Kostel sv.Rocha se nachází na Olšanském náměstí na pražském Žižkově, v těsné blízkosti Olšanských hřbitovů.
Dříve byl obehnán ještě zdí a kolem něj byl hřbitov. Výstavbou zdejší křižovatky tato zeď i s přilehlým hřbitovem zmizela. Zůstalo jen několik náhrobků stojících u dnešní zdi Olšanského hřbitova. Bohužel se na některých již projevil zub času a také ruce vandalů.
Kostel sv.Rocha je nejstarším žižkovským kostelem. Podnětem k jeho výstavbě se stala obrovská morová epidemie, která vypukla v Praze v roce 1680. Z tohoto důvodu nechal magistrát nejdříve založit za hradbami města morový hřbitov a v roce 1682 i morovou kapli sv.Rocha.
Svatý Roch byl totiž francouzský katolický světec uctívaný jako patron proti moru. Nejčastěji byl vyobrazován v poutnickém oblečení se sedícím psem u nohou. Lidé se u něj vždy modlili za uzdravení při morových epidemií.
Kostel postavil J.Hainric pravděpodobně podle návrhu architekta Jana Baptisty Matheye. Jedná se o barokní elipsovitou stavbu zakončenou klenutou kopulí s lucernou a svým tvarem nápadně připomínající rotundu.
V roce 1839 se stal farním kostelem, když do něj byla přenesena farnost ze zrušeného farního kostela Povýšení sv.Kříže. Dominantou interiéru kostela sv.Rocha je hlavní novorenesanční oltář z roku 1879 navržený Antonínem Baumem.
Na oltáři je umístěn obraz, v jehož horní části je sv.Roch, sv.Šebestián a sv.Rozálie, svatí patroni pomáhající při morových epidemií. Nejstarším dochovaným předmětem v kostele je barokní cínová křtitelnice z roku 1595, zhotovená cínařem panem Voříškem z Roudnice nad Labem.
Ve dvacátých letech 20.století byla u hřbitovní zdi v blízkosti kostela postavená jednoduchá železobetonová zvonička.
Na přelomu roku 2000 prošel kostel sv.Rocha rekonstrukcí, při níž získal nový svěží zevnějšek.
Přístupný pro veřejnost je pouze v době bohoslužeb. Mši zde slouží mladý páter Miloš Szabó, který je také autorem naučné stezky procházející Olšanskými hřbitovy (více o nich na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/756).