Palackého most

Palackého most

Kategorie

Technické památky

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Palacký most je třetím nejstarším mostem v Praze, po kterém chodil i slavný Albert Einstein.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Palackého kamenný most je po Karlově mostu (http://www.fototuristika.cz/tips/detail/433) a Negrelliho viaduktu (http://www.fototuristika.cz/tips/detail/712) třetím nejstarším v Praze.

  Palackého most

  Jeho potřebu si vyžádal rozvoj průmyslového Smíchova a nutnost propojit ho s centrem Prahy.

  Palackého most

  Projekt Palackého mostu, který byl dílem ing.J.Reitera a architekta B.Münzbergera, byl oceněn na světové výstavě v Paříži v roce 1878 stříbrnou medailí.

  Palackého most

  V letech 1876-1878 ho pak postavila vídeňská firma Bratři Kleinové, Schmolka a Gürtner. Použila přitom originální metodu založení pilířů mostu pomocí kesonů. Po jeho dostavbě se mu nejdříve říkalo Kamenný most z Prahy na Smíchov, ale také Podskalský a v průběhu 2.světové války ho Němci přejmenovali na Mozartův most, podle známého německého skladatele W.A.Mozarta.

  Palackého most

  Oficiální název mostu prakticky po celou dobu jeho historie až dodnes byl Palackého most. Pojmenován byl podle Františka Palackého, významného českého historika, spisovatele, zakladatele moderního českého dějepisectví.

  Palackého most

  Už při dostavbě mostu bylo jasné, že jeho šířka je nedostatečná. Dokládá to i pomník Františka Palackého postavený v ose už pravděpodobného rozšíření mostu. To se však stále odkládalo…

  Palackého most

  Paradoxně k tomu dopomohlo až nešťastné bombardování Prahy v únoru 1945 Spojeneckými vojsky, které byly „trošku dezorientovány“ a poškodily mimo jiné i tento most. K jeho opravě a zároveň rozšíření pak došlo v letech 1950-1951.

  Palackého most

  Celková délka Palackého mostu je 228, 8 metru. Má celkem sedm klenebních polí, z nichž nejširší je to prostřední o rozpětí 32 metrů. Ostatní se pak směrem ke břehům symetricky zužují.

  Palackého most

  Na vrcholcích všech kleneb jsou umístěné kamenné erby měst ležících na Vltavě a Labi.

  Palackého most

  A tak je možné rozpoznat erb Smíchova, Mělníka, Roudnice nad Labem, Litoměřic, Ústí nad Labem, Děčína na jedné straně a Rožmberku, Českého Krumlova, Českých Budějovic, Týna nad Vltavou, Zbraslavi, Vyšehradu a ještě českého znaku a znaku Prahy.

  Palackého most

  Původně byly na okraji mostu umístěné kiosky k vybírání mostného, což se však setkalo s velice negativní odezvou lidí. Ti, co mostné vybírali, z toho byli velice nešťastní, neboť lidé přecházející most se snažili vymýšlet nejrůznější způsoby jak ho nezaplatit.

  Palackého most

  Po jejich zrušení místa kiosků zaujala velkolepá sousoší od J.V. Myslbeka postavená na mohutných podstavcích. Jednalo se o sousoší Lumír a Píseň, Přemysl a Libuše, Záboj a Slavoj a Ctirad a Šárka.

  Palackého most

  Ty tam vydržely až do konce 2.světové války, kdy je těžce poškodilo již zmiňované bombardování Spojeneckých vojsk. Most se opravil, ale opravená sousoší již putovala na Vyšehrad a dodnes stojí v parčíku za kostel sv.Petra a Pavla.

  Palackého most

  Palackého most byl původně vyveden v národních barvách, modré, červené a bílé. Na pilíře a klenbové kvádry se použila modrá žula, na poprsní zdi červený pískovec, na kuželky zábradlí bílý kararský mramor.

  Palackého most

  Vlivem vnějšího prostředí, exhalací a nečistot z ovzduší barvy postupně zanikaly, ale ještě i dnes lze na určitých místech barvy rozeznat.

  Palackého most

  A jedna perlička na závěr. Po mostu se často procházel i samotný Albert Einstein, který byl svého času profesorem na zdejší německé univerzitě a bydlel v Lesnické ulici na Smíchově.

  Palackého most

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  pomník T.G.Masaryka, Hradčany

  pomník T.G.Masaryka, Hradčany

  Pomník našeho prvního prezidenta Československa stojí na Hradčanském náměstí u brány Pražského hradu.

  Planetárium Praha

  Planetárium Praha

  Planetárium Praha s promítací kopulí o průměru 23metrů patří k největším na světě.

  ulice Nerudova

  ulice Nerudova

  Patrně nejznámější pražskou ulicí je ulice Nerudova, pojmenovaná po významném českém spisovateli a básníku Janu Nerudovi, který v ulici bydlel.

  Goethe-Institut v Praze

  Goethe-Institut v Praze

  Goethe-Institut je kulturním stánkem Německa s celosvětovou působností.

  Chotkovy sady, Praha

  Chotkovy sady, Praha

  První městský veřejný park pojmenovaný po jeho zakladateli Karlu Chotkovi.