Kvilda

Kvilda

Kategorie

Města a obce

Oblast

Šumava

Nejbližší město

Vimperk

Nadmořská výška

1065 m n. m.

Popis

Jedna z nejznámějších šumavských obcí proslavená natáčením filmů Král Šumavy, Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a dalšími.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jedna z nejznámějších šumavských obcí proslavená natáčením filmů Král Šumavy, Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a dalšími. Je zároveň oblíbeným celoročním turistickým centrem.

   Kvilda

   První zmínky o vzniku osady Kvilda jsou někdy z přelomu 15. a 16. století. Založení mohlo souviset se zdejším rýžováním zlata v Jezerním potoce a vybudováním jedné z větví známé Zlaté stezky.

  Kvilda

  V roce 1794 zde vzniká sklárna a obec se nadále rozvíjí.

   informační

   K útlumu dochází po první světové válce a hospodářské krizi ve 30. letech.  Pak hlavně po 2. světové válce, odsunu obyvatel německé národnosti a vzniku pohraničního pásma.

  Kvilda

  V současné době je Kvilda opět jedním z hlavních turistických center.

  Kvilda 

  Významnou dominantou obce je kostel  sv.Štěpána postaveného roku 1765, který roku 1889 vyhořel a do nynější podoby byl znovu vystavěn roku 1894.

   kostel v Kvildě

   Dále v obci najdeme stálou expozici historie Kvildy a Bučiny, památník padlým v boji proti fašismu a také poměrně nové informační středisko NP Šumava.

  Kvilda

  Je zde spousta hotelů, pensionů a restaurací.

  Kvilda

   V zimě je v provozu několik zdejších vleků a nespočet běžeckých tratí.

   lyžařský

   V létě je Kvilda ideálním výchozím bodem pro pěší túry a cyklovýlety do zdejší okolní krajiny a k návštěvě zajímavých míst. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Mařský vrch - rozhledna

  Mařský vrch - rozhledna

  Přibližně 4 km severovýchodně od Vimperka se nachází obec Svatá Maří. Zhruba 1,5 km nad touto obcí se vypíná Mařský vrch. Na jeho vrcholu stojí rozhledna s kaplí sv. Václava.

  Nový židovský hřbitov v Sušici

  Nový židovský hřbitov v Sušici

  Nový židovský hřbitov v Sušici se nachází na jihozápadním okraji města v dnešní Křičkově ulici. Je tedy poněkud vzdálen od městského centra.

  Horská synagoga v Hartmanicích

  Horská synagoga v Hartmanicích

  Horská synagoga je nejvýše položenou synagogou v Čechách. Byla zrekonstruovaná do původní podoby a od května 2006 je přístupná veřejnosti. V srpnu 2006 byla prohlášena kulturní památkou.

  Řopík u Kubovy Huti

  Řopík u Kubovy Huti

  Přibližně 25 metrů nad nejvýše položenou železniční tratí u Kubovy Huti při modře značené turistické trase na Boubín stojí na kraji lesa bunkr tvz. „Řopík“ jako pozůstatek vojenského opevnění postaveného před 2. světovou válkou.

  Kostel sv. Tomáše ve Svatém Tomáši

  Kostel sv. Tomáše ve Svatém Tomáši

  Svatý Tomáš je lokalita nacházející se nad pravým břehem Lipenského přehradního jezera pod Vítkovým vrchem. Kromě několika jiných zejména restauračních a ubytovacích zařízení zde stojí kostel sv. Tomáše.