Hergetova cihelna

Hergetova cihelna

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Hergetova cihelna se nachází v atraktivní části Prahy na Malé Straně a je součástí jednoho z nejkrásnějších pohledů z Karlova mostu směrem k Pražskému hradu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hergetova cihelna se nachází v atraktivní části Prahy na Malé Straně a je součástí jednoho z nejkrásnějších pohledů z Karlova mostu směrem k Pražskému hradu.

  Hergetova cihelna

  Jméno dostala po svém zakladateli Františku Antonínu Hergetovi, který pozemek s bývalou rasovnou a koželužnou v roce 1780 koupil a postavil na něm cihelnu.

  Hergetova cihelna

   Využil tím výhodné polohy pozemku u Vltavy, neboť dříve se cihelny stavěly na březích řek, a to jednak kvůli vysoké spotřebě vody, ale i k snadné dopravě dřeva a odvozu cihel.

  Hergetova cihelna

  Hergetova cihelna měla dvě vápenné cihlářské pece, klenutý sklad vápna a její dvoupodlažní budova sloužila jako velký skladový prostor.

  Hergetova cihelna

  Brzy si cihelna získala výsadní postavení v Praze. V roce 1787 ji však František Herget prodal ještě s dvěma domy na Malé Straně Josefu Zobelovi a Františku Schmidtovi. Pro technické nedostatky byl provoz cihelny v roce 1840 na čas zastaven. Po dílčích úpravách výroba posléze pokračovala.

  Hergetova cihelna

  V letech 1857-1858 byly dvě budovy objektu přestavěny ve stylu pozdního klasicismu podle architektů Alexandra Hellnicha a Kašpara Předáka. V prvním patře původního obytného domu se dochovaly na stěnách a stropech malby představující scény z Pompejí, krajiny a alegorie Noci a Dne.

  Hergetova cihelna

  V roce 1922 byla v areálu cihelny zřízena truhlářská dílna a garáže. V roce 1936 bylo schváleno zbourání severní části dvorního křídla a poté už pokračoval úpadek bývalé cihelny. Nakonec bylo rozhodnuto zajímavou budovu zachovat jako památku, ta ale v roce 1995 vyhořela.

  Hergetova cihelna

  Objekt připadl městu, které se rozhodlo historickou památku obnovit se všemi detaily, tedy i s dřevěnou věžičkou a přeměnit na komplex výstavních prostor, restaurací a galerií.

  Hergetova cihelna

  To se podařilo a nyní se v areálu bývalé Hergetovi cihelny nacházejí nadstandardní kanceláře a prodejny se sortimentem uměleckých předmětů.

  Hergetova cihelna

  V podkroví jedné z budov je muzeum Franze Kafky a výstavní reprezentační prostory.

  Hergetova cihelna

  Velkým lákadlem jsou exkluzivní a přesto dostupné restaurace nabízející mořské speciality a jídla české kuchyně.

  Hergetova cihelna

  Ze zahradní restaurace s příjemným posezením u řeky Vltavy je nádherný výhled na Karlův most a italské Benátky, jak se přezdívá části Čertovky.

  Hergetova cihelna

  Hergetova cihelna - výhled z restaurace

  Turisty sem navíc láká i čůrající fontána od umělce Davida Černého (více o ní na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/412), známého svými extravagantními díly jako byl růžový tank, miminka na Žižkovské věži, „bruselská“ Entropa před sídlem EU a naposledy klikující autobus v Londýně v rámci letních olympijských her.

  Hergetova cihelna - Čůrající fontána

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  kostel sv. Michaela Archanděla v Podolí

  kostel sv. Michaela Archanděla v Podolí

  Románský kostel sv. Michaela Archanděla v Podolí pocházející z počátku 13. století.

  kostel Panny Marie pod řetězem, Malá Strana

  kostel Panny Marie pod řetězem, Malá Strana

  Kostel Panny Marie pod řetězem se nachází na Malé Straně jen kousek od Karlova mostu.

  Svatováclavská vinice

  Svatováclavská vinice

  Svatováclavská vinice patří vůbec k nejstarším vinicím v Čechách.

  Ďáblický háj

  Ďáblický háj

  Tip na příjemně strávené odpoledne v přírodě na okraji Prahy.

  rotunda sv.Martina

  rotunda sv.Martina

  Románská rotunda sv.Martina je nejstarší dochovanou památkou na Vyšehradě.