Březník

Březník

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Šumava

Nejbližší město

Vimperk

Nadmořská výška

1133 m n. m.

Popis

Jedno z nejdeštivějších míst Šumavy s překrásným výhledem do Luzenského údolí a na horu Luzný.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jedno z nejdeštivějších míst Šumavy s překrásným výhledem do Luzenského údolí a na horu Luzný.

  Březník

  První zmínka o Březníku je z roku 1804, kdy zde vzniklo polesí Březník a zároveň první dřevěný objekt. Souviselo to se zprovozněním Vchynicko-tetovského plavebního kanálu a potřebě dřeva z tehdy nedostupných míst. Po roce 1951 se tato oblast definitivně uzavřela pro veřejnost, vzniklo zde hraniční pásmo, kde se mohli pohybovat jen pohraničníci a lesníci, kteří se o tuto oblast starali. I proto si zdejší krajina zachovala svůj původní ráz a je velice vyhledávaným turistickým místem pro její nevšední krásu.

  Březník

   Z Modravy se můžete vydat na Březník dvěma cestami.  Po zelené TZ, přes Cikánskou slať nebo po modré TZ podél Modravského potoka. My volíme obtížnější, ne tolik frekventovanou cestu po zelené.

  cestou

  Hned od začátku vede do docela příkrého kopečka. Není se co divit, vždyť musíme vystoupat až do úrovně vrcholku Modravské hory (1157m). Cesta je asfaltová, lemovaná smrkovým lesem a velkým množstvím keřů borůvek.

  cestou na Březník

  Je dobré mít s sebou občerstvení, neboť poměrně namáhavý výstup, obzvláště v teplých měsících, vyžaduje dostatek tekutin. Asi po 3 km přicházíme k Cikánské slati. Vypadá to tu naprosto úžasně. Přejdeme po poměrně dlouhém povalovém chodníku a pokračujeme dále.

  u

   Po chvilce se začínají objevovat i první výhledy do okolní krajiny. Mineme pomníček U Trampusova křížku a už se nezadržitelně blížíme z kopce k Březníku.

   u

   Z dálky již vidíme informační středisko Správy NP Šumava, které vzniklo rekonstrukcí  bývalé hájovny. Uvnitř najdeme expozici přírody, kterou doplňuje v podkroví umístěná expozice zde velice známého spisovatele Karla Klostermanna. Také je zde možné se občerstvit, posedět na okolních lavičkách nebo si přečíst z informačních tabulí o šumavské přířodě.

  informační

  Odtud je překrásný výhled do Luzenského údolí a na horu Luzný (1373m). Bohužel, kouzelné Luzenské údolí se nachází v I.zóně NP a je tam vstup zakázán.

  Luzenské

   Lze tak projít pouze krátkou naučnou stezkou „Proměna horské smrčiny“.  Kdo je zde poprvé, musí být pro něho docela šokující podívaná na zdejší obrovské plochy uschlých lesů. Opravdu smutný pohled.

  NS

   Zpět se vracíme kolem Modravského potoka. Tentokráte je celá cesta téměř po rovině.

  u Březníku

  Mapka oblasti Březníku.

  mapka okolí Březníku

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Horská synagoga v Hartmanicích

  Horská synagoga v Hartmanicích

  Horská synagoga je nejvýše položenou synagogou v Čechách. Byla zrekonstruovaná do původní podoby a od května 2006 je přístupná veřejnosti. V srpnu 2006 byla prohlášena kulturní památkou.

  Šumavský orloj

  Šumavský orloj

  Šumava má svoj prvý orloj na Hojsovéj Stráži

  Kvilda

  Kvilda

  Jedna z nejznámějších šumavských obcí proslavená natáčením filmů Král Šumavy, Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a dalšími.

  Kubova Huť – železniční stanice

  Kubova Huť – železniční stanice

  V šumavské obci Kubova Huť, vzdálené cca 7,5 km jižně od Vimperka, se nachází nejvýše položená železniční stanici na území České republiky.

  zážitková stezka Duch pralesa

  zážitková stezka Duch pralesa

  Zážitková cesta seznamuje návštěvníky s okolním lesem, který nezná lidské zásahy, tedy s horským pralesem.