Hergetova cihelna

Hergetova cihelna

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Hergetova cihelna se nachází v atraktivní části Prahy na Malé Straně a je součástí jednoho z nejkrásnějších pohledů z Karlova mostu směrem k Pražskému hradu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hergetova cihelna se nachází v atraktivní části Prahy na Malé Straně a je součástí jednoho z nejkrásnějších pohledů z Karlova mostu směrem k Pražskému hradu.

  Hergetova cihelna

  Jméno dostala po svém zakladateli Františku Antonínu Hergetovi, který pozemek s bývalou rasovnou a koželužnou v roce 1780 koupil a postavil na něm cihelnu.

  Hergetova cihelna

   Využil tím výhodné polohy pozemku u Vltavy, neboť dříve se cihelny stavěly na březích řek, a to jednak kvůli vysoké spotřebě vody, ale i k snadné dopravě dřeva a odvozu cihel.

  Hergetova cihelna

  Hergetova cihelna měla dvě vápenné cihlářské pece, klenutý sklad vápna a její dvoupodlažní budova sloužila jako velký skladový prostor.

  Hergetova cihelna

  Brzy si cihelna získala výsadní postavení v Praze. V roce 1787 ji však František Herget prodal ještě s dvěma domy na Malé Straně Josefu Zobelovi a Františku Schmidtovi. Pro technické nedostatky byl provoz cihelny v roce 1840 na čas zastaven. Po dílčích úpravách výroba posléze pokračovala.

  Hergetova cihelna

  V letech 1857-1858 byly dvě budovy objektu přestavěny ve stylu pozdního klasicismu podle architektů Alexandra Hellnicha a Kašpara Předáka. V prvním patře původního obytného domu se dochovaly na stěnách a stropech malby představující scény z Pompejí, krajiny a alegorie Noci a Dne.

  Hergetova cihelna

  V roce 1922 byla v areálu cihelny zřízena truhlářská dílna a garáže. V roce 1936 bylo schváleno zbourání severní části dvorního křídla a poté už pokračoval úpadek bývalé cihelny. Nakonec bylo rozhodnuto zajímavou budovu zachovat jako památku, ta ale v roce 1995 vyhořela.

  Hergetova cihelna

  Objekt připadl městu, které se rozhodlo historickou památku obnovit se všemi detaily, tedy i s dřevěnou věžičkou a přeměnit na komplex výstavních prostor, restaurací a galerií.

  Hergetova cihelna

  To se podařilo a nyní se v areálu bývalé Hergetovi cihelny nacházejí nadstandardní kanceláře a prodejny se sortimentem uměleckých předmětů.

  Hergetova cihelna

  V podkroví jedné z budov je muzeum Franze Kafky a výstavní reprezentační prostory.

  Hergetova cihelna

  Velkým lákadlem jsou exkluzivní a přesto dostupné restaurace nabízející mořské speciality a jídla české kuchyně.

  Hergetova cihelna

  Ze zahradní restaurace s příjemným posezením u řeky Vltavy je nádherný výhled na Karlův most a italské Benátky, jak se přezdívá části Čertovky.

  Hergetova cihelna

  Hergetova cihelna - výhled z restaurace

  Turisty sem navíc láká i čůrající fontána od umělce Davida Černého (více o ní na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/412), známého svými extravagantními díly jako byl růžový tank, miminka na Žižkovské věži, „bruselská“ Entropa před sídlem EU a naposledy klikující autobus v Londýně v rámci letních olympijských her.

  Hergetova cihelna - Čůrající fontána

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kohlova kašna, Pražský hrad

  Kohlova kašna, Pražský hrad

  Kohlova kašna z roku 1686 se nachází uprostřed II. nádvoří Pražského hradu.

  kostel sv.Václava na Proseku

  kostel sv.Václava na Proseku

  Kostel je nejstarší památkou pražského Proseka, kterou založil možná již v roce 970 synovec sv.Václava, Boleslav II.

  Arcibiskupský palác, Hradčany

  Arcibiskupský palác, Hradčany

  Bíle zářící třípatrový Arcibiskupský palác patří k nejvýznamnějším pozdně barokním stavbám v Praze.

  dům U dvou slunců

  dům U dvou slunců

  V domě U dvou slunců pobýval zamlada významný český spisovatel a novinář Jan Neruda.

  Bruselský pavilon

  Bruselský pavilon

  Pavilon, který získal na světové výstavě EXPO 58 v belgickém Bruselu hlavní cenu.