lázně Kyselka

lázně Kyselka

Kategorie

Lázně, welness, aquaparky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Karlovy Vary

Popis

Dříve jedny z nejhezčích lázní u nás, dnes je to skanzen minulosti v dezolátním stavu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Lázně Kyselka, starším jménem Kysibl, se nacházejí v nádherné lesnaté krajině na okraji Doupovských hor, asi 10km od Karlových Varů.

  lázně Kyselka

  O tom, že zdejší vyvěrající prameny z úbočí vrchu Bučina mají blahodárný vliv na lidský organismus, se vědělo už ve středověku. Potvrzují to slova W.Payera z roku 1614, že tato pramenná voda pomáhá při léčbě střevních potížích, nečistých šťáv v těle a akutních nemocech. Jako první udělal chemický rozbor této vody v roce 1724 dr.Fridrich Halle a vzhledem k velmi pozitivním léčebným účinkům vodu doporučil k užívání široké veřejnosti.

  lázně Kyselka

  Lázeňství v Kyselce se začalo naplno rozvíjet současně s rozvojem turistiky, zvláště té lázeňské. Kolem roku 1830 vznikají první lázeňské budovy, které staví baron Wilhelm. Tehdy ještě malé lázně navštívil řecký král Otto I., po kterém byl pojmenován nejznámější pramen v Kyselce.

  lázně Kyselka

  Další rozkvět lázní přišel s výborným obchodníkem a karlovarským rodákem Heinrichem Mattonim. Ten si nejdříve pronajal Ottův pramen a vybudoval moderní stáčírnu minerální vody. Plnil jím skleněné lahve s etiketami červeného lva a začal vyvážet do celého světa.

  lázně Kyselka

  Potom koupil od rodu Černínů stávající stavby v Kyselce i s okolními pozemky a nechal vystavět další lázeňské objekty.

  lázně Kyselka

  Dokonce postavil železniční trať Vojkovice nad Ohří-Kyselka, která mu díky levné a rychlé dopravě přinesla další růst vývozu a zisky.

  lázně Kyselka

  Přitom všem dbal na zachování krajinného rázu a staral se o dobrý chod lázní. Ty nabízely pro lázeňské hosty hlavně vodoléčbu a pitnou a pohybovou kůru.

  lázně Kyselka

  V krásném lesnatém okolí na svazích vrchu Bučina nechal vystavět na 12km vycházkových cest s odpočinkovými místy a altánky.

  v okolí lázní Kyselka

  Jeden takový renovovaný altánek je vidět ještě dnes, při cestě na kamennou rozhlednu Bučinu, kterou nechal vystavět kolem roku 1880.

  v okolí lázní Kyselka

  I přesto, že Kyselka patřila k nejmalebnějším lázním ve střední Evropě, zůstala vždy ve stínu světově proslulejších Karlových Varů.

  lázně Kyselka

  Krásná idylka lázní Kyselka skončila v roce 1910, kdy Heinrich Mattoni zemřel.

  lázně Kyselka

  V období světových válek dochází k úpadku lázeňství v celé republice. Po II. světové válce byly lázně zestátněny a fungovaly již jen jako dětská léčebna. Nebyly však peníze na údržbu budov a ty začaly pomalu chátrat.

  lázně Kyselka

  Nepomohla ani nezdařená privatizace v letech 1991 a 1993. Lázně Kyselka pak vystřídalo ještě několik majitelů, ale žádný z nich do lázní neinvestoval.

  lázně Kyselka

  lázně Kyselka  

  V současné době se nacházejí lázně v tak dezolátním stavu, že i přes navrhovanou revitalizaci celého komplexu lázní, budou muset být některé z budov stejně zbourány.

  lázně Kyselka

  Fotografie použité v tomto článku byly nafoceny 18. srpna 2012. Uvidíme, jak to tu bude vypadat za pár let…

  lázně Kyselka

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Vávrova lávka v Chebu (podruhé a jinak)

  Vávrova lávka v Chebu (podruhé a jinak)

  Vávrova lávka se nachází v severovýchodní části města Chebu a spojuje břehy řeky Ohře, na nichž se nacházejí plochy a zařízení pro volnočasové aktivity. Vzdálena je cca 200 m od kryté lávky (viz výlet 12.03.2016). Stojí zde od roku 2006.

  rozhledna Radost

  rozhledna Radost

  Netypická dřevěná rozhledna s 11 metrů dlouhým schodištěm...

  Loket – procházka údolím Kamenného potoka

  Loket – procházka údolím Kamenného potoka

  V každém ročním období zajímavá procházka údolím Kamenného potoka od řeky Ohře vzhůru směrem k osadě Dvory. Kamenný potok se vlévá do Ohře v blízkosti visuté dřevěné lávky na konci své trasy lesním údolím.

  viklan Dominik

  viklan Dominik

  Žulový viklan Dominik je od roku 1979 chráněn jako přírodní památka VIKLAN.

  Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla

  Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla

  Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla se nachází v Karlových Varech v klidné vilové části ulice Krále Jiřího jen kousek od karlovarské kolonády.