Lázně Bílina

Lázně Bílina

Kategorie

Lázně, welness, aquaparky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Bílina

Popis

První lázeňští hosté přijížděli do Bíliny-Kyselky již v 18.století...

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • V místech, kde byly objeveny léčebné minerální prameny, obvykle vznikaly i lázně. Nejinak tomu bylo i v oblasti Českého středohoří u města Bíliny.

  lázně Bílina
  zdroj Google: namaloval Franz Skopalik - Wien 1899 - BILINER SAUERBRUNN

  Zdejší prameny byly využívány již někdy kolem 16.století. Dokonce ještě na počátku 18.století se z nedostatku vody používala voda z pramenů pro domácí potřebu.

  lázně Bílina

  Bílinská kyselka, jak se minerální vodě začalo říkat podle její chuti, má vysoký obsah kysličníku uhličitého a tak je přirozeně perlivá.

  lázně Bílina

  Obchodovat se s ní začalo už v 16.století, kdy se plnila hliněných džbánků, které se zalévaly voskem a expedovaly zákazníkům. Nejrozšířenějším obchodním jménem byl BILINER SAUERBRUNN.

  lázně Bílina
  foto: zdroj Google

  Velký podíl na proslulosti léčebných pramenů a širokém využití v lázeňství měl dr. Franz Ambrosius Reuss (1761-1830) a později i jeho syn, který provedl řadu rozborů vody a její příznivé účinky na organismus šířil ve svých odborných publikacích i za hranice naší země.

  lázně Bílina

  Bílinská kyselka byla čím dál více žádaná a doporučovala se zejména při nemocech dýchacích cest, záduše, v počátečních stádiích tuberkulózy, při onemocnění ledvin a močových cest nebo při revmatismu.

  lázně Bílina

  První lázeňští hosté přijížděli do Bíliny-Kyselky již v 18.století, kdy tu stálo už několik budov. Do lázní zavítali i takové osobnosti jakým byl J.W.Goethe nebo Beethoven.

  lázně Bílina

  Přizpůsobovalo se i okolí lázní, kde vznikl park a řada promenádních cest vedoucích až na sousední vrch Kaňkov s krásným výhledem na České středohoří. 

  lázně Bílina     lázně Bílina

  nyní                                                               v roce 1899
     

  Další lázeňské budovy byly postaveny v období let 1875-1900 podle návrhu architekta F.Sablicka.

  lázně Bílina

  Do parku se přemístila i lesní kavárna, která stála původně na zemské jubilejní výstavě v Praze.

  lázně Bílina

  Ale tak jako i v jiných lázních na našem území, i zde došlo v období obou světových válek a částečně i za komunistického režimu k úpadku lázeňství. V současné době jsou lázně mimo provoz.

  lázně Bílina

  Poslední fotky jsme pořídily v roce 2012 a je vidět, že se tu zase něco začalo dít. Nechme se tedy překvapit…

  lázně Bílina

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Loket – kříž na Robiči

  Loket – kříž na Robiči

  V lesním porostu na hřebenu vrchu Robič, jižně od historického centra města Lokte, stojí dřevěný kříž s ukřižovaným Kristem. Před ním je vybudováno odpočinkové místo s ohništěm.

  Mistrovství ve svíčkové

  Mistrovství ve svíčkové

  ochutnávka svíčkové a i zábava i prohlídka zámku atd.

  Sportpark v Ostrově (nad Ohří)

  Sportpark v Ostrově (nad Ohří)

  Rozlehlý park se v Ostrově nachází v bezprostřední blízkosti nemocnice společnosti NEMOS s.r.o. Areál nemocnice je s parkem dokonce propojen. Vzhledem k parkovému mobiliáři je park vyhledáván zejména rodinami s dětmi.

  Teplice – Seumeho kaple v Havlíčkových sasdech

  Teplice – Seumeho kaple v Havlíčkových sasdech

  Na okraji Havlíčkových sadů v Teplicích, mezi ulicemi Lipová a Poštovní stojí sakrální objekt, který nenese jméno žádného svatého, nýbrž reálné fyzické osoby, Jde o Seumeho kapli.

  Poutní kostel Navštívení Panny Marie v Květnově

  Poutní kostel Navštívení Panny Marie v Květnově

  Květnov – malá osada na úpatí Krušných hor okrese Chomutov a nad ní na malé plošině ve stráni poutní kostel Navštívení Panny Marie. Co do polohy, nachází se Květnov cca 5 km severně od Chomutova.