Smíchovská synagoga

Smíchovská synagoga

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Smíchovská synagoga je po Jeruzalémské a Španělské synagoze třetí nejmladší v Praze.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Smíchovská synagoga je po Jeruzalémské a Španělské synagoze třetí nejmladší v Praze. Nachází se tak trochu ušlápnutá v zajetí velkých obchodních center na rohu ulic Stroupežnického a Plzeňská na smíchovském Andělu.

  Smíchovská synagoga

  Smíchov patřil v minulosti k důležitým centrům pražské židovské historie. Vždyť židovská náboženská obec tu existovala již od poloviny 18.století.

  Smíchovská synagoga

  Za podpory úspěšných podnikatelů byla v roce 1863 postavena na Smíchově synagoga v maursko-novorománském slohu. Bohužel se touto stavbou Židovská obec hodně zadlužila, na její správu jí již nezbývaly žádné prostředky a tak byla po 6 letech uzavřena.

  Smíchovská synagoga

  Pomocnou ruku podal tehdejší smíchovský starosta a bohatý průmyslník František Ringhoffer. Synagogu nacházející se v místech zamýšleného rozšíření jeho továrny odkoupil i s jejími dluhy. Poté ji nechal zbourat, ale vystavěl novou synagogu, která zde stojí dodnes.

  Smíchovská synagoga

  Jednalo se o rozlehlou budovu s podsklepeným hlavním sálem a teplovzdušným topením. Budova sice získala funkcionalistický vzhled odpovídající třicátým letům, ale uvnitř vynikala překrásnými nástěnnými malbami, vysokým svatostánkem, vitrážovými okny a klenbami v baldachýnovém stylu.

  Smíchovská synagoga

  Ze západní strany přiléhala ke stavbě předsíň s hlavním vstupem a ženskou galerií v patře. Ta měla 138 sedadel, oproti 181 sedadel mužských v přízemí synagogy.

  Nad podloubím směřujícím ke vchodu synagogy je možné si všimnout dvou biblických citátů. Z jedné strany je napsáno česky „Mír a zdar dalekému i blízkému“.

  Smíchovská synagoga

  Z druhé strany hebrejsky „Ne mocí ani silou, nýbrž mým duchem, praví Hospodin“.

  Smíchovská synagoga

  Bohoslužby probíhaly ve Smíchovské synagoze až do začátku 2.světové války, kdy byla synagoga uzavřena. Nacisté využili budovu jako skladiště zkonfiskovaného majetku židovského obyvatelstva. Po válce za komunistického režimu pak synagoga sloužila dlouhá léta jako jeden ze skladů materiálu ČKD Praha.

  Smíchovská synagoga

  V roce 1986 byla synagoga dokonce určena k demolici, ale naštěstí se ji podařilo památkářům zachránit. Po sametové revoluci byla v roce 1992 navrácena zpět Židovské obci a po rekonstrukci v roce 2004 začala sloužit jako archív Židovského muzea.

  Smíchovská synagoga

  V přízemí synagogy je také prodejna knih, antikvariát a studovna. Kromě těchto prostorů je však synagoga veřejnosti nepřístupná.

  Smíchovská synagoga

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Petřín

  Petřín

  Petřínský vrch patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším místům v Praze.

  Arcibiskupský palác, Hradčany

  Arcibiskupský palác, Hradčany

  Bíle zářící třípatrový Arcibiskupský palác patří k nejvýznamnějším pozdně barokním stavbám v Praze.

  kostel sv. Františka z Assisi

  kostel sv. Františka z Assisi

  Kostel sv. Františka z Assisi s dominantní čtyřicetimetrovou věží zakončenou mohutnou kopulí.

  Ďáblický háj

  Ďáblický háj

  Tip na příjemně strávené odpoledne v přírodě na okraji Prahy.

  kostel sv. Michaela Archanděla v Podolí

  kostel sv. Michaela Archanděla v Podolí

  Románský kostel sv. Michaela Archanděla v Podolí pocházející z počátku 13. století.