Podolská vodárna

Podolská vodárna

Kategorie

Technické památky

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Podolská vodárna patří k nejkrásnějším industriálním stavbám u nás.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Podolská vodárna se nachází na pravém břehu Vltavy mezi plaveckým stadionem v Podolí a Vyšehradem.

  Podolská vodárna

  S rozvojem města rostla i potřeba po kvalitní vodě. V druhé polovině 19.století tak bylo v Praze mnoho vodárenských zařízení. Mezi nimi i Vinohradská vodárna stojící sice v Podolí, ale zásobující vodou tehdy samostatné město Královské Vinohrady, později i Žižkov, Nusle, Vršovice a Strašnice.

  Podolská vodárna

  Po výstavbě nového pražského vodovodu v letech 1908-1913, byla voda do Prahy přiváděna i z nového vodního zdroje od Jizery u Káraného a natolik pokryla potřeby města, že všechny staré městské vodárny, včetně Vinohradské, mohly být zrušeny.

  Podolská vodárna

  Další vlna rozvoje města a již nedostatečná kapacita z jizerských zdrojů vyvolala opět větší požadavky na množství pitné vody pro město, proto se Pražský magistrát rozhodl vybudovat novou velkokapacitní filtrační vodárnu na místě staré Vinohradské vodárny.

  Podolská vodárna

  A tak byla postavena v období let 1925-1929 Podolská vodárna. Která vynikala nejen po technické stránce, ale i umělecké. Na tehdejší poměry šlo o nebývale mohutné a rozsáhlé stavební dílo.

  Podolská vodárna

  Budovy vystavěné v novoklasicistním stylu, uprostřed doplněny 45 metrů vysokou vodárenskou věží, patří stále k nejkrásnějším industriálním stavbám u nás. Autor celého projektu byl významný český architekt a urbanista Antonín Engel.

  Podolská vodárna

  Nejdříve se však postavila pouze část z jeho projektu. Ta druhá polovina se dokončila až po 30 letech ve stejném stylu, takže celá stavba dokonale splynula v jeden celek.

  Podolská vodárna

  V současné době sice slouží Podolská vodárna už jen jako záložní zdroj vody, ale některé části Prahy stále ještě zásobuje. Jde především o Staré město, Josefov a také vodojemy na Flóře. V případě nějaké havárie je však připravena převzít i významnější úlohu.

  Podolská vodárna

  Část Podolské vodárny slouží jako muzeum pražského vodárenství a koho to jen trochu zajímá, bude určitě s jeho návštěvou spokojen. Při prohlídce se seznámíte například s historií a zásobováním obyvatel Prahy vodou, prvními soukromými a veřejnými vodovody nebo sbírkou vodoměrů.

  Podolská vodárna

  Dozvíte se také základní informace o jednotlivých fázích čištění surové vody, o odstraňování nečistot, o technologických postupech úpravy vody v čiřičích. Na závěr následuje výstup na ochoz budovy, odkud se otevírá nevšední panoramatický pohled na Prahu.

  Podolská vodárna

  Prohlídka není bezbariérová a vzhledem k pohybu v prostorách vodárny vyžaduje i minimální tělesnou zdatnost.

  Podolská vodárna

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Václavské náměstí

  Václavské náměstí

  Nejznámějším náměstím v České republice je nepochybně Václavské náměstí v Praze.

  ulice Nerudova

  ulice Nerudova

  Patrně nejznámější pražskou ulicí je ulice Nerudova, pojmenovaná po významném českém spisovateli a básníku Janu Nerudovi, který v ulici bydlel.

  Královská cesta

  Královská cesta

  Královskou cestou se nazývá historická trasa v centru Prahy, kterou projížděli nastávající čeští králové ke své korunovaci.

  kostel Panny Marie Sněžné

  kostel Panny Marie Sněžné

  Gotický kostel Panny Marie Sněžné je nejvyšší pražský kostel založený císařem Karlem IV.

  kostel sv.Voršily

  kostel sv.Voršily

  Kostel sv.Voršily je součástí klášterního komplexu nacházejícího se na Národní třídě v sousedství Nové scény Národního divadla.