Tetín

Tetín

Kategorie

Města a obce

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Beroun

Popis

Jedna z nejstarších českých vesnic se zámkem, třemi kostely a pozůstatky hradu z doby Václava II.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Tetín se nachází v krásné krajině Českého krasu nedaleko města Beroun. Je to sice malá obec asi s 2000 obyvateli, ale velká svou historií. Vždyť se tu nachází zámek, tři kostely a pozůstatky hradu založeného za Václava II. kolem roku 1288.

  Tetín

  V 8.století bývalo v místě Tetína slovanské hradiště. Podle pověstí ho založila Krokova dcera Teta. Později zde sídlila i první česká kněžna Ludmila, vdova po přemyslovském knížeti Bořivojovi. V roce 921 ji však nechala zavraždit její snacha Drahomíra.

  Tetín

  Ve 13.století zdejší hradiště zaniká a posléze je zde vystavěn hrad. Nejdříve sloužil královskému lovčímu Václava II. a poté Štěpánu z Tetína a jeho synům.

  pozůstatky hradu Tetín

  Po odkoupení hradu Karlem IV. a připojením Tetínského panství ke Karlštejnskému, zájem o hrad upadá a Tetín postupně zaniká. Zřícenina byla navíc v 19.století při zdejší těžbě téměř celá zničena. Dodnes se tak dochovaly pouze nepatrné zbytky zdí čtverhranné věže a bývalého paláce.

  pozůstatky hradu Tetín

  Na vrcholku skály jsou dvě lavičky, kde lze posedět a vychutnávat si nádherné výhledy na okolní krajinu.

  pozůstatky hradu Tetín

  A ty výhledy stojí opravdu za to.

  výhledy od bývalého hradu Tetín

  Zajímavé jsou v Tetíně i tři kostely, poskládané hezky na malém prostoru. Určitě doporučujeme jejich prohlídku i s výkladem. Stojí to pouhých 20Kč a dozvíte se mnohé zajímavosti ze zdejší historie.

  kostely v Tetíně

  Úplně vpravo je kostel sv. Ludmily. Nynější stavba v raně barokním slohu je ze 17.století a byla postavena na místě bývalého gotického kostela ze 14.století.

  kostely v Tetíně

  Uvnitř kostela pod oltářem je umístěn kámen, který byl potřísněn krví zavražděné Ludmily.

  kostely v Tetíně

  Hned vedle stojí románský kostel sv. Kateřiny se zvonicí a malým hřbitůvkem z 10.století.

  kostely v Tetíně

  Na hřbitůvku, vypadajícího spíše jak bylinná zahrádka, leží tři náhrobní kameny. Ve zdi je zabudovaný kříž, údajně spadlý z věže kostela.

  kostely v Tetíně

  V rohu ve výklenku se na nás dívá (spíše má zavřené oči) sama kněžna Ludmila.

  kostely v Tetíně

  Kdo chce, může vystoupat po úzkém schodišti do zvonice a zazvonit si na jeden ze zvonů. Musíme říct, že zvuk je to naprosto impozantní.

  kostely v Tetíně

  Vnitřek kaple je nově i vytápěný a konají se tam pravidelné bohoslužby.

  kostely v Tetíně

  O 100 metrů dále je třetí z kostelů, kostel sv. Jana Nepomuckého. Ten patří k nejvýznamnějším historickým a církevním památkám tetínské minulosti. Je postaven na místě, kde pravděpodobně stávalo sídlo zakladatelky Přemyslovské dynastie a první slovanské světice kněžny Ludmily. Tohoto kostela si vážili i mnozí čeští panovníci jako například Karel IV., Václav IV. nebo Marie Terezie.

  kostely v Tetíně

  Jako jediný je obestavěný betonovou zídkou. Za ní se nachází hřbitov se starými náhrobky.

  kostely v Tetíně

  Uvnitř kostela je tradiční oltář.

  kostely v Tetíně

  Kostel má výbornou akustiku a tak se tu nádherně rozléhají zvuky krásně historických varhan. I zde, stejně jako už v kostele sv. Ludmily, si je můžeme osobně vyzkoušet.

  kostely v Tetíně

  Od kostela jsou pěkné výhledy do údolí řeky Berounky i na nedaleký Beroun.

  výhled od kostela do údolí Berounky

  výhled od kostela

  Na tetínské návsi je muzeum a také zámek, ve kterém se narodil v roce 1821 spisovatel a český vlastenec Vácslav Vojáček.

  zámek v Tetíně

  Do Tetína se přijede po dálnici D5 Praha-Plzeň. V Berouně nutno sjet na Koněprusy a poté se řídit podle ukazatelů na Tetín. Zaparkovat lze přímo na návsi u zdejších kostelů.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Okoř

  hrad Okoř

  Zřícenina Okoř se svou působivou siluetou je oblíbeným místem mnoha návštěvníků.

  Naučná stezka Drbákov – Albertovy skály

  Naučná stezka Drbákov – Albertovy skály

  Jedinečná naučná stezka místy s téměř vysokohorským terénem a se skalními vyhlídkami s úžasnými výhledy na meandr řeky Vltavy..

  Kostel sv. Jakuba Většího v Popovicích

  Kostel sv. Jakuba Většího v Popovicích

  Jednou z dominant Popovic (u Benešova) je kostel sv. Jakuba Většího.První zmínka o něm je z roku 1358. Nad vchodem uvidíte znak Rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou. V letech 1729-1795 jim patřilo panství a kostel rozšířili.

  Krtské skály

  Krtské skály

  Krtské skály se nacházejí na Rakovnicku nedaleko obce Krty.

  Navštivte Liteň

  Navštivte Liteň

  Liteň nabízí výlet z Prahy na kole, autem nebo vlakem do CHKO Český kras. Může být pro milovníky přírody, památek a geologie místem pobytu pro jednodenní výlety - Karlštejn, Srbsko, Koněpruské jeskyně a řada geologických zajímavostí.