Kamenná slunce

Kamenná slunce

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Libochovice

Nadmořská výška

300 m n. m.

Popis

Unikátní geologický útvar s ukázkou výsledků sopečné činnosti.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Unikátní geologický útvar s ukázkou výsledků sopečné činnosti. Nachází se na území bývalého malého lomu nedaleko obce Hnojnice.

  Kamenná slunce

  Území Kamenná slunce o velikosti 1ha, je od roku 1965 vyhlášeno Národní přírodní památkou.

  Kamenná

  Zajímavá geologická struktura odhalená na skále zdejších dvou malých vršků je výsledkem sopečné činnosti, která zde probíhala před několika miliony lety.

  Kamenná slunce

  Explozí roztaveného magmatu vznikaly ve skalách trychtýřovité otvory, které se postupně zaplňovaly jílovitými částicemi hornin. Ty chladly rychleji než okolní místa, které v důsledku smršťování popraskaly a vytvořily společně s těmito otvory zajímavé paprskovité obrazce vypadající jako slunce. Takto nějak zní odborný výklad vzniku těchto opravdu zajímavých útvarů.

  Kamenná

  Tyto slunce jsou různých rozměrů a je jimi pokryta celá stěna skály. Lze se k nim přiblížit do bezprostřední blízkosti, ale je přísný zákaz odebírání vzorků.

  Kamenná slunce

  Celé toto místo působí velice pozitivně.  Vršek skály a bezprostřední okolí navíc pokrývá stepní porost se suchomilnou a teplomilnou vegetací. Místo se totiž nachází ve srážkovém stínu, takže tu málo prší a málo i padá sníh.

  Kamenná

  Úžasné místečko, které se vymyká svému okolí a stojí za to ho určitě navštívit. Nejlépe Kamenná slunce vyniknou v létě po 11 hodině ranní, kdy je krásně nasvítí sluníčko.

  Kamenná slunce

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Zřícenina hradu Oltářík

  Zřícenina hradu Oltářík

  Dojeli jsme autem do vesnice Děkovka a odtud jsme se vydali po turistických značkách na zříceninu Oltářík, odtud se vyskytl nádherný výhled do nížiny.

  Státní zámek Ploskovice

  Státní zámek Ploskovice

  Státní zámek Ploskovice se nachází cca 6 km východně od Litoměřic. Obklopuje jej rozlehlý zámecký park. Veřejnosti je zámek přístupný, podobně jako zámecký park.

  vrcholová kniha Holý vrch

  vrcholová kniha Holý vrch

  Nenápadný holý vršek s překrásným výhledem na krajinu Českého středohoří.

  Raná

  Raná

  Mohutný masiv se třemi vrcholy je tradičním rájem pro všechny milovníky paraglidingu.

  Přehrada Fláje

  Přehrada Fláje

  K přehradě Fláje, jež se nalézá v Krušných horách (739 m n.m.)lze dojet autem autobusem na kole. Jedná se o vodní dílo, které stojí za návštěvu