Invalidovna (Praha)

Invalidovna (Praha)

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Invalidovna je rozsáhlý barokní objekt původně určený na dožití vysloužilých válečných invalidů.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Invalidovna je rozsáhlý barokní objekt nacházející se v Karlíně na Praze 8. Byla určená na dožití vysloužilých válečných invalidů asi tak, jak si přál hrabě Petr Strozzi.

  Invalidovna (Praha)

  To byl úspěšný diplomat a výborný voják, který již ve svých 30 letech velel vlastnímu pěšímu pluku. Při jednom těžkém zranění si vyzkoušel na vlastní kůži tu bezmoc raněného a poznal, jak těžký je osud vojáků, kteří se nemohou o sebe sami postarat.

  Invalidovna (Praha)

  Sepsal proto v roce 1658 závěť, kde odkázal většinu svého majetku arcibiskupovi kardinálu Harrachovi s tím, aby byl využit pro potřeby válečných invalidů. O 6 let později byl nešťastně zabit po již vyhrané bitvě s Turky zbloudilou kulkou.

  Invalidovna (Praha)

  Z podnětu císaře Karla VI., který chtěl naplnit přání hraběte Petra Strozziho, byly z odkázané pozůstalosti zakoupeny pozemky na Špitálském poli, dnešním Karlíně, a v roce 1731 se začala stavět vojenská invalidovna.

  Invalidovna (Praha)

  Šlo o ohromný projekt inspirovaný první vojenskou invalidovnou s názvem Hotel des Invalides postavenou v Paříži Ludvíkem XIV. Na návrhu začal pracovat vídeňský dvorní architekt Jan Bernard Fischer.

  Invalidovna (Praha)

  Po jeho smrti se ho ujal a dokončil významný barokní architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Navrhl rozsáhlý komplex s obytnými budovami, slavnostními sály, nemocnicí, školou, obchody, kuchyní a dalších potřebných zařízení, jež by zajišťovaly soběstačnost objektu pro uvažovaných asi 4000 invalidů s rodinami.

  Invalidovna (Praha)

  Stavělo se až do roku 1737, kdy prostředky došly, a stavba musela být zastavena. Dokončena tak byla zhruba asi jedna devítina z původního záměru. Zprvu se tam nastěhovalo 200 invalidů, později Invalidovnu obývalo až 1400 osob.

  Invalidovna (Praha)

  V parku před hlavním vchodem z ulice Sokolovská stojí pomník připomínající tragédii z roku 1890, kdy při velké povodni tragicky zahynulo 29 vojáků při záchraně civilního obyvatelstva.

  Invalidovna (Praha)

  Je zde také umístěna busta hraběte Petra Strozziho, bez jehož finanční pomoci by Invalidovna asi nebyla postavena. Je vytesaná z bílého tyrolského mramoru a její autorem je sochař Mořic Černil.

  Invalidovna (Praha)

  Na prostranství budovy Invalidovny byla při rušení pražských kašen převezena empírová kašna stojící původně na nároží Jungmannovy a Vodičkovy ulice.

  V roce 1925 bylo v části budovy zřízeno vojenské muzeum. Poslední zde žijící invalidé pak byli v roce 1935 přestěhováni do nově postavené invalidovny v Hořicích v Podkrkonoší.

  Invalidovna (Praha)

  Budova karlínské Invalidovny si zahrála i v několika filmech jako byl Doktor Živago, Hellboy nebo Formanův oscarový Amadeus.

  Invalidovna (Praha)

  Po budově Invalidovny zde bylo pojmenováno nejmenší pražské sídliště Invalidovna i nedaleká zastávka metra a tramvaje.

  Invalidovna (Praha) - metro

  V současné době je Invalidovna ve vlastnictví Vojenského ústředního archívu Armády České republiky a ministerstvo obrany uvažuje o jejím prodeji.

  Invalidovna (Praha)

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  pomník T.G.Masaryka, Hradčany

  pomník T.G.Masaryka, Hradčany

  Pomník našeho prvního prezidenta Československa stojí na Hradčanském náměstí u brány Pražského hradu.

  Palackého most

  Palackého most

  Palacký most je třetím nejstarším mostem v Praze, po kterém chodil i slavný Albert Einstein.

  Čertův sloup na Vyšehradě

  Čertův sloup na Vyšehradě

  Jedno z nejzáhadnějších míst v Praze se nachází na Vyšehradě.

  Armádní muzeum Žižkov

  Armádní muzeum Žižkov

  Armádní muzeum zachycuje tři různá období naší válečné i meziválečné historie.

  kostel sv.Václava na Zderaze

  kostel sv.Václava na Zderaze

  Kostel sv.Václava se nachází na nároží ulic Resslova a Dittrichova v Praze na Novém Městě.