Prachovské skály

Prachovské skály

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Český ráj

Nejbližší město

Sobotka

Popis

Žlutá značka vás vezme na krátkou procházku po Prachovských skalách.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Žlutá značka vás vezme na krátkou procházku po Prachovských skalách.

  Skály nad náměstíčkem čekají celoročně na své návštěvníky...

  Pokud nemáte zrovna moc času a přesto si nechcete nechat návštěvu Prachovských skal ujít, nabízí se pro Vás jako řešení  tzv.  Malý okruh (po žluté turistické značce) – jde o vcelku pohodovou 45min trvající procházku na které Vás čeká jedno stoupání a za odměnu dvě vyhlídky.  Je pravdou, že takto uvidíte necelou cca jednu třetinu Prachovských skal (celé skalní město má výměru 262,2 ha a je součástí CHKO Český ráj), ale i tak to stojí za to. Prachandy vznikly v období druhohor jako usazeniny na okraji moře a již v r. 1933 byly vyhlášeny státní přírodní rezervací. Střed tvoří romantické skalní město štíhlých vysokých věží a pilířů, mezi kterými jsou hluboké a těsné rokle, proto není divu, že mají nejstarší lezeckou historii v Čechách.

  Za každým rohem čeká nový zajímavý pohled ...

  Malý žlutý okruh začíná, tak jako ostatní, u Turistické chaty a vede nádherným prostředím Císařské chodby, jeho 1,5 km dlohá trasa uspokojí méně náročné návštěvníky skal. Hned na začátku potěší pozorné turisty malá zajímavost - jen v málo místech se setkáte s turistickým značením, ve kterém jsou obsaženy všechny barvy turistických značek – pak se cesty i barvy rozdělý a rozběhnou se sloužit do skal. Před ústí Císařské chodby se dochází k onomu dělení a vy mužete zvolit jakýkoliv směr i protisměr. Pokud na náměstíčku uprostřed skal zahnete po žluté vlevo, čeká vás toto pořadí: vyšlápnete si Císařskou chodbou (jak si můžeme všimnout ne nadarmo dostala Císařská chodba tak honosné jméno) – vysoko nad ní Vás očekává vyhlídka Míru (určitě Vás při dobré viditelnosti potěší pohled nejen na skály samé, ale i na Trosky, Ještěd a Vyskeř)

  Z vyhlídky Míru si můžete zahlédnout Trosky a Ještěd téměř v zákrytu ...

  – když začnete sestupovat tzv. Denisovou cestou začne Vám být možná trochu ouzko, to jak se na Vás začnou skály tlačit – Denisova cesta s vyhlídkou pod kalichem vám znovu nabídne pohled na majestátnost Císařké chodby (tentokrát zvenčí) – pak už se jen musíte nadechnout - vydechnout a protáhnout se tzv. myší dírou (Malou Fortnou, tady se mi neodbytně vracela myšlenka, jak odtud dostávají macaté turisty???) – a jste zpět na náměstíčku pod skalami. Zbývá nám tedy jen vrátit se zpět k Turistické chatě, kde se můžete občerstvit, popřípadě si odskočit ještě se namočit kousek níž do koupaliště Pelíšek.

  Pohled na náměstíčko se skalami ukrývajích Císařskou chodbu pěkně shora ....

  Do Prachovských skal se dostanete buď po turisticky značených stezkách. Autem z Jičína směr Holín, Prachov a odtud k Turistické chatě. Parkování placené (50Kč/den) je u Turistické chaty, nebo v obci Prachov, v turistické sezoně jsou však často problémy s parkováním. Návštěvnost je odhadována na 300 000 lidí ročně.

  Opravdu jsme uvažovali, jak to řeší když se tady tlustý turista náhodou zasekne :-) ... Malá Fortna

  Přístupné celoročně: jen v létě denně od 7:00 - 18:00 se vybírá vstupné dospělý 50 Kč (snížené 30,-). Pes by celou tuto cestu mohl krom vyhlídek absolvovat na volno, ale předpisy požadují vodítko. Kolo a kočárek do skal neveberte , uschova kola je možná u vstupní brány U Turiscivké chaty.

  Pohled z Vyhlídky Míru ... ta pěkných pohledů nabízí o mnoho víc ... další naleznete v fotoalbu ... nebo přímo v Prachovských skalách ...

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  vyhlídka Svatopluka Čecha v Boreckých skalách

  vyhlídka Svatopluka Čecha v Boreckých skalách

  Vyhlídka s nádherným výhledem na hrad Trosky se nachází v Boreckých skalách nedaleko Jičína.

  Výlet z Lišný, Železný Brod a okolí

  Výlet z Lišný, Železný Brod a okolí

  Putovaní kolem Železného Brodu

  vrch Zebín

  vrch Zebín

  Vrch Zebín s kapličkou Máří Magdalény na jeho vrcholu se nachází asi 2 km severovýchodně od centra Jičína.

  Borecké skály

  Borecké skály

  Borecké skály jsou menším skalním městem ležícím na okraji Českého ráje nedaleko známého hradu Trosky.

  Kozákov

  Kozákov

  Kdyby praotec Čech nebyl línej a došel až na Kozákov ... ten by koukal, ten by viděl.