Plešné jezero

Plešné jezero

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Šumava

Nejbližší město

Volary

Nadmořská výška

1090 m n. m.

Popis

Plešné jezero je jedno z pěti ledovcových jezer nacházejících se na české straně Šumavy.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Plešné jezero je jedno z pěti ledovcových jezer nacházejících se na české straně Šumavy.

  Plešné jezero

  O vznik jezera se postaral jeden z jedenácti ledovců, které se na Šumavě v období čtvrtohor vyskytovaly. Ten vyhloubil do severovýchodního svahu nejvyšší hory Šumavy Plechý ledovcový kar. Po jeho ústupu zbyla na protější straně svahu čelní moréna z mohutných balvanů a vytvořila tak přirozenou hráz vzniklého jezera.

  Plešné jezero

  Plešnému jezeru se dříve někdy říkávalo podle těchto balvanů Balvanité nebo podle německého Plöckensteinsee Plešné, které vydrželo až doposud. Leží v nadmořské výšce 1090m a zaujímá plochu 7,48ha. Pokud by ho chtěl někdo obejít po jeho obvodu, ušel by 1242m, ale to stejně není možné, neboť většina jeho břehů leží v zakázané I.zóně.

  Plešné jezero

  A že tu na dodržování pravidel dbají, dokazuje přítomnost jednoho ze strážců parku. Ten nejen hlídá, ale i všem ochotně vypráví o zdejší krajině i historii jezera.

  Plešné jezero

  Plešné jezero je zásobeno vodou ze dvou přítoků z jihozápadní strany. Spoustu vody se do něj dostane také při jarním tání sněhu. A není jí málo, neboť tato část Šumavy patří k nejdrsnějším místům v České republice, kdy průměrná roční teplota dosahuje +3°C, ročně tu spadne až 1700mm srážek a sníh dosahuje až do výše 2,5metrů.

  Plešné jezero

  Voda pak odtéká z Plešného jezera Jezerním potokem, který se u Želnavy vlévá do Vltavy. V době fungování Schwarzenberského plavebního kanálu (více o něm na hhttp://www.fototuristika.cz/tips/detail/649) plnilo jezero i funkci jakési zásobárny vody pro tento kanál.

  Plešné jezero

  V prostoru, kde jsou nyní dřevěné lavice k odpočinku pro příchozí turisty, stála od roku 1911 Lucemburská chata. Chvíli byla majetkem Klubu českých turistů, než ji v roce 1948 zabrala Pohraniční stráž a stala se sídlem roty Plešné jezero. Ta hlídala státní hranice s Německem a Rakouskem, které jsou nedaleko jezera. V 70letech byla rota zrušena a v roce 1989 již notně zchátralá chata odstraněna.

  u Plešného jezera

  Na kraji u břehu je vytesaný kámen na památku návštěvy prince Jana Nepomuka ze Schwarzenberku, pozdějšího majitele panství, který zde byl  13.srpna 1868.

  Plešné jezero

  V okolí Plešného jezera se nachází i několik velice zajímavých míst. Hned tím prvním je zážitková stezka Duch pralesa, která začíná jen kousek od břehů jezera a seznamuje návštěvníky s okolním lesem, který nezná lidské zásahy, tedy s horským pralesem (více o něm na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/665).

  zážitková stezka Duch pralesa

  Na konci této stezky, která je dosti fyzicky náročná, protože vede po okraji svahu jezerní stěny až na její vrchol, je památník šumavského básníka Adalberta Stiftera (více o něm na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/662).

  pomník Adalberta Stiftera

  Od něj je patrně nejkrásnější pohled na Plešné jezero z ptačí perspektivy.

  Plešné jezero

  Ještě o 1,5km dále je vrchol Plechý, což je nejvyšší bod české a vlastně rakouské strany Šumavy (více o něm na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/668).

  Plechý

  Za zmínku stojí ještě úžasné žulové kamenné moře, ležící asi 200 metrů pod Plešným jezerem, kterým prochází turistická cesta, takže ho nelze minout.

  kamenné moře

   Viděli jsme už dost kamenných moří, ale toto má ze všech bezkonkurenčně největší kameny.

  kamenné moře

  Na Plešné jezero se obvykle chodí z Jelení (6km) nebo z Nové Pece (7km) a co do vzdálenosti to vyjde zhruba nastejno. Pokud plánujete zajít ještě za Plešné jezero na Plechý, počítejte s celodenním výletem.

  mapka okolí Plešného jezera

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Hrádek u Sušice - zámek

  Hrádek u Sušice - zámek

  Renesanční zámek v Hrádku, nacházejícím se několik kilometrů od Sušice, byl po dlouholeté rekonstrukci otevřen v létě roku 2010. Zámek stojí uprostřed obce a přiléhá k němu zámecký park.

  Schwarzenberský plavební kanál

  Schwarzenberský plavební kanál

  Schwarzenberský pavební kanál je unikátní technické dílo nacházející se na území české a rakouské části Šumavy.

  Sušice – starý židovský hřbitov

  Sušice – starý židovský hřbitov

  Starý židovský hřbitov v Sušici se nachází v ulici Příkopy, na levém břehu říčky Volšovky, která se za jezem Na Fufernách vlévá do Otavy. Hřbitov přiléhá k tehdejším městským hradbám.

  Svatobor – pohledy od útulny

  Svatobor – pohledy od útulny

  Pod vrcholem Svatoboru směrem k Sušici se nachází místo krásného výhledu.

  Opatská stezka I. a Vodopády svatého Wolfganga

  Opatská stezka I. a Vodopády svatého Wolfganga

  Zajímavá místa lze spatřit v okolí Vyššího Brodu (s pověstným cisterciáckým klášterem). Dnešní výlet nás zavede Opatskou stezkou k Vodopádům svatého Wolfganga.