osada Buďánka

osada Buďánka

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Buďánka je bývalá dělnická osada nacházející se na rozhraní pražského Smíchova a Košíř.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Buďánka je bývalá dělnická osada nacházející se v úpatí kopce při rušné Plzeňské ulici na rozhraní pražského Smíchova a Košíř.

  osada Buďánka

  Vznikla v první polovině 19. století, kdy ji v místě zdejší vinice s viničním domem Buďánka postupně vybudovali chudí dělníci z nedalekého pískovcového lomu.

  osada Buďánka

  Osadu tvořilo asi 24 domků. Měla dvě uličky, horní a dolní, které byly pouze pro pěší a vzájemně propojené úzkými schodišti. Každý domek měl malou zahrádku a chovala se zde také zvířata.

  osada Buďánka

  Postupem času přibývalo i různých přístřešků, neboť tu nacházeli bydlení i mnozí dělníci z břevnovské cihelny, ze smíchovských továren, drobní řemeslníci i místní galerka. V osadě tak žilo údajně až 300 lidí.

  osada Buďánka

  Bylo to velice specifické místo s ojedinělou atmosférou, o kterém výstižně napsal ve svých romanetech spisovatel Jakub Arbes, který se tudy často procházel.

  osada Buďánka

  Úpadek Buďánek začal před 1.světovou válkou, kdy byla uzavřena část lomu a dělníci byli nuceni odejít za prací. Za komunismu tu našli útočiště mnozí disidenti. Pobýval tu například básník I.M.Jirous, evangelický duchovní a hudebník Svatopluk Karásek a zkoušela tu také legendární skupina Plastic People of the Universe.

  osada Buďánka

  Definitivní konec osady Buďánka znamenal konec osmdesátých let. Tehdy bylo rozhodnuto o zbourání osady a na jejím místě vystavění desetipatrové budovy s byty, dále zdravotního střediska a parkoviště.

  osada Buďánka

  Domky byly pod nátlakem vyvlastnění vykoupeny, ale díky sametové revoluci v roce 1989 a změně režimu nakonec ke zbourání nedošlo. Navíc byla osada v roce 1991 prohlášena za památkovou zónu. To se jí však stalo osudným, protože se do dnešní doby nenašel jediný investor, který by splnil přísná kritéria rekonstrukce objektů do původní podoby a zároveň přitom mohl počítat s návratností investice.

  osada Buďánka 

  Osada je totiž v naprosto dezolátním stavu. Chvílemi domy obývali bezdomovci, poté i squatteři. Několikrát zde hořelo. U většiny domů jsou zničené střechy, zdi jsou polorozpadlé a několik domů muselo být již z důvodu bezpečnosti strženo.

  osada Buďánka

  Dodnes tam obývá jeden z domů Ludvík Hradílek s rodinou, který byl během devadesátých let autorem tolik známých a v novinách publikovaných obřích nápisů na střeše svého domu „Pomoc, chtějí nás zbourat“ a „Koukale, padáme ti na hlavu“.

  osada Buďánka

  Poslední z roku 2001 je i současným nápisem „Obvodní úřad - náš hospodář“.

  osada Buďánka

  Památková hodnota osady Buďánka spočívající především v unikátním celku minivesničky uprostřed rušného města je tak nadále silně ohrožena. Odvrátit se to snaží občanské sdružení Odborníci a občané za revitalizaci památkové zóny Buďánka a okolí v rámci iniciativy „Zachraňme Buďánka!“(www.zachranmebudanka.cz).

  osada Buďánka

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Karlova ulice v Praze

  Karlova ulice v Praze

  Karlova ulice patří mezi oblíbené a turisty velmi navštěvované místo.

  Muzeum hlavního města Prahy

  Muzeum hlavního města Prahy

  Muzeum seznamuje s historickým vývoje Prahy a láká unikátním Langweilovým papírovým modelem Prahy.

  Národní divadlo

  Národní divadlo

  Národní divadlo patří mezi nejznámější a z historického hlediska i jednu z nejvýznamnějších staveb v České republice.

  kostel Stětí sv. Jana

  kostel Stětí sv. Jana

  Téměř neviditelný kostel Stětí sv. Jan leží v naprostém utajení v hradbách Vyšehradu.

  Kalvárie v Motole

  Kalvárie v Motole

  Dominantou a nejatraktivnější částí celé přírodní památky je skála s velkým kamenným křížem.