Milešovka

Milešovka

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Lovosice

Nadmořská výška

837 m n. m.

Popis

Největším skvostem Českého středohoří je jeho nejvyšší hora Milešovka, přesahující okolní krajinu o více než 350 m.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Největším skvostem Českého středohoří je jeho nejvyšší hora Milešovka, přesahující okolní krajinu o více než 350 m.

  Milešovka

  Díky svému postavení v krajině, je největrnějším místem u nás.  Vítr na ní nefouká pouhých 8 dní v roce. Navíc je místem s nejčastějším výskytem bouří, a proto se jí říká také Hromová hora.

  Milešovka

   Z těchto důvodů je velice obtížné odhadnout počasí pro výlet na tuto horu. Byli jsme zde 2x, ale ani jednou jsme štěstí neměli.  Lze na ni přijít z několika míst. My jsme zvolili cestu z vesničky Bílka. Jelikož jsme tu již podruhé, evidujeme zde jednu novinku. Už nelze parkovat jako dříve na louce pod Milešovkou, ani přímo v Bílce, kam je teď zákaz vjezdu. Pár desítek metrů před Bílkou je nové velké parkoviště. Pro místní asi dost oddech, pro turisty zase bezproblémové parkování, takže oboustranná spokojenost, i když zpoplatněná.

  parkoviště

   Odtud projdeme vesnicí s velice zajímavou kapličkou až k orientační tabuli s rozcestníkem.

  kaplička v Bílce

  Zde se dá pokračovat nahoru po červené. Cesta je poměrně strmá a kamenitá tím více, čím se blížíte k vrcholu.

  cesta

   My však chceme vidět 30 metrů vysoké Výří skály, proto se dáme vpravo od tabule za závoru po neznačené cestě (na mapě čárkovaná). Tato cesta vede po rovině a kopíruje obvod Milešovky. Asi po kilometru chůze nás překřižuje modrá TZ, vedoucí od Černčic. My však jdeme stále rovně. Tato cesta není moc frekventovaná, vlastně jsme tu ani nikoho nepotkali. Občas vidíme zajímavé stromy a pak už tu jsou vytoužené Výří skály. Bylo dopoledne a žádného výra jsme nespatřili. Asi spali po noční šichtě. Ale skály to jsou opravdu impozantní.

  Výří skály

   Pokračujeme tedy dále. Na rozcestí se napojíme na červenou TZ vedoucí z Milešova a začínáme poprvé stoupat do kopce. Milešovka je porostlá stromy a žádné výhledy do okolí se během cesty nekonají. Téměř u vrcholu a dalšího rozcestníku „přesedáme“ z červené TZ na modrou, která nás dovede až nahoru.

  vrchol

   Na Milešovce  je hlavní dominantou meteorologická observatoř, která zde stojí již od roku 1903. Po domluvě je možné za určitý poplatek navštívit první ochoz věže observatoře, z něhož je krásný rozhled.

  observatoř na Milešovce

  Také lze domluvit s týdenním předstihem exkurzi s prohlídkou (tel.272764336).

  observatoř

   Po náročném výstupu určitě každý ocení zdejší občerstvení. Můžete zde zakoupit i turistickou známku a zapsat se do vrcholové knihy. Ale pozor, otevřeno je pouze v sobotu, v neděli a o svátcích. Pokud se sem vydáte v jiné dny, musíte si s sebou vzít nějakou svačinku a dostatek tekutin. Lze tu posedět na lavičkách, odpočinout si a načerpat nové síly.

  výhled z Milešovky

  Také tu nahoře dost fouká, takže v chladnějších dnech je vhod i teplejší oblečení. Škoda, že nemáme lepší viditelnost na focení. Je to trochu o štěstí, ale i tak jsou výhledy do okolí úžasné. Pod sebou vidíme všechny kopce, vrchy a zříceniny, na kterých jsme už byli, a odtud vypadají tak malinké.

  výhled

   Držíme se pravidla, pokud je to jen možné, vracet se jinou cestou, než jakou jsme přišli. Odcházíme tedy po modré, ale opačným směrem. Tato cesta je trochu odlišná než předchozí. Je poměrně úzká s břízovými lesíky a kapradinami, ale velice příjemná.

  cestou z Milešovky

  Směřujeme k našemu dalšímu cíli a tím je Paška pole. Tak se nazývá horská rozsedlina ležící mezi Milešovkou a další vysokou sousedící horou Kletečnou (706m).

  Paška

   Je to oblast s rozlehlými plochami luk, které když jsou čerstvě posekané, tak vypadají naprosto úžasně.

  cestou z Milešovky

  Nad nimi vykukuje část Milešovky, která jen umocňuje zdejší nádherný přírodní ráz krajiny.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Pomník napoleonských válek, Vraný

  Pomník napoleonských válek, Vraný

  Pomník napoleonských válek je vzpomínkou na setkání tří císařů před důležitou bitvou s Napoleonem.

  hrad Džbán

  hrad Džbán

  Skromné pozůstatky hradu Džbán se nachází na Rakovnicku nedaleko Mutějovic.

  Kalvárie

  Kalvárie

  Kalvárie je přírodní rezervace s charakteristickými třemi vysokými kříži na jejím vrcholu.

  památný strom Oldřichův dub

  památný strom Oldřichův dub

  U Oldřichova dubu údajně došlo k osudovému setkání knížete Oldřicha a prosté dívky Boženy.

  rozhledna Varhošť

  rozhledna Varhošť

  Rozhledna Varhošť je postavena na stejnojmenném zalesněném čedičovém vrchu uprostřed nádherné krajiny Českého středohoří.