Mšenské pokličky

Mšenské pokličky

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Kokořínsko, Mělnicko a Máchův kraj

Nejbližší město

Mšeno

Nadmořská výška

293 m n. m.

Popis

Jsou nejznámějším a nejpozoruhodnějším geologickým útvarem na Kokořínsku.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Mšenské pokličky jsou nejznámějším a nejpozoruhodnějším geologickým útvarem na Kokořínsku. Tyto zajímavé útvary vznikaly po mnoha miliónu let, zvětráváním a erozí pískovcových skal.

  Mšenské pokličky

  Od parkoviště k pokličkám je to kousíček cesty. Z dálky nejsou příliš vidět, neboť se nacházejí v zajetí vzrostlých stromů zdejšího lesa a okolí.  Abychom se k nim dostali, musíme vystoupat po dlouhém dřevěném schodišti. Již při chůzi do schodů pozorujeme první pokličku a hned tu největší.

  Mšené

  Její rozměry jsou 6x5x1,5m a nachází se na 12m vysokém křemenném pískovcovém útvaru. Ten má však jiné složení, méně odolné erozím, než samotná poklička. Ta obsahuje zvláště železité pískovce a slepence a je vůči zvětrávání odolnější než křemenné pískovce v jejím podloží. To časem zřejmě zapříčiní zřícení pokličky právě z nedostatku pevného podloží.  V okolí se však nacházejí i další útvary, které v budoucnu mohou tyto pokličky napodobit. 

  u Mšenských pokliček

  Jsou zde lavičky k posezení a odpočinku a tak tu chvilku setrváme a nasajeme zdejší atmosféru.

  u

  Odtud se vydáváme po modré TZ, směrem na Mšeno.  Asi po 2 km vidíme další zajímavé pískovcové útvary s výstižnými názvy Žába a Obří hlava, ale s velkou pochybností o jejich přirozeném vývoji. Vypadá to spíš, že jim k tomu někdo trošičku dopomohl.

  Obří

  Sejdeme dolu po žluté Cinibulkově naučné stezce k dalšímu pískovcovému útvaru Faraon, který je častým cílem horolezců. Výstup na něj je prý jeden z těch těžších, to ať ale posoudí sami horolezci.

   My pokračujeme do Náckovy rokle, ve které je odbočka ještě do menší tajuplné rokle, zvané Apatyka. Pojmenovaná je podle léčivých bylin, které se tady dříve hojně sbíraly. Rostou tu rostliny typické spíše pro podhorské a horské oblasti.

  rokle Apatyka

  Výskyt těchto rostlin způsobuje teplotní inverze této rokle, kdy se prohřívá pouze horní vrstva vzduchu, kdežto ve spodních vrstvách se drží neustále chladno. A to chladno na sobě pocítí opravdu každý, ještě než dočte zdejší informační tabuli. Nejvíce je to citelné v teplých letních měsících.

  informační

   Jdeme dál, obklopeni vysokými pískovcovými útvary, až na konec další rokle, pojmenované Močidla a vyjdeme opět u Mšenských pokliček.

  cestou roklí

   Velice příjemný výletní okruh s typickou kokořínskou krajinou, do které se opět rádi vrátíme.A ještě jedna zajímavost na závěr. Mšenské pokličky se dokonce dostaly i na poštovní známky.

  Mšenské pokličky

  Mapka Mšenských pokliček a výletního okruhu.

  Mšenské pokličky - mapka

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Čap

  hrad Čap

  Pozůstatky skalního hradu s vyhlídkou a ojedinělým přírodním výtvorem tkz. Čapskou palicí.

  hradiště Hradsko

  hradiště Hradsko

  Slovanské hradiště se nalézá v krásné kokořínské krajině v místě dnešní obce Hradsko.

  Dolanský mlýn

  Dolanský mlýn

  Dnes již pozůstatky bývalého mlýna, který stával u Dolanského rybníku, se nachází nedaleko obce Holany na Českolipsku.

  Čertovy hlavy

  Čertovy hlavy

  Unikátní uměle vytesané obří sochy v pískovcových blocích se nachází v obci Želízy nedaleko Mělníka.

  kaňon a vodopád potoka Kolné

  kaňon a vodopád potoka Kolné

  Kaňon a vodopád potoka Kolné se nachází v téměř neporušené přírodě nedaleko České Lípy.