skalní hrad Kavčiny

skalní hrad Kavčiny

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Český ráj

Nejbližší město

Turnov

Popis

Nepatrné pozůstatky skalního hradu se nachází v turisticky oblíbené oblasti Českého ráje.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Skalní hrad Kavčiny se nachází v turisticky oblíbené oblasti Českého ráje. Z hradu se dochovaly jen nepatrné zbytky a zřejmě i proto k němu nevede značená cesta.

  skalní hrad Kavčiny

  Kdo by chtěl toto místo navštívit, musí přijít po nejfrekventovanější cestě Hruboskalska, červeně značené Zlaté stezce k rozcestníku U Kavčin.

  cestou na skalní hrad Kavčiny

  Ten je vzdálený půl kilometru od hradu Valdštejn. Od něj je nutné se dát směrem na Hrubou Skálu a po již asi 50 metrech odbočit vpravo do lesa na poměrně širokou cestu.

  cestou na skalní hrad Kavčiny

  Ta se postupně zužuje a po necelých 300 metrech se objevíte u skalních bloků, kde stával hrad Kavčiny.

  skalní hrad Kavčiny

  Jedná se o poměrně úzký skalní výběžek s velice strmými svahy. Hrad byl postaven na jeho posledních třech skalních blocích.

  skalní hrad Kavčiny

  Horní části budov byly většinou dřevěné, spodní zase využívaly skalního pískovcového podloží. Jak asi mohl hrad vypadat, napovídá trochu tato kresba.

  skalní hrad Kavčiny
  kresba Zdeněk Fišera

  Kdy a kdo založil hrad Kavčiny, se neví, ale vzhledem k tomu, že stál jen necelý kilometr od známého hradu Valdštejn, se usuzuje, že pravděpodobně plnil funkci jeho předsunutého opevnění. Napovídá tomu i poloha na jihu, z které byl Valdštejn nejvíce zranitelný.

  skalní hrad Kavčiny

  Jedna zpráva se o hradu Kavčiny přeci jen dochovala. Vztahuje se k roku 1440, kdy se hrad dostal do rukou loupeživých rytířů. Proto byl obležen a posléze dobyt krajskou hotovostí Pražanů pod vedením Jetřicha z Miletína. Hrad byl přitom zřejmě i poničen a už neobnoven. Stejný osud postihl i další nedaleký skalní hrad Kozlov (více o něm na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/695).

  skalní hrad Kavčiny

  Při příchodu k místu kde stával hrad Kavčiny lze rozeznat náznaky obrysu po bývalé budově, která byla podsklepená a jejíž sklepní klenba se propadla „celkem nedávno“, v 80 letech 19. století.

  u skalního hradu Kavčiny

  Ve stěnách skal jsou viditelné vytesané kapsy pro trámy a dřevěné můstky spojující jednotlivé skalní bloky.

  skalní hrad Kavčiny

  Asi nejhodnotnějším pozůstatkem je vytesaná světnička ve skále, patrně nějaký sklípek, který je částečně zakrytý spadlým kamenem.

  skalní hrad Kavčiny

  Měl by tu být snad ještě jeden, ale ten jsme nenašli. Je to tu trochu i o lezení po skalách, ale vzhledem k našemu vybavení jsme až na úplný vrcholek skály nelezli.

  skalní hrad Kavčiny

  Jelikož jde o slepý skalní výběžek, je nutné se po prohlídce vrátit stejnou cestou zpět na Zlatou stezku a třeba ještě navštívit právě hrad Valdštejn, který byl hradem Kavčiny ochraňován. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  dřevěná zvonice, Vyskeř

  dřevěná zvonice, Vyskeř

  Dřevěná zvonice s historií sahající až do roku 1504 stojí na hřbitově v obci Vyskeř

  dvůr Zájezd

  dvůr Zájezd

  Pozůstatky dvora Zájezd se nachází v Českém ráji u obce Podkost nedaleko gotického hradu Kost.

  Židovský hřbitov v Turnově

  Židovský hřbitov v Turnově

  Stařičký židovský hřbitov si i zaklíněný mezi silnice si stále udržuje své tajemno.

  Příhrazské skály

  Příhrazské skály

  Příhrazské skály jsou ideálním místem pro rodinný výlet. Vede zde několik značených turistických cest, které nás zavedou na ty nejkrásnější místa této lokality.

  hradiště Klamorna

  hradiště Klamorna

  Bývalé hradiště Klamorna s pozůstatky 4 světniček vytesaných ve skalách je sice méně známým, ale o to více zajímavým místem.