Trojmezí (Šumava)

Trojmezí (Šumava)

Kategorie

Ostatní

Oblast

Šumava

Nejbližší město

Volary

Popis

Trojmezí je místo v nejvyšších částech Šumavy, kde se stýkají hranice tří států, České republiky, Německa a Rakouska.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kdo by netoužil stanout na místě, kdy Vám stačí udělat pár kroků, a budete se procházet v jedné chvíli po území tří různých států, aniž byste museli mít pas nebo vízum. Ještě před rokem 1989 naprostá utopie, dnes v době Evropské unie běžná realita.

  Trojmezí

  To místo se nazývá Tojmezí. Nachází se na nejvyšším hřebenu české a rakouské části Šumavy, na turistické trase Trojstoličník – Trojmezná – Plechý. Přesněji, leží utopené v propadlině mezi vrcholy Plechý (1378m) a Trojmezná (1361m).

  Trojmezí

  Trojmezí je místo, kde se stýkají hranice tří států, České republiky, Německa a Rakouska.

  Trojmezí

  Již od roku 1756 v těchto místech stával hraniční mezník. Ten byl nahrazen v roce 1993 novým modernějším trojbokým žulovým sloupkem, na kterém jsou vyobrazeny státní znaky a názvy jednotlivých států psané vždy v mateřském jazyce dané země.

  Trojmezí  Trojmezí  Trojmezí

  Ti, co sem přišli od Plešného jezera, si rádi odpočinou a posvačí u stolu s obrovskou kamennou deskou. A to, že stůl je už v Rakousku asi nikomu nevadí.

  Trojmezí

  Převážně tu uslyšíte němčinu, jednak je tu Rakousko a Německo v „přesile“ a také to sem naši sousedé mají mnohem blíže z nedalekého hraničního přechodu Trojstoličník, kde mají i parkoviště.

  Trojmezí

  Z české strany je to sem podstatně dále. Většinou všichni vyrážejí z Nové Pece nebo z Jelení, což je docela dálka a vzhledem k velkému převýšení to vydá na celodenní výlet.

  cestou na Trojmezí

  Trojmezí ale není jediným lákadlem této oblasti, tím je ostatně sama šumavská příroda i s typickými následky po invazi kůrovce.

  cestou na Trojmezí

  Jednak sem turisty láká navštívit nejvyšší horu české, ale i rakouské strany Šumavy a tím je Plechý (více na www. http://www.fototuristika.cz/tips/detail/668), a také se zde na svazích Trojmezné hory  nachází nejrozsáhlejší a nejzachovalejší komplex horského smrkového lesa pralesovitého charakteru, což jen tak někde neuvidíte.

  cestou na Trojmezí

  Je to i díky poměrně větší vzdálenosti od nejbližší civilizace a i náročnou přístupností. Příroda si zde sama určuje vývoj a vzhled, což je dnes už velká vzácnost.

  cestou na Trojmezí

  O tom se lze nejlépe přesvědčit na zážitkové stezce Duch pralesa, vedoucí od Plešného jezera směrem na Plechý (více na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/665). Je sice celkem fyzicky náročná, ale nejblížeji ukazuje a odhaluje tuto jedinečnou část Šumavy.

  v okolí Trojmezí

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Vítkův hrádek

  Vítkův hrádek

  Na skalním suku zvaném Vítkův kámen, vysoko nad pravým břehem jezera přehradní nádrže Lipno stojí zřícenina gotického hradu Vítkův hrádek. Zřícenina tohoto hradu postaveného ve 13. století je nejvýše položeným hradem v Česku.

  Rosenauerova kaple

  Rosenauerova kaple

  Romantická kaplička stojí uprostřed šumavských lesů nedaleko horské vesničky Jelení.

  Černé a Čertovo jezero

  Černé a Čertovo jezero

  Nejznámější a nejnavštěvovanější ledovcová jezera ležící na území národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero.

  Svatobor

  Svatobor

  Svatobor je táhlý vrch, který nápadně převyšuje své okolí. Je přirozenou dominantou města Sušice a celého jeho okolí. Nejvyšší bod vrchu se nachází v nadmořské výšce 845 m přibližně 2 km západně od Sušice.

  Sušice – kaple sv. Anděla Strážce

  Sušice – kaple sv. Anděla Strážce

  Kaple stojí ne Vrchu Anděla Strážce, severovýchodně od centra města. I v době, kdy právě neprobíhají bohoslužby a kaple je uzavřená, stává se toto místo cílem turistů. Je odtud báječný výhled na město a jeho okolí.