Jiráskův most

Jiráskův most

Kategorie

Technické památky

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Jiráskův most byl postaven v letech 1929-1933 jako již šestý v pořadí v Praze po proudu Vltavy.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jiráskův most byl postaven v letech 1929-1933 jako již šestý v pořadí v Praze po proudu Vltavy. Přestože stál již nedaleko Palackého most, stavbu Jiráskova mostu si vyžádal rozvoj Smíchova a tím i zvýšení dopravy v této části Prahy.

  Jiráskův most

  Původně měl stát most mezi Myslíkovou ulicí a Janáčkovým nábřežím a vést přes Žofín a dnešní Dětský ostrov, kde jsou ještě dnes patrné nábřežní opěry tehdy již započatých pracích.

  Jiráskův most

  Nakonec však byl postaven o kousek dále mezi současným Jiráskovým náměstím jako vyústění Resslovy ulice na straně Nového Města a Dienzenhoferovými sady na straně Smíchova.

  Jiráskův most

  Ale ani toto řešení se neobešlo bez problémů, neboť na smíchovské straně vadil ve výstavbě barokní Dienzenhoferův pavilon postavený v roce 1735. Nejdříve se počítalo s jeho přemístěním o 110 metrů dále proti proudu Vltavy, ale nenašla se žádná pojišťovna, která by uhradila případné škody vzniklé při přesunu a tak byl i přes protesty mnoha lidí zcela odstraněn.

  Dienzenhoferové sady

  U pavilonu bývala botanická zahrada a tento prostor dnes částečně zaujímají Dienzenhoferovy sady.

  Dienzenhoferové sady

  Jiráskův most byl postaven podle projektu architektů Vlastimila Hofmana a Františka Mencla. Jeho délka je necelých 311 metrů a šířka 21 metrů.

  Jiráskův most

  Stojí na pěti pilířích obložených žulovými kvádry.

  Jiráskův most

  Mezi pilíři je šest obloukových polí o rozpětí až 51 metrů.

  Jiráskův most

  Most byl otevřen postupně ve dvou etapách. V té první mohla auta jezdit pouze jednosměrně z Nového Města na Smíchov. Chodci sice mohli přecházet z obou stran, ale pouze po úzkém chodníku na straně u Mánesa a nesměli se při chůzi zastavovat. Celý most byl pak zprovozněn o 2 roky později, v roce 1933.

  Jiráskův most

  Původně na něm byly i koleje pro tramvaje, ale ty se později odstranily, stejně jako trolejbusová trať propojující oba vltavské břehy.

  Jiráskův most

  Most byl pojmenován po českém spisovateli Aloisu Jiráskovi, který v letech 1903-1930 bydlel v bezprostřední blízkosti mostu na nároží Jiráskova náměstí a Resslovy ulice.

  Jiráskův most - dům kde žil A.Jirásek

  V tomto domě napsal většinu svých děl (F.L.Věk, Temno..) a zde také zemřel. V malém parčíku před domem je jako vzpomínka na něj umístěna jeho socha od Karla Pokorného.

  Jiráskův most - socha A.Jiráska

  Při příjezdu ze smíchovské strany na Jiráskův most doslova ohromí nádherný pohled na starou zástavbu Nového Města s mnoha věžičkami a s moderním a dříve tolik diskutovaným Tančícím domem.

  Jiráskův most

  Ze samotného Jiráskova mostu je vidět i jedinečné panorama Pražského hradu a jeho okolí.

  Jiráskův most

  Po smrti bývalého prezidenta Česká republiky Václava Havla, otevřel historik Petr Vilgus v roce 2012 diskuzi o přejmenování Jiráskova mostu na most Václava Havla. Václav Havel totiž dlouhá léta žil v domě, který postavil jeho dědeček a stojí hned vedle tančícího domu v blízkosti Jiráskova mostu.

  Jiráskův most

  Jestli se tento most bude takto jmenovat i v budoucnu či nikoliv, ukáže až čas…

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  kostel sv.Voršily

  kostel sv.Voršily

  Kostel sv.Voršily je součástí klášterního komplexu nacházejícího se na Národní třídě v sousedství Nové scény Národního divadla.

  Malostranská vodárna Petržilkovská

  Malostranská vodárna Petržilkovská

  Malostranská vodárna Petržilkovská se nachází v Praze na Smíchově v blízkosti Jiráskova mostu.

  rozhledna Doubravka

  rozhledna Doubravka

  Světoznámý architekt Martin Rajniš se svým týmem ateliéru Huť architektury postavil další nevšední a naprosto originální rozhlednu.

  Naučná stezka Vinořský park – Satalická bažantnice

  Naučná stezka Vinořský park – Satalická bažantnice

  Naučná stezka se nachází na území spojující městské části Vinoř a Satalice na severovýchodě Prahy.

  Hradčanská radnice

  Hradčanská radnice

  Dům bývalé Hradčanské radnice s č.p. 173, stojí v dolní části Loretánské ulice nedaleko Pražského hradu.