámen s reliéfem patriaršího kříže. Údajně byl zhotovený v roce 1680 jako památka na oběti morové epidemie.

   Morový

   Dále jdeme kolem kempu Jordán s restaurací, venkovní zahrádkou a bohatou nabídkou nanuků, která obzvláště v horkých dnech potěší. Pokud odoláte pokušení teď, za chvilku přijde další. U bývalého Černodolského mlýnu, jen nedaleko odtud, je také restaurace se zahrádkou a nabídkou od párečků a klobásek, až k chlazenému pivku, limonádě, nanuků a dalších laskomin. Je přímo u rozcestníku a to už je jen necelých 300m od samotné zříceniny.

   občerstvení

   Stačí pak podejít železniční viadukt a před námi se objevuje cedule naučné stezky č.2, která nás informuje o historii vzniku hradu. Po kamenech přecházíme malý potůček a kolem kolejí vystoupáme cestičkou až k našemu cíli.

  zřícenina Oparno

   Vstupní brána se zde nedochovala, narozdíl od obvodových zdí, které jsou poměrně vysoké. Uvnitř hradu jsou však dosti poničené, ale díky tomu je alespoň částečně vidět do okolí na vzdálenou nejvyšší horu Českého středohoří Milešovku a také na Kletečnou.

  výhled z Oparna

  Zachoval se tu klenutý sklep, ve kterém je ale spíše, slušně řečeno, nepořádek. Pokud máte zájem podílet se na pokusu o záchranu a rekonstrukci tohoto dřívějšího gotického hradu, můžete přispět svým zápiskem do zdejšího sešitu, který je uložen v otvoru zdi hradby.

  sešit

   Chvilku pobudeme na tomto mýtickém místě a zpět do obce Oparno se vracíme cestou podél hradeb zříceniny. Na malém rozcestí se dáme vlevo a po pár metrech se už ocitneme mezi prvními baráčky. Příjemný výlet, příjemné místo a určitě se sem někdy zase rádi vrátíme. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Zbytky hradu Žerotín

  Zbytky hradu Žerotín

  Necelé dva kilometry od známého Panenského Týnce na Lounsku se nachází vesnice Žerotín. Přímo v obci jsou ke spatření zbytky dřívějšího stejnojmenného hradu. Zbytky hradu jsou nemovitou kulturní památkou.

  Litoměřice – Mírové náměstí

  Litoměřice – Mírové náměstí

  Mírové náměstí se nachází v historickém centru Litoměřic. Je tvořeno řadou významných a historicky cenných budov. Převážná většina z nich pochází ze středověku, stojí zde i nejstarší doposud stále obývané domy celé České republice.

  Lovoš

  Lovoš

  Dominantní dvouvrcholová hora s unikátními výhledy do širokého okolí.

  vrcholová kniha Sedlo

  vrcholová kniha Sedlo

  Mohutný vrch Sedlo s nádhernými výhledy do krajiny.

  Přehrada Fláje

  Přehrada Fláje

  K přehradě Fláje, jež se nalézá v Krušných horách (739 m n.m.)lze dojet autem autobusem na kole. Jedná se o vodní dílo, které stojí za návštěvu