Rovenské zvony

Rovenské zvony

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Český ráj

Nejbližší město

Turnov

Popis

Letitá dřevěná zvonice v sobě ukrývá tři obrácené "rebelské" zvony.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Mám ráda zvony, je krásné když kovová neživá věc má své jméno,  srdce a svůj nezaměnitelný hlas. Čas od času se k mým uším doneslo cosi málo o rebelantských převrácených zvonech v Rovensku.  Vždycky mi jich nějak přišlo líto, vždyť čím je němý zvon … jenže ono je to všechno jinak,  jedni  je nechali převrátit, aby zvony oněměli a jiní jim svou šikovností hlasy vrátili.  A tak jsme se letos v létě zastavili v Rovensku pod Troskami na náměstí a došli se procházkou podívat ke stařičké dřevěné zvonici, stojící vedle Kostela sv. Václava na Týně, jak to vlastně ve skutečnosti je.

  Tak tahle vypadá zvon rebelant zblízka ... visí vám pokojně nad vaší hlavou svým srdcem obráceným kamsi k nebi

  Zvony odměřují čas, zvěstují osudové události v životě člověka, kraje i  národa. Zvony připomínaly čas k modlitbě, ohlašovaly významné události i hrozící nebezpečí, vpád nepřítele, požáry a přírodní katastrofy. Kolem Rovenské  (kdysi Týnské) zvonice čas hnal kvapem a bral sebou vše v okolí  a tak je starobylá zvonice, jediným pozůstatkem zaniklé středověké tvrze a osady Týn.
  Původní zvonice z r. kolem 1370 postavená spolu s kostelem sv. Václava, byla požárem v r. 1629 byla zničena - i zvony se roztavily. Zvonici dal prý tehdy zapálit jezuita Burnatius, protože se pomocí zvonů neustále bilo na poplach a svolával se lid. Obyvatelé Rovenska se totiž houževnatě bránili katolizaci, byli ve směs vyznání protestanckého. Burnatius měl přinutit lid ke katolické víře. Povolal proti rovenským rebelantům skupinu císařských rejtarů, kteří při ústupu před přesilou rovenského lidu zvonici zapálili. To vše se stalo za vlády krále Ferdinanda II.-Habsburka, panovníka, za kterého bylo popraveno i 27 českých pánů. Již v následujícím roce 1630 byla zvonice znovu postavena – z toho je patrno, jak moc důležité zvony pro lid byly... a v ní tři zvony, tzv. rebelantské, protože jsou upevněny obráceně – srdcem vzhůru.  Celodřevěná stavba zvonice stojící na osmibokém základě ze silných dřevěných trámů a prken, krytá  šindelovou střechou, na vás dýchne vůní  zašlých časů a starého poctivého dřeva, voní to tu jak ve starých stodolách či půdách našich prababiček. Je to stavba mohutná, stupňovitá se stanovou střechou. Stavba samotná je štenýřovo – vzpěradlové konstrukce. To znamená, že tu jsou dvě stavební kostry. Štenýře (dřevěné rohové sloupy) vytvářejí nosnou konstrukci obvodového pláště zvonice a střechy. Vzpěradlová konstrukce pak nese váhu zvonů. Původí trámy jsou opracovány ručně tesařskou širočinou ještě našimi prapředky… člověku se zastaví v dnešní době plné moderních technologií dech z úcty nad umem předků. Pod střechou jsou okna, zvaná zvonková, jimiž vychází ze stavby do okolí zvuk zvonů. Ke zvonům se přistupuje po 33 dřevěných schodech, což znamená 33 let Kristova života .


  Vyšlápněte si 33 schodů krásných starých schodů,třeba i jako vzpomínku na kristova léta...

  Pokud uznáte zvon za hudební bicí nástroj pohárovitého tvaru, jež se uvádí  v činnost buď úderem volně zavěšeného sdrce na vnitřní strany zvonu pomocí provazu nebo kladívkem, narážejícím na stranu vnější, pak před vámi vyvstane otázka: Mají v rovenské zvonici zvony nebo obrovské hmoždíře ?!  Zvony !!! -  jsou přidělány srdcem vzhůru a k jejich hlavě – trámu – je připevněna páka. Šlapáním na páku se zvony rozkývají a zvoní. Zvon se zhoupne směrem dolů a vrátí se zpět do výchozí pozice. Nacházíme se v jediné české zvonici, kde se zvoní takovýmto způsobem – právě toto se považuje za „rebelantské“ . Celá trojice je sladěna do akordu a vyžaduje zvonění v jistém rytmu. Zvony mají dřevěný hřeben, který leží na kovových ložiskách, která se údajně mažou dodnes husím sádlem.

