Maiselova synagoga

Maiselova synagoga

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Maiselovu synagogu nechal postavit jako rodinou synagogu primas Židovského města pražského Mordechaj ben Šemuel Maisel.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Maiselova synagoga se nachází v historické části Prahy na Starém městě v ulici Maiselova. Tato ulice byla pojmenována právě po zakladateli synagogy, zámožném občanu a primasu Židovského města pražského Mordechajemu ben Šemuelu Maiselovi.

  Maiselova synagoga

  Ten již financoval rozsáhlou renesanční přestavbu pražského židovského ghetta, při které dal přistavět v roce 1564 Vysokou synagogu s přilehlou Židovskou radnicí, nemocnici a nechal vydláždit i hlavní ulici v tehdejším Židovském městě.

  vysoká synagoga

  V letech 1590-1592 se rozhodl postavit vlastní rodinou synagogu pojmenovanou jeho jménem. Stavbu navrhl významný stavitel Juda Coref de Herz a samotnou výstavbu řídil Josef Wahl. Šlo o neobvyklý projekt v renesančním slohu s gotickými prvky, kdy celou stavbu podpíralo na 20 mohutných pilířů.

  Maiselova synagoga

  V roce 1689 postihl Maiselovu synagogu požár a následně byla rekonstruována již v modernějším barokním slohu. Další přestavby synagogy proběhly v letech 1862-1864 a 1893-1905, kdy byly do stavby použity některé gotické prvky.

  Maiselova synagoga

  Za II.světové války udělali nacisté z Maiselovy synagogy skladiště, kde nashromáždili na 6000 uměleckých předmětů ze 153 synagog z Čech a Moravy s cílem zřídit v ní protižidovské muzeum. Tato nashromážděná sbírka byla po válce předána Státnímu židovskému muzeu, které z ní v synagoze zřídilo expozici „Stříbro českých synagog“.

  Maiselova synagoga

  Dodnes se z původní renesanční stavby z 16.století dochoval trojlodní půdorys hlavní lodi s patrovými ženskými galeriemi.

  Maiselova synagoga

  Maiselova synagoga se stala součástí Židovského muzea v Praze, ve které je možné shlédnout expozici o dějinách Židů v Čechách a na Moravě od 10. do 18. století. Dále jsou zde k vidění cenné předměty, listiny, dokumenty a informace o zakladateli synagogy Mordechajemu Maiselovi.

  Maiselova synagoga

  Na prohlídku o délce 90 minut je bezbariérový přístup. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Obora Hvězda

  Obora Hvězda

  Obora Hvězda je lesem, přírodní památkou, ale především národní kulturní památkou. Je oblíbeným místem mnoha Pražanů, ačkoliv se nachází poměrně daleko od velkých pražských sídlišť.

  hvězdárna Ďáblice

  hvězdárna Ďáblice

  3. středisko Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.

  NEJ v Praze

  NEJ v Praze

  Několik zajímavých informací o pražských místech a památkách, které stojí za shlédnutí.

  Staroměstský orloj

  Staroměstský orloj

  Staroměstský orloj patří mezi nejvýznamnější české a současně i evropské technické památky.

  Arcibiskupský palác, Hradčany

  Arcibiskupský palác, Hradčany

  Bíle zářící třípatrový Arcibiskupský palác patří k nejvýznamnějším pozdně barokním stavbám v Praze.