Kostel Panny Marie Andělské je součástí kapucínského kláštera nacházejícího se v Praze na Hradčanech, v severní části Loretánského náměstí.
Jde o vůbec nejstarší kapucínský klášter v Čechách. Založil ho v roce 1600 generál řádu Vavřinec z Brindisi na pozemcích zahrady Lobkoviců, které zakoupil a daroval kapucínům pražský arcibiskup Zbyněk Berka z Lipé a Dubé.
V areálu kláštera stojí velice prostý jednolodní kostel Panny Marie Andělské. Po stranách lodi má umístěné čtvercové kaple. Kostel nemá věž, jen malou sanktusovou věžičku se zvonem z roku 1714 z dílny zvonaře Mikoláše Löva, s nímž se vždy zvonilo při mších.
V roce 1602 byl kostel zasvěcený Panně Marii Andělské. Zajímavostí jsou zabudované dělové koule v průčelí kostela, jako památka na ostřelování kláštera pruským dělostřelectvem v roce 1757.
Za 2.světové války zřídilo velitelství SS v klášteře věznici a komunita kapucínů byla nucena odejít. Po válce se vrátili, ale v roce 1950 byli kapucíni znovu vyhnáni. Tentokráte komunistickým režimem a navíc byli deportováni do internačních táborů.
Do kláštera opět přišli až po změně režimu v roce 1991. Dnes se navíc starají i o sousední Loretu. K přechodu do ní využívají krytou visutou chodbu na kamenných pilířích propojující klášter s Loretou.
Uvnitř kostela Panny Marie Andělské se konají benefiční večery, výroční schůze, valné hromady, školení, ale podmínkou je, že nesmí odporovat křesťanské víře a mravům. Kapucíni také poskytují krátkodobé ubytování studentům, mládeži i různým spolkům.