Chalupská slať

Chalupská slať

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Šumava

Nejbližší město

Vimperk

Nadmořská výška

920 m n. m.

Popis

Je jednou z nejkrásnějších slatí na Šumavě a zároveň největším rašelinovým jezírkem u nás.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Je jednou z nejkrásnějších slatí na Šumavě a zároveň největším rašelinovým jezírkem u nás.Tato slať se od většiny ostatních slatí a rašelinišť odlišuje svým vývojem v poněkud jiných podmínkách.

  Chalupská slať

  Nachází se v relativně nízké nadmořské výšce, jsou zde vyšší průměrné teploty a méně ročních srážek.Představuje přechodový typ mezi typicky údolními vrchovišti, jaká vznikala podél Vltavy a Křemelné a horskými vrchovišti Šumavských plání.Chalupská slať leží v I.zóně Národního parku Šumava, nedaleko známého střediska Kvilda.

  Chalupská

    Být na Šumavě a nenavštívit toto místo by byl hřích. Takže nasedáme do auta a jedeme. Po projetí Borové Lady, po necelém kilometru zaparkujeme před vesničkou Svinná Lada na malém parkovišti. Do samotné vesničky je zákaz vjezdu.

  parkoviště

    Přejdeme silnici a dáme se po zelené TZ. Mineme typickou šumavskou dřevěnou chalupu, rozcestník Svinná Lada (955m) a naproti nám už vidíme budovu informačního centra NP a CHKO Šumava, kde si mimo jiné můžete zakoupit i turistickou známku.

  Chalupská slať

  Jsou zde dvě velké informační tabule, kde si čteme základní údaje o Chalupské slati.

  informační

   Pak už vstupujeme na krátkou naučnou stezku vedoucí po hezkém povalovém chodníku.

  Chalupská slať

  Cestou narazíme na další informační tabuli, tentokráte s informací o těžbě rašeliny, která zde proběhla před několika desetiletími.

  Chalupská slať

  Následky této těžby máme možnost vidět hned v reálu, v podobě poměrně řídce porostlých ploch s nálety břízy pýřité a sem tam nějaké borovičky či smrku.

  Chalupská slať

  Nakonec přicházíme až k vyhlídkové terase, odkud je opravdu nádherný pohled na tuto slať.

  Chalupská slať

  Poměrně velká vodní plocha je zkrášlena řadou plovoucích ostrůvků, na kterých se vyskytuje řada vzácných druhů rostlin.

  ostrůvky

  Asi nejznámější je malý ostrůvek uprostřed jezírka s typickou břízkou, který se nachází na většině fotografií s Chalupskou slatí. Žije tady poměrně dost kachen, ale i vzácnější druhy ptáků či poletující vážky nebo šídla. Okolí je porostlé nízkou kosodřevinou a borovicí blatkou.

  kachny

   Je to opravdu hezké místo. Při zpáteční cestě vidíme v dáli další typická šumavská stavení, které jenom umocňují nádherný ráz zdejší krajiny.

  Chalupská slať

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  zážitková stezka Duch pralesa

  zážitková stezka Duch pralesa

  Zážitková cesta seznamuje návštěvníky s okolním lesem, který nezná lidské zásahy, tedy s horským pralesem.

  Prášilské jezero

  Prášilské jezero

  Jedno z nejkrásnějších šumavských jezer ležící pod známou rozhlednou Poledník.

  Hrádek (u Sušice) – zámecký park

  Hrádek (u Sušice) – zámecký park

  Renesanční zámek v Hrádku, nacházejícím se cca 4 km od Sušice a kolem 20 km od Klatov, byl po dlouholeté rekonstrukci otevřen v létě roku 2010. Zámek stojí uprostřed obce a přiléhá k němu zámecký park.

  Bílá Strž

  Bílá Strž

  Národní přírodní rezervace Bílá Strž s nejvyšším vodopádem na Šumavě se nachází v údolí Bílého potoka nedaleko Černého jezera.

  Nový židovský hřbitov v Sušici

  Nový židovský hřbitov v Sušici

  Nový židovský hřbitov v Sušici se nachází na jihozápadním okraji města v dnešní Křičkově ulici. Je tedy poněkud vzdálen od městského centra.