Lipská hora

Lipská hora

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Lovosice

Nadmořská výška

688 m n. m.

Popis

Skalnatý znělcový masív s úžasnými teráskami na jeho vrcholu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 •  Skalnatý znělcový masív s úžasnými teráskami na jeho vrcholu, rozkládající se na území přírodní rezervace.

  Lipská

   Tento výlet nás hodně překvapil. Neměli jsme o této hoře předem žádné reference a nevěděli tak do čeho jdeme. Ale pěkně od začátku. Vyrážíme z vesnice Medvědice po červené značce.

  parkování

  Je to sice delší cesta, než z druhé strany od Lhoty, ale o to zajímavější. Ptáme se jednoho místního pána, zdali se dá vylézt až na úplný vrchol Lipské hory. Na mapě vede totiž značená trasa pouze podél obvodu hory a není tam ani naznačená žádná čárkovaná trasa. Navíc pohled z dálky na ni taky nevěští nic dobrého. Prakticky je celá porostlá stromy a tak určité pochybnosti máme.

  Lipská hora

  S ujištěním, že se dá dostat nahoru, vycházíme z vesničky mezi pole. Cesta je místy dosti zarostlá a červené značky na stromech si s námi občas hrají na schovávanou. Moc lidí tudy zřejmě nechodí. Přecházíme po kamenech malý potůček. Zprava obcházíme pole po jeho okraji a ne a ne najít další značku. Pole obkroužíme téměř půlobloukem, než zase najdeme další značku. Chce to holt trpělivost a ostříží zrak. Zavádí nás rovnou do lesa. Po pár metrech se nám zdá, že tento les je trošku jiný, než ostatní. Takový temný, mystický a to nezvyklé ticho. Navíc cesta vede souběžně s docela zvláštními velkými zákopy, skoro na rozměr tanku. Že by pozůstatky z 2.světové války? Asi moc fantazírujeme.

  cestou

  Poté přicházíme k tabuli označující přírodní rezervaci. A tady pozor. Červená pokračuje dále podél hory do Lhoty. My však zde zahneme vlevo za tabuli, kde vede nenápadná úzká cestička nahoru.

  odbočka

  Jestli jste byli zvyklí z jiných kopců a vrchů na postupné stoupání po obvodu svahu, tady na to zapomeňte. Cesta vede prakticky kolmo vzhůru a stoupání je hodně, hodně strmé. Někdy to trošku podkluzuje a sandále určitě nebudou tou nejvhodnější obuví. Není to ale nebezpečné a dá se to v pohodě vyjít. Vždyť nemusíte nikam spěchat, tady davy lidí určitě nepotkáte. Během cesty není žádný výhled do okolí. Pouze stoupáme a stoupáme. Jakmile však vyjdeme z lesa, znamená to, že jsme na vrcholu. První pocity? Nepopsatelné. Nádhera, fantazie, něco nečekaného.

  výhled z Lipské hory

  Velká část vrcholu je holá. Tvoří ho takové ploché skalnaté terásky.

  Lipská hora

  Je tady místa, že tu můžete běhat, skákat, ležet, odpočívat a hlavně se přitom dívat z výšky do širokého a dalekého okolí.

  výhled z Lipské hory

  Právě tu kvete spousta růžového vřesu a vypadá to tu jako v pohádce.

  vřes

   Dýchá na vás tady taková svoboda a bezstarostnost. Je zde i vrcholová kniha, ba přímo kronika, neboť první zápis je zde z 18.4.2004. Takhle starou knihu jsme ještě v Českém středohoří neviděli.

  vrcholová

  Je to dáno i tím, že Lipská hora není tolik navštěvovaná jako ostatní okolní vrchy. Opravdu neočekávaně nádherné a kouzelné místo a do roka jsme určitě zpět. 

  výhled z Lipské hory

  a mapka jak se dostat na vrchol Lipské hory.

  mapka kudy vystoupat na Lipskou horu

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Litoměřice-skála Kočka

  Litoměřice-skála Kočka

  Malý kousek od Litoměřic se nachází skalný útvar Kočka.Zvlášťní a hezká podívaná .

  hrad Kalich

  hrad Kalich

  Skromné pozůstatky hradu husitského vojevůdce Jana Žižky se nachází v Třebušíně, nedaleko města Litoměřice.

  hrad Petrohrad (Petršpurk)

  hrad Petrohrad (Petršpurk)

  Pozůstatky bývalého hradu Petrohrad s kaplí Všech svatých se nachází na zalesněném návrší nad stejnojmennou obcí.

  rozhledna Stradonka

  rozhledna Stradonka

  Rozhledna postavená v Keltském stylu se nachází na Lounsku nad vesničkou Stradonice.

  Panenský Týnec-gotický chrám

  Panenský Týnec-gotický chrám

  Panenský Týnec je jedním z nejpozoruhodnějších a nejmystičtějších míst u nás.