Zlatník

Zlatník

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Bílina

Nadmořská výška

522 m n. m.

Popis

Zlatník je znělcový vrch vystupující nad obcí České Zlatníky.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zlatník je znělcový vrch vystupující nad obcí České Zlatníky. Četli jsme, že je dost turisty opomíjený a je ve stínu atraktivnějšího nedalekého kopce Bořeň. Můžeme potvrdit, že je dost opomíjený. Cesta na něj je místy docela zarostlá a za celé dopoledne jsme potkali pouze jednoho houbaře. Ale zajímavý určitě je, jen to chce otevřít oči.

  Parkujeme u hřbitova v obci České Zlatníky a poté pokračujeme podél starých zemědělských budov až k vodárně.

  cesta

   Odtud je Zlatník vidět v plné kráse s nádhernými skalnatými stěnami, které využívají k lezení i horolezci.

   Zlatník

   Přejdeme pole a začneme stoupat po úzké pěšince. Na mapě není cesta značena, ale ve skutečnosti je tu a tam červená turistická značka, zřejmě z dob minulých.

   značení

   Výstup na Zlatník není nijak náročný, ale oproti jiným vrchům Českého středohoří, trvá cesta o něco déle. Čím více se přibližujeme vrcholu, přibývá i výhledů do okolí.

  cestou na vrchol Zlatníku

  V dáli vidíme „staré známé“ vrchy Milá, Oblík, Srdov a Brník, napravo od nich elektrárnu Počerady a ještě více vpravo město Most.

  výhledy

   Přicházíme dosti zarostlou cestičkou ke značce označující vrchol Zlatník. Malá ploška kolem značky je částečně vyšlapána, ale okolí je porostlé vzrostlou trávou a kopřivami.  Je to známka toho, že sem opravdu moc lidí nepřijde. Skutečný vrchol je však ještě o několik desítek metrů dále. Projdeme křovinným tunelem a před námi se objevuje skalnatý holý plácek s patníkem, označujícím nejvyšší místo vrchu.

  vrchol

  Krásné odpočinkové místečko s dalekými výhledy do okolní krajiny, hlavně na průmyslový severozápad Čech.

  výhled ze Zlatníku

  Ale i na Krušné hory a některé vrchy Českého středohoří.

  výhled ze Zlatníku

  výhled ze Zlatníku

   Hlavním cílem našeho výletu nebyla jen návštěva tohoto úžasného místa, ale i založení vrcholové knihy na zdejším vrcholu, do které teď mohou všichni příchozí něco napsat.

  vrcholová kniha

  vrcholová kniha

   Po příjemně stráveném dopoledni se vracíme zpět po stejné cestě dolu.  

  vrch Zlatník - mapka 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Litvínov – Czedikův gloriet

  Litvínov – Czedikův gloriet

  Czedikův gloriet je celodřevěný altán, který se nachází na svahu Studničního vrchu v horní části Litvínova při silnici do Meziboří nad místem, jemuž se říká „U partyzána“.

  Krušné hory - Trousnická skála

  Krušné hory - Trousnická skála

  Jde o rozsáhlou skupinu skal v západním Krušnohoří, na jižním okraji rezervace Oceán se zachovalým rašeliništěm. Nachází se jižně od krušnohorského horského střediska Perninku a východně od Nejdku.

  Moldava – kostel Navštívení Panny Marie

  Moldava – kostel Navštívení Panny Marie

  Horská příhraniční obec Moldava se nachází na samém hřebeni Krušných hor při hranicích se Saskem. Mám dvě části. V části obce zvané Dolní Moldava stojí ve svahu nad silnicí kostel Navštívení Panny Marie.

  Stropník (Krušné hory)

  Stropník (Krušné hory)

  Stropník je hora v severovýchodní části Krušných hor v Loučenské hornatině vypínající se nad městem Osek do výšky 856 m n. m. Vyhlídka pod vrcholem Stropníku se však nachází v nadmořské výšce 830 m.

  Pomníček obětem katastrofy na dole Nelson III. u Oseka

  Pomníček obětem katastrofy na dole Nelson III. u Oseka

  Kromě již uvedeného pomníku obětí katastrofy na dole Nelson III u Oseka, který stojí v severní části Oseka a důlního vozíku v místě katastrofy (viz výlety 18.06.2016) existuje malý nenápadný pomník poblíž místa katastrofy.