Svatý Jan pod Skalou

Svatý Jan pod Skalou

Kategorie

Města a obce

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Beroun

Popis

Svatý Jan pod Skalou patří mezi nejnavštěvovanější místa chráněné krajinné oblasti Český kras.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • V malebném skalnatém údolí, uprostřed cesty mezi Berounem a Karlštejnem, se nachází malá středočeská obec Svatý Jan pod Skalou. Patří mezi nejnavštěvovanější místa chráněné krajinné oblasti Český kras.

  Svatý Jan pod Skalou

  Hlavní dominantou obce je impozantní skalní stěna vypínající se až do výše 200 metrů. Její vrcholek zdobí vysoký dřevěný kříž.

  Svatý Jan pod Skalou

  U kříže je vyhlídka s kovovým plůtkem, odkud jsou nádherné výhledy na okolní krajinu Českého krasu.

  Svatý Jan pod Skalou

  Kovový plůtek je plný zamčených zámečků různých barev a velikostí, stejně jako je tomu na mostě zamilovaných na pražské Kampě, ale v trošku menším měřítku (více na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/390).

  Svatý Jan pod Skalou

  Pod skalou se nachází barokní komplex bývalého benediktinského kláštera s kostelem Narození sv. Jana Křtitele.

  Svatý Jan pod Skalou

  O tomto zajímavém místu se psalo již v 9.století, kdy se v jeskyni pod mohutnou skalní stěnou usídlil první český poustevník Ivan. A dnes lze tuto historickou jeskyni, kde přebýval, navštívit. Musí se k ní přes kostel sv. Jana Křtitele, ve kterém byl poustevník pochován a má tam i svůj náhrobek.

  Svatý Jan pod Skalou

  Z pravé strany kostela, pod oknem Ivanovy jeskyně, vyvěrá pramen léčivé vody. Místu se říká Studánka sv. Ivana nebo též Ivanův pramen. Dříve to byla Ivanka a prý se i léčivá voda z pramene prodávala v lahvích.

  Svatý Jan pod Skalou

  Vedlejší budova bývalého benediktinského kláštera nemá na rozdíl od kostela minulost, na kterou by se rádo vzpomínalo. Za vlády komunistů sloužila v období let 1948-1955 k věznění politicky nežádoucích osob, nepohodlných tehdejšímu režimu. Především šlo o zemědělce (tkz.kulaci), živnostníky, bývalé vysoké úředníky nebo diplomaty.
  Od roku 1950 bylo zařízení oficiálně nazýváno „Táborem nucených prací“. Vězňové prováděli těžké práce v okolních lomech a někteří při tom i zahynuli.

  Svatý Jan pod Skalou

  Po zrušení táboru nucených prací byl objekt v letech 1951-1953 přestavěn na věznici. A ne ledajakou. Svatojánská věznice byla podle svědectví bývalých vězňů nejkrutějším zařízením svého druhu u nás. Málo jídla, nesnesitelný chlad a vlhko v nevytopených celách, nevybíravé zacházení. Až po nátlaku Mezinárodního Červeného kříže byla tato krutá věznice v roce 1955 zrušena.

  Svatý Jan pod Skalou

  V obci se nachází ještě další zajímavá památka, a tou je na zdejším hřbitově neogotická kaple sv. Maxmiliána, v jejíž kryptě se nachází rodinná hrobka Bergerů. V letech 1847-1849 ji nechal postavit JUDr. Maxmilián Berger, tehdejší předseda spolku pro postavení Národního divadla.

  Svatý Jan pod Skalou

  Kousek od benediktinského kláštera při cestě ke kříži na skalní masiv, se nachází barokní kaple Povýšení sv. Kříže z roku 1714. Stojí na místě, kdy se podle legendy zjevil poustevníkovo Ivanovi sv. Jan Křtitel. Bohužel je pro veřejnost nepřístupná.

  Svatý Jan pod Skalou

  U kostele sv.Jana Křtitele je možné si ještě prohlédnout Husův balvan z roku 1919.

  Svatý Jan pod Skalou

  Nebo u autobusové zastávky trojsoší svatých.

  Svatý Jan pod Skalou

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  vrcholová kniha Vraní skála

  vrcholová kniha Vraní skála

  Vrcholová kniha se nachází na Vraní skále buližníkového hřebenu rozprostírajícího se na Berounsku.

  Klepec

  Klepec

  Nedaleko Prahy se nachází zajímavá přírodní památka s neobvyklými obrovitými balvany.

  Do Davle za historií železnice

  Do Davle za historií železnice

  Davle je středočeský městys na Vltavě. Po pravém břehu vede trať Praha - Čerčany nazývaná Posázavský Pacifik. Název získala podle rázu krajiny a obliby mezi trampy, osadníky i již od 20. let a mezi chataři v 60. letech.

  VIA BENEDICTINA

  VIA BENEDICTINA

  Mezinárodní fotografická soutěž se koná v rámci projektu Via Benedictina: benediktinské dědictví ve střední Evropě (financován Visegrádským fondem). Tématem jsou historické benediktinské kláštery v České republice, Polsku a dalších zemích.

  památník Lidice

  památník Lidice

  Památník Lidice je národní kulturní památka připomínající jednu z velkých tragedií II.světové války.