Veslařský ostrov

Veslařský ostrov

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Veslařský ostrov se nachází mezi Císařskou loukou a Podolím v blízkosti Žlutých lázní.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Veslařský ostrov je jeden z pražských vltavských ostrovů nacházející se mezi Císařskou loukou a Podolím v blízkosti Žlutých lázní.

  Veslařský ostrov

  První zmínky o tomto ostrovu jsou již z roku 1420. Dříve byl ale ostrov menší. Postupně se zvětšoval vlivem naplavenin. Později byl ještě uměle prodloužen svéráznou metodou, a to potopením nákladní lodi, aby se na něm rychleji ukládaly říční nánosy.

  Veslařský ostrov

  V 19.století ho vlastnil významný rod Schwarzenbergů a proto byl i nazýván Schwarzenberský. Na ostrově se zpracovávalo dříví splavované po Vltavě z jejich rozsáhlých panství na Šumavě. V té době byla po dřevu velká poptávka a tvořilo významný zdroj příjmu knížecího rodu. Postupem času začalo vorařství ztrácet na významu a tak se změnilo i využití ostrova.

  Veslařský ostrov

  Začal být využíván hlavně veřejností pro různé volnočasové aktivity. Říkalo se mu lidově Švarcák a nacházelo se na něm koupaliště pro malé i velké, volejbalové hřiště, tělocvičné nářadí, dětský koutek a šlo si zde zahrát i ping pong.

  Veslařský ostrov

  Vznikl tu také sportovní přístav se sídlem různých veslařských a kanoistických klubů. Tomu se přizpůsobil i název ostrova a od roku 1952 se jmenuje Veslařský ostrov.

  Veslařský ostrov

  Právě u tohoto ostrova startuje velice populární a tradiční veslařský závod Pražské primátorky, kde závodí na rozdíl od ostatních závodů pouze skify a osmiveslice.

  Veslařský ostrov

  V letech 1956-1958 byl Veslařský ostrov spojen s podolským nábřežím 70 metrů dlouhým betonovým mostem. Jako první český most se stavěl metodou letmé betonáže, která se využila později i při stavbě známého Nuselského mostu (více o něm na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/156).

  Veslařský ostrov

  Jen pár desítek metrů vlevo za mostem se v nejjižnější části Veslařského ostrova nachází přívoz Podolí-Smíchov.

  Veslařský ostrov

  Je přímo naproti botelu Racek a svést se odtud dá třikrát do hodiny na protější břeh k Lihovaru, kde je možné přestoupit na tramvaj nebo autobus ve směru na Zbraslav a Radotín.

  Veslařský ostrov

  Naopak, opačný konec ostrova je veřejnosti nepřístupný.

  Veslařský ostrov

  V jeho nejsevernější části se totiž nachází jímací objekt odebírající vltavskou vodu. Ta se následně zpracovává v nedaleké Podolské vodárně, odkud pak putuje do pražských domácností.

  Veslařský ostrov

  Nelze se pohybovat ani v pravé části ostrova, která je určena pro zdejší veslaře, soukromé firmy a policii.

  Veslařský ostrov

  Je na ní ale dobře vidět z podolské pevniny, kudy vede podél Vltavy pěkně upravená cesta.

  Veslařský ostrov

  Dva transparenty tu lákají mladé veslaře do svých řad. Takže kdo by se chtěl stát novým Vaškem Chalupou, Ondřejem Synkem nebo Mirkou Knapkovou, volejte na 777 602 942.

  Veslařský ostrov

  Na procházku tak stále ještě zbývá celá levá polovina Veslařského ostrova. Prakticky po celé její délce vedou betonové schody, z nichž je dohled na nedaleký Vyšehrad i železniční most na Výtoni.

  Veslařský ostrov

  Za pěkných slunečních dní lze na schodech posedět, v klidu relaxovat a přitom pozorovat co se děje na sousední Císařské louce.

  Veslařský ostrov

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Bleší Trh Holešovická Tržnice

  Bleší Trh Holešovická Tržnice

  Zahájení nově otevřeného Blešího trhu v Praze 7, Holešovicích, 8:00 - 16:00 dne 13.5.2016. Vstup zdarma, toalety zdarma. Dopravní dostupnost 50m tramvaj, 200m autobus, 500m metro. Tel: 721740407, email: blesak-holesovice@seznam.cz

  Veletržní palác, Praha

  Veletržní palác, Praha

  Ve Veletržním paláci jsou k vidění sbírky umění 19., 20. a 21. století.

  Hlávkův most

  Hlávkův most

  Hlávkův most je nejširším mostem v České republice a vůbec prvním pražským betonovým mostem přes řeku Vltavu.

  Obora Hvězda

  Obora Hvězda

  Obora Hvězda je lesem, přírodní památkou, ale především národní kulturní památkou. Je oblíbeným místem mnoha Pražanů, ačkoliv se nachází poměrně daleko od velkých pražských sídlišť.

  Letenský zámeček

  Letenský zámeček

  Novorenesanční Letenský zámeček je velice oblíbeným a navštěvovaným místem s několika restauracemi.