lázně Kyselka

lázně Kyselka

Kategorie

Lázně, welness, aquaparky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Karlovy Vary

Popis

Dříve jedny z nejhezčích lázní u nás, dnes je to skanzen minulosti v dezolátním stavu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Lázně Kyselka, starším jménem Kysibl, se nacházejí v nádherné lesnaté krajině na okraji Doupovských hor, asi 10km od Karlových Varů.

  lázně Kyselka

  O tom, že zdejší vyvěrající prameny z úbočí vrchu Bučina mají blahodárný vliv na lidský organismus, se vědělo už ve středověku. Potvrzují to slova W.Payera z roku 1614, že tato pramenná voda pomáhá při léčbě střevních potížích, nečistých šťáv v těle a akutních nemocech. Jako první udělal chemický rozbor této vody v roce 1724 dr.Fridrich Halle a vzhledem k velmi pozitivním léčebným účinkům vodu doporučil k užívání široké veřejnosti.

  lázně Kyselka

  Lázeňství v Kyselce se začalo naplno rozvíjet současně s rozvojem turistiky, zvláště té lázeňské. Kolem roku 1830 vznikají první lázeňské budovy, které staví baron Wilhelm. Tehdy ještě malé lázně navštívil řecký král Otto I., po kterém byl pojmenován nejznámější pramen v Kyselce.

  lázně Kyselka

  Další rozkvět lázní přišel s výborným obchodníkem a karlovarským rodákem Heinrichem Mattonim. Ten si nejdříve pronajal Ottův pramen a vybudoval moderní stáčírnu minerální vody. Plnil jím skleněné lahve s etiketami červeného lva a začal vyvážet do celého světa.

  lázně Kyselka

  Potom koupil od rodu Černínů stávající stavby v Kyselce i s okolními pozemky a nechal vystavět další lázeňské objekty.

  lázně Kyselka

  Dokonce postavil železniční trať Vojkovice nad Ohří-Kyselka, která mu díky levné a rychlé dopravě přinesla další růst vývozu a zisky.

  lázně Kyselka

  Přitom všem dbal na zachování krajinného rázu a staral se o dobrý chod lázní. Ty nabízely pro lázeňské hosty hlavně vodoléčbu a pitnou a pohybovou kůru.

  lázně Kyselka

  V krásném lesnatém okolí na svazích vrchu Bučina nechal vystavět na 12km vycházkových cest s odpočinkovými místy a altánky.

  v okolí lázní Kyselka

  Jeden takový renovovaný altánek je vidět ještě dnes, při cestě na kamennou rozhlednu Bučinu, kterou nechal vystavět kolem roku 1880.

  v okolí lázní Kyselka

  I přesto, že Kyselka patřila k nejmalebnějším lázním ve střední Evropě, zůstala vždy ve stínu světově proslulejších Karlových Varů.

  lázně Kyselka

  Krásná idylka lázní Kyselka skončila v roce 1910, kdy Heinrich Mattoni zemřel.

  lázně Kyselka

  V období světových válek dochází k úpadku lázeňství v celé republice. Po II. světové válce byly lázně zestátněny a fungovaly již jen jako dětská léčebna. Nebyly však peníze na údržbu budov a ty začaly pomalu chátrat.

  lázně Kyselka

  Nepomohla ani nezdařená privatizace v letech 1991 a 1993. Lázně Kyselka pak vystřídalo ještě několik majitelů, ale žádný z nich do lázní neinvestoval.

  lázně Kyselka

  lázně Kyselka  

  V současné době se nacházejí lázně v tak dezolátním stavu, že i přes navrhovanou revitalizaci celého komplexu lázní, budou muset být některé z budov stejně zbourány.

  lázně Kyselka

  Fotografie použité v tomto článku byly nafoceny 18. srpna 2012. Uvidíme, jak to tu bude vypadat za pár let…

  lázně Kyselka

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Mariánské Lázně – kostel Nanebevzetí Panny Marie

  Mariánské Lázně – kostel Nanebevzetí Panny Marie

  Římskokatolický kostel se nachází uprostřed Goetheho náměstí nad kolonádou Rudolfova a Karolínina pramene, odkud je také po 33 schodech přístup k hlavnímu vchodu do kostela.

  Dlouhá stoka pod Krásenským vrchem

  Dlouhá stoka pod Krásenským vrchem

  Krásenský vrch nad obcí Krásno ve Slavkovském lese s neskutečně krásnou kamennou rozhlednou v nadmořské výšce 777 m je už ve výletu popsán. Vracím se však k němu s popisem pod ním tekoucí Dlouhé stoky.

  Karlovy Vary – terasa a horní pavilon Mlýnské kolonády

  Karlovy Vary – terasa a horní pavilon Mlýnské kolonády

  Mlýnská kolonáda se nachází v lázeňském území města Karlovy Vary. Je dnes asi nejoblíbenější stavbou Karlových Varů a to jak mezi stálými obyvateli, tak i turisty. Její součástí je terasa a ustupující pavilon.

  Kolonáda v Mariánských Lázních

  Kolonáda v Mariánských Lázních

  Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější objekty v Mariánských lázních patří bezesporu Hlavní kolonáda. Nachází se v severní části lázeňské zóny a při procházce lázeňským územím města ji nelze minout.

  Bečov nad Teplou – vyhlídka nad městem

  Bečov nad Teplou – vyhlídka nad městem

  Městečko Bečov nad Teplou, které se nachází cca 20 km jižně od Karlových Varů se již ve výletech objevilo několikrát: Tentokrát se na město podíváme poněkud z výšky.