Peruc

Peruc

Kategorie

Města a obce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Louny

Nadmořská výška

335 m n. m.

Popis

Historií bohatá obec známá bájnou pověstí o knížeti Oldřichovi a prosté dívce Boženě.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Historií bohatá obec známá bájnou pověstí o knížeti Oldřichovi a prosté dívce Boženě. O tomto setkání psal již  Kosmas ve své kronice. Z jejich pozdějšího svazku se narodil syn Břetislav, díky kterému vládli Přemyslovci ještě dalších 300 let.

  zámek

  V této obci je možné spatřit kus historie. U místní radnice se nachází Boženina studánka, ve které kdysi Božena prala prádlo.

  Boženina

    Nedaleko od ní stojí starý tisíciletý dub, pod kterým se údajně Oldřich s Boženou scházeli. Jeho objem v patě stromu činí neuvěřitelných 970 cm.

   Peruc-Oldřichův

   Další památkou Peruce je kostel sv. Petra a Pavla postavený v roce 1725. Naproti němu, v místě, kde stála původně kamenná tvrz, se rozprostírá trojkřídlý zámek. Postaven byl na konci 16.století, poté se však ještě několikrát přestavoval. V jeho jižním křídle je pamětní síň malíře Emila Filly, který v tomto kraji pobýval na sklonku svého života a velmi ho měl rád.

  Emila

   Jeho oblíbeným místem byla necelé 2 kilometry vzdálená Krásná vyhlídka, odkud je úžasný výhled na panorama Českého středohoří. Toto nádherné místo inspirovalo nejen k malování Emila Fillu, ale i k básnické činnosti Svatopluka Čecha, který tu rovněž pobýval a po kterém je pojmenován zdejší les.

  Krásná

   Tímto výčet památek ještě nekončí. Dalším unikátem Peruce je Muzeum české vesnice, které se nachází uvnitř zámeckého parku. Bylo postaveno z budovy bývalé barokní sýpky z 18.století.

  muzeum české vesnice

  Uvnitř se ve třech podlažích nachází jedinečná sbírka zemědělských strojů, nářadí různých řemesel, nádobí a všelijakých zajímavých předmětů charakterizující jednotlivé činnosti té doby. Můžeme zde také vidět, jak vypadala tehdejší školní třída nebo ukázky loutkových divadel.

  muzeum české vesnice

  Na zdejším hřbitově je pochován v kapli páter František Daneš, který byl v 19.století vůdčí osobností společenského a politického života v Peruci. Scházeli se zde slavní muži minulosti jako například S.Čech, F.Palacký, K.H.Borovský, L.Čelakovský a další.

  náves Peruce

  Na tak malou obec, na tak malé ploše, je to až neuvěřitelný výčet památek naší historie. A pokud se o historii zajímáte, je to ideální místo pro Vás, kde můžete nasát atmosféru té dávné doby. 

  zámek Peruc

  Přijeďte se podívat do Peruce, která se stala vesnicí roku 2000 severozápadních Čech.

  Peruc-vesnice

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  štít Trojhora

  štít Trojhora

  Zřejmě jediný štít na území Česka s nádhernými výhledy do okolní krajiny.

  Zámek v obci Třebívlice

  Zámek v obci Třebívlice

  Obec Třebívlice leží na jižního okraji Českého středohoří při silnici I/15 spojující města Most a Lovosice. Nachází se na pomezí tří okresů – Most, Louny a Litoměřice cca 13 km západně od Lovosic. V obci stojí klasicistní zámek.

  Hrádek (Oltářík)

  Hrádek (Oltářík)

  Dříve hrad, nyní již zřícenina, nacházející se na strmé čedičové skále v krásném prostředí Českého středohoří.

  Vrchol Kaňkov

  Vrchol Kaňkov

  Vrchol Kaňkov je nenáročný výstup vedoucí ze stejnojmenné obce Kaňkov

  Železniční muzeum Zlonice (Lisovice)

  Železniční muzeum Zlonice (Lisovice)

  Železniční muzeum vystavuje průmyslové lokomotivy, nákladní vozy a zabezpečovací zařízení vyrobené do roku 1939 se zaměřením především na dopravu v cukrovarech.