Podolská vodárna

Podolská vodárna

Kategorie

Technické památky

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Podolská vodárna patří k nejkrásnějším industriálním stavbám u nás.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Podolská vodárna se nachází na pravém břehu Vltavy mezi plaveckým stadionem v Podolí a Vyšehradem.

  Podolská vodárna

  S rozvojem města rostla i potřeba po kvalitní vodě. V druhé polovině 19.století tak bylo v Praze mnoho vodárenských zařízení. Mezi nimi i Vinohradská vodárna stojící sice v Podolí, ale zásobující vodou tehdy samostatné město Královské Vinohrady, později i Žižkov, Nusle, Vršovice a Strašnice.

  Podolská vodárna

  Po výstavbě nového pražského vodovodu v letech 1908-1913, byla voda do Prahy přiváděna i z nového vodního zdroje od Jizery u Káraného a natolik pokryla potřeby města, že všechny staré městské vodárny, včetně Vinohradské, mohly být zrušeny.

  Podolská vodárna

  Další vlna rozvoje města a již nedostatečná kapacita z jizerských zdrojů vyvolala opět větší požadavky na množství pitné vody pro město, proto se Pražský magistrát rozhodl vybudovat novou velkokapacitní filtrační vodárnu na místě staré Vinohradské vodárny.

  Podolská vodárna

  A tak byla postavena v období let 1925-1929 Podolská vodárna. Která vynikala nejen po technické stránce, ale i umělecké. Na tehdejší poměry šlo o nebývale mohutné a rozsáhlé stavební dílo.

  Podolská vodárna

  Budovy vystavěné v novoklasicistním stylu, uprostřed doplněny 45 metrů vysokou vodárenskou věží, patří stále k nejkrásnějším industriálním stavbám u nás. Autor celého projektu byl významný český architekt a urbanista Antonín Engel.

  Podolská vodárna

  Nejdříve se však postavila pouze část z jeho projektu. Ta druhá polovina se dokončila až po 30 letech ve stejném stylu, takže celá stavba dokonale splynula v jeden celek.

  Podolská vodárna

  V současné době sice slouží Podolská vodárna už jen jako záložní zdroj vody, ale některé části Prahy stále ještě zásobuje. Jde především o Staré město, Josefov a také vodojemy na Flóře. V případě nějaké havárie je však připravena převzít i významnější úlohu.

  Podolská vodárna

  Část Podolské vodárny slouží jako muzeum pražského vodárenství a koho to jen trochu zajímá, bude určitě s jeho návštěvou spokojen. Při prohlídce se seznámíte například s historií a zásobováním obyvatel Prahy vodou, prvními soukromými a veřejnými vodovody nebo sbírkou vodoměrů.

  Podolská vodárna

  Dozvíte se také základní informace o jednotlivých fázích čištění surové vody, o odstraňování nečistot, o technologických postupech úpravy vody v čiřičích. Na závěr následuje výstup na ochoz budovy, odkud se otevírá nevšední panoramatický pohled na Prahu.

  Podolská vodárna

  Prohlídka není bezbariérová a vzhledem k pohybu v prostorách vodárny vyžaduje i minimální tělesnou zdatnost.

  Podolská vodárna

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Čechův most

  Čechův most

  Čechův most patří hned po Karlovu mostu k nejobdivovanějším mostům v Praze.

  pomník T.G.Masaryka, Hradčany

  pomník T.G.Masaryka, Hradčany

  Pomník našeho prvního prezidenta Československa stojí na Hradčanském náměstí u brány Pražského hradu.

  Hanavský pavilon

  Hanavský pavilon

  Pozoruhodná stavba holandského stylu postavená k příležitosti Zemské jubilejní výstavy v Praze v roce 1891.

  Svatováclavská vinice

  Svatováclavská vinice

  Svatováclavská vinice patří vůbec k nejstarším vinicím v Čechách.

  Vyšehrad

  Vyšehrad

  Bývalé sídlo českých knížat a králů s několika významnými památkami minulosti.