Kobyliská střelnice

Kobyliská střelnice

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Kobyliská střelnice je volně přístupný památník protifašistického odboje, nacházející se na severu Prahy ve čtvrti Kobylisy.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kobyliská střelnice je volně přístupný památník protifašistického odboje, nacházející se na severu Prahy ve čtvrti Kobylisy.

  Kobyliská střelnice

  Je celkem nenápadně ukrytý za vysokými valy mezi panelákovou výstavbou. Přístup k němu je z ulice Čumpelíkova.

  Kobyliská střelnice

  V roce 1890 byl v těchto místech vystavěn obrovský areál střelnice s obvodem kolem pěti kilometrů, který sloužil pro cvičení střelby vojenské pěchoty. Areál mohla navštěvovat v době, kdy se nekonaly střelby i veřejnost, která se mohla dívat na výcvik jízdy koní, na přehlídky nebo sem chodila poslouchat armádní orchestry.

  Kobyliská střelnice

  Za 2.světové války zabral hned v roce 1939 Kobyliskou střelnici německý Wehrmacht. Zpočátku zde probíhaly běžné střelecké výcviky německých vojáků a českého četnictva. Situace se však změnila v roce 1942 po atentátu československých výsadkářů na Reinharda Heydricha a vyhlášení stanného práva.

  Kobyliská střelnice

  Severní část Kobyliské střelnice se změnila na popraviště. V období od 30 května do 3. Července 1942 zde bylo popraveno 539 lidí jako odplata za atentát na říšského protektora.

  Kobyliská střelnice

  Odsouzené přivezli na Kobyliskou střelnici v nákladních vozech. Po vystoupení z aut je nahnali do koníren, které zde stály a poté je posílali po deseti před popravčí četu složenou nejčastěji z příslušníků německé policie. Zvuky výstřelů byly záměrně přehlušovány spuštěnými motory aut. V nejbližších domech nesměl nikdo v době od 18 hodiny do 6 hodiny ranní opouštět byt ani otevírat okna.

  Kobyliská střelnice

  Mezi popravenými byla i řada známých osobností. Například spisovatel Vladislav Vančura, spisovatel dětských knih Miloslav Skořepa, generál Alois Eliáš, pplk. Josef Mašín, senátorka Františka Plamínková, vědec MUDr.Hynek Pelc, Jaroslav Rošický se svým synem sportovcem a novinářem Evženem Rošickým a další.

  Kobyliská střelnice

  Popravě se nevyhnuli ani čtyři představitelé české pravoslavné církve v čele s biskupem Gorazdem, kteří uschovali československé parašutisty po atentátu na Heydricha v kostele sv.Cyrila a Metoděje.

  Kobyliská střelnice

  Zastřeleni zde byli také někteří obyvatelé vypálené vesnice Lidice, včetně jedenáctičlenné rodiny Horákových. Poslední poprava proběhla na samém konci války za pražského povstání, kdy tu byli 7. května zastřeleni tři obyvatelé Kobylis.

  Kobyliská střelnice

  Po skončení války byl na tomto tragickém místě vztyčen dřevěný kříž s trnovou korunou.

  Kobyliská střelnice

  Kobyliská střelnice přešla opět pod československou armádu, ale využívaly ji i různé zájmové organizace. Postupem času přestala již technicky vyhovovat pro vojenské účely. Naposled ji ještě do roku 1968 používal Armádní film.

  Kobyliská střelnice

  V letech 1974-1975 byla severní část střelnice, kde probíhaly popravy, pitně upravena podle návrhu architekta L. Todla aj. Poláka.

  Kobyliská střelnice

  Do prostoru před již stojícím dřevěným křížem byla umístěna bronzová plastika ženy plačící ženy od sochaře Miloše Zeta.

  Kobyliská střelnice

  O kousek dále, v místě, kde stála konírna, ve které čekali odsouzení na svoji popravu, je na jedné ze zdí nástěnná mozaika od akademického malíře Martina Sladkého.

  Kobyliská střelnice

  Na druhé zdi jsou vytesány velkými písmeny verše Miroslava Floriána

   ZASTAV SE NA CHVÍLI
  KREV NAŠE VSTOUPILA DO TÉTO ZEMĚ
  ALE MY ZNOVU SE VZPŘÍMILI

  Kobyliská střelnice

  Podél cesty k těmto zdím je několik metrů dlouhá nízká zídka, kde dříve stály dřevěné kůlny, před nimiž se popravčí četa chystala k vykonávání rozsudku.

  Kobyliská střelnice

  Na ní jsou upevněné bronzové desky se jmény všech popravených. Je tu vypsán vždy den, datum, rok a přesný čas popravy, pod kterým jsou pak jména lidí a jejich věk, kteří v ten den a hodinu byli zde zastřeleni.

  Kobyliská střelnice

  Původní dřevěný kříž, připomínající tyto tragické okamžiky byl z důvodu špatného stavu v roce 1990 vyměněn za nový a poté ještě jednou v roce 2007. Ale to byl již vztyčen odolnější kovový kříž.

  Kobyliská střelnice

  V roce 1978 byla Kobyliská střelnice prohlášena za národní kulturní památku.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Bleší Trh Holešovická Tržnice

  Bleší Trh Holešovická Tržnice

  Zahájení nově otevřeného Blešího trhu v Praze 7, Holešovicích, 8:00 - 16:00 dne 13.5.2016. Vstup zdarma, toalety zdarma. Dopravní dostupnost 50m tramvaj, 200m autobus, 500m metro. Tel: 721740407, email: blesak-holesovice@seznam.cz

  Podskalská celnice na Výtoni

  Podskalská celnice na Výtoni

  Podskalská celnice na Výtoni slouží dnes jako muzeum připomínající původní oblast Podskalí a těžkou práci tehdejších vorařů.

  Malostranská vodárna Petržilkovská

  Malostranská vodárna Petržilkovská

  Malostranská vodárna Petržilkovská se nachází v Praze na Smíchově v blízkosti Jiráskova mostu.

  Krannerova fontána (kašna)

  Krannerova fontána (kašna)

  Novogotický pomník císaře Františka I. kombinovaný s kašnou a fontánou.

  porodnice U Apolináře

  porodnice U Apolináře

  Porodnice U Apolináře je pokládána za jednu z nejzdařilejších novogotických staveb u nás.