Rechle-hradlový most

Rechle-hradlový most

Kategorie

Technické památky

Oblast

Šumava

Nejbližší město

Kašperské Hory

Nadmořská výška

940 m n. m.

Popis

Unikátní 72m dlouhý dřevěný hradlový most přes řeku Vydru.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Unikátní 72m dlouhý dřevěný hradlový most vedoucí přes řeku Vydru. Nachází se zhruba v polovině cesty mezi Modravou a Antýglem .

  Rechle-hradlový

   Most byl postaven mezi roky 1799-1801, jako součást vznikajícího projektu Vchynicko-tetovského plavebního kanálu. Tento plavební kanál byl vybudován pro splavování dřeva z dříve nedostupných oblastí Šumavy a měl obejít nesplavné kamenité divoké koryto řeky Vydry. Funkcí tohoto hradlového mostu bylo zachycovat a usměrňovat volně plavené dříví z koryta do plavebního kanálu. Současně byl most využíván jako silnice spojující Modravu a Srní.

  Rechle

   Po poválečných letech začal pomalu ztrácet na významu. Pro splavování dřeva byl používán pouze do roku 1958. Navíc zde vznikla nová cesta přes Antýgl. Neměl už praktické využití a začal postupně chátrat, až byl stržen. V roce 2000 byl ale opět zrekonstruován a to na původních pilířích.

  Rechle

  Zaparkovat lze přímo u mostu na malém parkovišti. Je zde informační tabule s popisem funkce mostu a historií tohoto místa.

   Rechle-informační

   Celé okolí je porostlé nádherně barevným Vlčím bobem. Je tu posezení, kde můžete posvačit a přitom pozorovat kamenné koryto řeky Vydry.

  posezení

    Můžete také přejít hradlový most a vydat se podél plavebního kanálu do Antýglu a informačního střediska Rokyta, kde si lze prohlédnout venkovní geologickou expozici. Všechny cesty jsou dobře upravené a vhodné i pro vozíčkáře.

  mapka oblasti mostu Rechle

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  rozhledna Sedlo

  rozhledna Sedlo

  Krasna drevena rozhledna a lahko i pristupna.

  Hrádek (u Sušice) – zámecký park

  Hrádek (u Sušice) – zámecký park

  Renesanční zámek v Hrádku, nacházejícím se cca 4 km od Sušice a kolem 20 km od Klatov, byl po dlouholeté rekonstrukci otevřen v létě roku 2010. Zámek stojí uprostřed obce a přiléhá k němu zámecký park.

  Sušice – kaple sv. Anděla Strážce

  Sušice – kaple sv. Anděla Strážce

  Kaple stojí ne Vrchu Anděla Strážce, severovýchodně od centra města. I v době, kdy právě neprobíhají bohoslužby a kaple je uzavřená, stává se toto místo cílem turistů. Je odtud báječný výhled na město a jeho okolí.

  Sušice – Pomník padlých a socha TGM

  Sušice – Pomník padlých a socha TGM

  Při pravém břehu řeky Otavy v Sušici stojí jedna z dalších zajímavých památek, kterou je Pomník padlých nad nímž stojí socha prezidenta T.G. Masaryka. Socha má zajímavou historii.

  Rechle-hradlový most

  Rechle-hradlový most

  Unikátní 72m dlouhý dřevěný hradlový most přes řeku Vydru.