  Podle jmen vlastně svatá "rebelantská" trojíce byla odsouzena původně asi k mlčení ...

  Všechny tři zvony odlil zvonař Martin Schrötter z Hostinného nad Labem. První dva v r. 1630, třetí, nejmenší  v r. 1639. Koruny zvonů jsou ozdobeny latinskými nápisy, citáty z biblických žalmů. Seznamte se, prosím:
  Svatý Jan Křtitel – zvon blíže ke kostelu, je vysoký 1 metr, kalich o průměru 110 cm váha 15 q laděn do fes’. Reliéf Ukřižování, letopočet 1630 a znak Rovenska.
  Nápis “Chvalte Pána, zvučné zvony, chvalte ho všichni, jejichž uši vnímají ducha života”. /Ž 101
  Svatý Václav – zvon prostřední a největší, je vysoký 118 cm, kalich o průměru 129 cm, váha 24 q, laděn do E’. Uprostřed reliéf Ukřižování, na druhé straně znak Rovenska. Nápis: “Chval, duše má, Hospodina, chváliti budu Hospodina v životě svém, žalmy zpívati budu Bohu svému dokud budu”. /Ž 146.
  Svatý Jiří – nejmenší zvon – směrem ke hřbitovu, je vysoký 80 cm, kalich o průměru 85 cm, váha 6 q, laděn do A`. Uprostřed pečeť Rovenska, na nad ní rok 1639. Nápis “Chvalte jej na cymbály dobře znějící, chvalte jej na cymbály plesání. /Ž 150

  Za obou světových válek minulého století, bývaly zvony rekvírovány armádou a použity na odlití válečných zbraní.  Je zajímavé , že Rovenská zvonice byla obou  rekvírování ušetřena, protože už tehdy byly její obrácené zvony považovány za výjimečné – snad i proto že je  lidé stvořili jako symbol míru v myšlení a skutcích. Místní věří že ve zvonici přebývá skřítek Zvoníček - pokud se vám zjeví, budete mít v životě štěstí.

  Zvonice je pozoruhodná stavba sam o sobě ...

  Zvonice je ve správě Farního úřadu Rovensko pod Troskami a je přístupná s příjemnou paní průvodkyní.  Vždy přes léto (červen – září, mimo pondělí)  ÚT – SO  9 – 12  13 – 17 / NE 12 – 16 h.  Skupinám se doporučuje objednat na tel. 731 104 630. Vstupné dospělý 40,- Kč, focení 10,-, filmování 20,- / v době zvonění dospělý 60,- (děti polovic). Paní průvodkyně poskytne u vstupu informační texty na papíře ve více jazycích (ČJ, NJ, AJ). Zvonění přístupné návštěvníkům je vždy v sezoně každou neděli a státem uznávaný svátek ve 12 hodin. Připraveno pro návštěvníky je  parkoviště, parkoviště pro autobusy, občerstvení, restaurace, WC.

  Přijďte si někdy v neděli posedět a poslechnout ... jinak více fotek naleznete ve fotoalbu, tam nadete také bílou ceduli s přesným popisem jakým způsobem se na místní zvony zvoní

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Prachovské skály

  Prachovské skály

  Jedno z nejnavštěvovanějších a nejatraktivnějších míst CHKO Český ráj.

  Sedmihorky-Hrubá Skála-Valdštejn

  Sedmihorky-Hrubá Skála-Valdštejn

  Atraktivní okruh s nádhernou krajinou Českého ráje s vysokými pískovcovými skálami.

  Chléviště u Besedic

  Chléviště u Besedic

  Romantické skalní bludiště - Chléviště u Besedic - potěší děti i dospělé skalními skrývačkami i dalekými výhledy.

  Rozhledna Hlavatice a její magická louka

  Rozhledna Hlavatice a její magická louka

  Přírodní rozhledna Hlavatice a Magická louka leží nad Turnovem coby vstupní místo do Českého ráje.

  rozhledna Dubecko

  rozhledna Dubecko

  Z rozhledny Dubecko jsou nádherné kruhové daleké výhledy na Český ráj, hrad Trosky, Bezděz, Kozákov, ale také na vzdálenější Jizerské hory a Krkonoše.