Rechle-hradlový most

Rechle-hradlový most

Kategorie

Technické památky

Oblast

Šumava

Nejbližší město

Kašperské Hory

Nadmořská výška

940 m n. m.

Popis

Unikátní 72m dlouhý dřevěný hradlový most přes řeku Vydru.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Unikátní 72m dlouhý dřevěný hradlový most vedoucí přes řeku Vydru. Nachází se zhruba v polovině cesty mezi Modravou a Antýglem .

  Rechle-hradlový

   Most byl postaven mezi roky 1799-1801, jako součást vznikajícího projektu Vchynicko-tetovského plavebního kanálu. Tento plavební kanál byl vybudován pro splavování dřeva z dříve nedostupných oblastí Šumavy a měl obejít nesplavné kamenité divoké koryto řeky Vydry. Funkcí tohoto hradlového mostu bylo zachycovat a usměrňovat volně plavené dříví z koryta do plavebního kanálu. Současně byl most využíván jako silnice spojující Modravu a Srní.

  Rechle

   Po poválečných letech začal pomalu ztrácet na významu. Pro splavování dřeva byl používán pouze do roku 1958. Navíc zde vznikla nová cesta přes Antýgl. Neměl už praktické využití a začal postupně chátrat, až byl stržen. V roce 2000 byl ale opět zrekonstruován a to na původních pilířích.

  Rechle

  Zaparkovat lze přímo u mostu na malém parkovišti. Je zde informační tabule s popisem funkce mostu a historií tohoto místa.

   Rechle-informační

   Celé okolí je porostlé nádherně barevným Vlčím bobem. Je tu posezení, kde můžete posvačit a přitom pozorovat kamenné koryto řeky Vydry.

  posezení

    Můžete také přejít hradlový most a vydat se podél plavebního kanálu do Antýglu a informačního střediska Rokyta, kde si lze prohlédnout venkovní geologickou expozici. Všechny cesty jsou dobře upravené a vhodné i pro vozíčkáře.

  mapka oblasti mostu Rechle

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Zámek Mokrosuky

  Zámek Mokrosuky

  V Pošumaví je možné spatřit zajímavé historické stavby. Jednou z nich je zámek v Mokrosukách na Sušicku cca 1 km vpravo od silnice spojující Klatovy a Sušici.

  Sušice – starý židovský hřbitov

  Sušice – starý židovský hřbitov

  Starý židovský hřbitov v Sušici se nachází v ulici Příkopy, na levém břehu říčky Volšovky, která se za jezem Na Fufernách vlévá do Otavy. Hřbitov přiléhá k tehdejším městským hradbám.

  Nový židovský hřbitov v Sušici

  Nový židovský hřbitov v Sušici

  Nový židovský hřbitov v Sušici se nachází na jihozápadním okraji města v dnešní Křičkově ulici. Je tedy poněkud vzdálen od městského centra.

  Archeopark Prášily

  Archeopark Prášily

  Areál archeoparku seznamuje s životem Keltů a jejich věrnými kopiemi staveb.

  Cikánská slať

  Cikánská slať

  Cikánská slať je tvořena několika rašeliništi obklopenými rozsáhlým komplexem rašelinných a podmáčených smrčin.