Bílá Strž

Bílá Strž

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Šumava

Nejbližší město

Nýrsko

Nadmořská výška

940 m n. m.

Popis

Národní přírodní rezervace Bílá Strž s nejvyšším vodopádem na Šumavě se nachází v údolí Bílého potoka nedaleko Černého jezera.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Národní přírodní rezervace Bílá Strž s nejvyšším vodopádem na Šumavě se nachází v  údolí Bílého potoka nedaleko Černého jezera.

  Bílá Strž

  Na cestu se proto vydáváme již z „osvědčeného“ místa Špičácké sedlo. Jdeme nejdříve po žluté TZ k Černému jezeru. Kdo u tohoto jezera ještě nebyl, určitě se zde chvilku zdrží, neboť tady je opravdu nač se dívat (více v tipech na výlet – Černé a Čertovo jezero).

  Černé

  Odtud pokračujeme dále již po červené TZ.  Cesta nám docela uteče a za chvilku nás vítá cedule Národní přírodní rezervace Bílá Strž.

  K vodopádu musíme sejít z hlavní cesty, až dojdeme po dřevěném chodníku k vyhlídkové terase. Pouze odtud je dovoleno se na vodopád podívat. Není to zrovna nejblíže, ale co se dá dělat. Mimo tento prostor je přísně zakázáno vstupovat. Okolní přilehlé kamenité svahy jsou totiž porostlé vzácným smíšeným lesem pralesovitého charakteru. Navíc se zde nachází i ohrožené druhy rostlin a živočichů. 

  vodopád

  Vodopád je tvořen několika kaskádami a jeho celková výška je asi 13m. V řečišti potoka se nachází obří hrnce vymodelované v kamenech. Špatně se zde fotí, je tu poměrně šero a lepší je mít po ruce stativ.

  Vyjdeme zpět na hlavní cestu, a jelikož se nechceme vracet stejnou cestou zpět, pokračujeme dále. Na prvním rozcestí „přestupujeme“ z červené na žlutou TZ a míříme na Hojsovu Stráž.

  cestou na Hojsovu Stráž

  Během cesty se před námi otevírají úžasné výhledy do Úhlavského údolí, kterým za chvilku půjdeme.

  pohled

   V Hojsovi  Stráži zahneme vpravo a napojíme se na zelenou TZ již zmiňovaným Úhlavským údolím a  poté krásnou naučnou stezkou  Brčálník.

  v okolí Brčálníku

  Zpět do Špičáckého sedla dorazíme téměř před setměním zcela vyčerpáni. Ale stálo to za to.

  cestou ke Špičáckému sedlu

  Mapka okruhu výletu.

  mapka výletu

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Archeopark Prášily

  Archeopark Prášily

  Areál archeoparku seznamuje s životem Keltů a jejich věrnými kopiemi staveb.

  Hrádek u Sušice - zámek

  Hrádek u Sušice - zámek

  Renesanční zámek v Hrádku, nacházejícím se několik kilometrů od Sušice, byl po dlouholeté rekonstrukci otevřen v létě roku 2010. Zámek stojí uprostřed obce a přiléhá k němu zámecký park.

  rozhledna Špičak

  rozhledna Špičak

  Krásna prochazka na rozhlednu Špičak

  Lipno – vyhlídková věž Stezky korunami stromů

  Lipno – vyhlídková věž Stezky korunami stromů

  Vyhlídková věž je pokračováním Stezky korunami stromů. Po jejím obvodu vede stoupající široký chodník. Ze 40 m vysoké věže je stoprocentní kruhový výhled.

  vyhlídka

  vyhlídka

  vyhlídka se nachází před vrcholem kopce