Bílá Strž

Bílá Strž

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Šumava

Nejbližší město

Nýrsko

Nadmořská výška

940 m n. m.

Popis

Národní přírodní rezervace Bílá Strž s nejvyšším vodopádem na Šumavě se nachází v údolí Bílého potoka nedaleko Černého jezera.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Národní přírodní rezervace Bílá Strž s nejvyšším vodopádem na Šumavě se nachází v  údolí Bílého potoka nedaleko Černého jezera.

  Bílá Strž

  Na cestu se proto vydáváme již z „osvědčeného“ místa Špičácké sedlo. Jdeme nejdříve po žluté TZ k Černému jezeru. Kdo u tohoto jezera ještě nebyl, určitě se zde chvilku zdrží, neboť tady je opravdu nač se dívat (více v tipech na výlet – Černé a Čertovo jezero).

  Černé

  Odtud pokračujeme dále již po červené TZ.  Cesta nám docela uteče a za chvilku nás vítá cedule Národní přírodní rezervace Bílá Strž.

  K vodopádu musíme sejít z hlavní cesty, až dojdeme po dřevěném chodníku k vyhlídkové terase. Pouze odtud je dovoleno se na vodopád podívat. Není to zrovna nejblíže, ale co se dá dělat. Mimo tento prostor je přísně zakázáno vstupovat. Okolní přilehlé kamenité svahy jsou totiž porostlé vzácným smíšeným lesem pralesovitého charakteru. Navíc se zde nachází i ohrožené druhy rostlin a živočichů. 

  vodopád

  Vodopád je tvořen několika kaskádami a jeho celková výška je asi 13m. V řečišti potoka se nachází obří hrnce vymodelované v kamenech. Špatně se zde fotí, je tu poměrně šero a lepší je mít po ruce stativ.

  Vyjdeme zpět na hlavní cestu, a jelikož se nechceme vracet stejnou cestou zpět, pokračujeme dále. Na prvním rozcestí „přestupujeme“ z červené na žlutou TZ a míříme na Hojsovu Stráž.

  cestou na Hojsovu Stráž

  Během cesty se před námi otevírají úžasné výhledy do Úhlavského údolí, kterým za chvilku půjdeme.

  pohled

   V Hojsovi  Stráži zahneme vpravo a napojíme se na zelenou TZ již zmiňovaným Úhlavským údolím a  poté krásnou naučnou stezkou  Brčálník.

  v okolí Brčálníku

  Zpět do Špičáckého sedla dorazíme téměř před setměním zcela vyčerpáni. Ale stálo to za to.

  cestou ke Špičáckému sedlu

  Mapka okruhu výletu.

  mapka výletu

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kostel Narození Panny Marie ve Velharticích

  Kostel Narození Panny Marie ve Velharticích

  Obec Velhartice je známa především jako místo v němž stojí známý hrad (viz výlet vložený dne 03.09.2017). V samotné obci je zajímavých míst k vidění víc. Jedním z nich je právě kostel Narození Panny Marie.

  Hrádek (u Sušice) – zámecký park

  Hrádek (u Sušice) – zámecký park

  Renesanční zámek v Hrádku, nacházejícím se cca 4 km od Sušice a kolem 20 km od Klatov, byl po dlouholeté rekonstrukci otevřen v létě roku 2010. Zámek stojí uprostřed obce a přiléhá k němu zámecký park.

  zážitková stezka Duch pralesa

  zážitková stezka Duch pralesa

  Zážitková cesta seznamuje návštěvníky s okolním lesem, který nezná lidské zásahy, tedy s horským pralesem.

  Šumavský orloj

  Šumavský orloj

  Šumava má svoj prvý orloj na Hojsovéj Stráži

  Nový židovský hřbitov v Sušici

  Nový židovský hřbitov v Sušici

  Nový židovský hřbitov v Sušici se nachází na jihozápadním okraji města v dnešní Křičkově ulici. Je tedy poněkud vzdálen od městského centra.