NS Povydří

NS Povydří

Kategorie

Naučné stezky

Oblast

Šumava

Nejbližší město

Vimperk

Nadmořská výška

900 m n. m.

Popis

Jedno z nejatraktivnějších a nejnavštěvovanějších míst na Šumavě.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jedno z nejatraktivnějších a nejnavštěvovanějších míst na Šumavě je NS Povydří. Naučná stezka začíná od Antýglu na soutoku Hamerského potoka a Vydry a končí po 7 km v Čeňkově Pile.

  NS Povydří

  Pro svoji unikátnost a jedinečnost byla tato oblast vyhlášena přírodní rezervací a od roku 1975 zde vede naučná stezka Povydří.

   koryto

  Hned za mostem přes Vydru je závora s označením zákazu vjezdu cyklistům a informační tabule oznamující, že se právě nacházíme v I.zóně NP Šumava. Jdeme po hezky upravené cestě, která vede lesem několik desítek metrů od koryta Vydry.

  NS Povydří

  Občas k řece vedou malé pěšinky a občas jich i využijeme jako ostatně každý. Nedá se tomu prostě odolat. Pohledy zblízka na divoké řečiště plné obrovských balvanů, mezi kterými se proplétá voda a vytváří malé vodopádky, jsou přímo neuvěřitelné a fascinující.

  NS Povydří

  Nejúžasnější částí s největšími balvany jsou asi v první 2 km tohoto divokého koryta Vydry.

   NS Povydří

  Vracíme se zpět na cestu a přicházíme do míst, kde ještě relativně nedávno stála Hálkova chata. Jediná česká chata, vyskytující se v Povydří ještě před rokem 1938. V roce 2001 však byla definitivně zbourána.

  zde

  V těchto místech je můstek přes Vydru a tak máme opět možnost sledovat z výšky tento nespoutaný divoký živel. Po můstku lze přejít na druhou stranu a po žluté TZ zamířit k osadě Hrádky a dále na Srní. To si necháme na jindy a dále pokračujeme po naučné stezce.

  NS Povydří

  Na levém břehu lze spatřit ve velké výšce žulové skalní útvary, tkz.viklany, vzniklé zvětráváním, z nichž některé jsou podle svých tvarů i pojmenovány (Panna, Baba, Mnich, Poslední zub). Některé jsme opravdu poznali, ale ne všechny.

  Viklany-informační

  Těsně před Turnerovou chatou lze pozorovat v korytu Vydry „obří hrnce“. To jsou různě hluboké mísy v kamenech, vznikající vířivým vymíláním pískem a kamením při vyšších stavech vody. Na jednom obrovském kamenu vidíme úplně učebnicový příklad dvou obřích hrnců.

  NS Povydří

  V Turnerově chatě lze pojíst, občerstvit se a nakoupit i různé suvenýry. My se však nejvíc těšili na večerníčkového Vydrýska. Smůla. Výběh byl prázdný, vydra nikde, tak snad někdy jindy.

  Turnerova

  Další zastávkou jsou Kamenná moře. Na ty se musí vyjít podívat kousek do stráně. Vznikla již kdysi ve čtvrtohorních ledových dobách. Tlak mrznoucí vody postupně roztrhával horniny, a takto uvolněné kameny se po svazích rozlévaly v kamenná moře.

  NS Povydří

  Po několika dalších stovkách metrů mineme u cesty „jen tak“ ležící obrovský kámen. Je přes 2 metry vysoký i široký, s křížkem na vrcholu a vytesaným rokem 1877.

   kámen

  To už se blížíme ke konci naučné stezky. Po levé straně vidíme elektrárnu Vydru a za chvilku jsme v Čeňkově Pile.

  NS Povydří

  Zde se Vydra spojuje s říčkou Křemelná a vytváří řeku s názvem Otava.

  řeka Otava

  Celých 7 km cesty uběhlo velice rychle, protože se bylo stále na co dívat. Není divu, že je to jedno z nejnavštěvovanějších míst celé Šumavy.

  NS Povydří

  A na závěr mapka NS Povydří.

  NS Povydří - mapka

   

  Ubytování v okolí: http://cr.chaty-a-chalupy.cz/leto/sumava/

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Obelisk Friedricha Nitsche

  Obelisk Friedricha Nitsche

  V lesním porostu na úbočí Martinkovského vrchu jižně od Vyššího Brodu stojí na vyvýšenině v nadmořské výšce 787 m obelisk Fridricha Nitsche, bývalého starosty Vyššího Brodu.

  Sušice – starý židovský hřbitov

  Sušice – starý židovský hřbitov

  Starý židovský hřbitov v Sušici se nachází v ulici Příkopy, na levém břehu říčky Volšovky, která se za jezem Na Fufernách vlévá do Otavy. Hřbitov přiléhá k tehdejším městským hradbám.

  Velhartice – výstava historie

  Velhartice – výstava historie

  Expozice výstavy se nachází v nižší části hradního areálu v objektu, v němž je zřízena rovněž restaurace.

  Hrádek u Sušice - zámek

  Hrádek u Sušice - zámek

  Renesanční zámek v Hrádku, nacházejícím se několik kilometrů od Sušice, byl po dlouholeté rekonstrukci otevřen v létě roku 2010. Zámek stojí uprostřed obce a přiléhá k němu zámecký park.

  Prášilské jezero

  Prášilské jezero

  Jedno z nejkrásnějších šumavských jezer ležící pod známou rozhlednou Poledník.