Vranovské skály a Juliina vyhlídka

Vranovské skály a Juliina vyhlídka

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Kokořínsko, Mělnicko a Máchův kraj

Nejbližší město

Mimoň

Nadmořská výška

380 m n. m.

Popis

Sklaní věže na boku kopce Ralska vybízí k prozkoumání a výhledu na Mimoň a okolí.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Když vyrazíte z Mimoně zdolávat cca 2,5 km vzdálený kopec Ralsko od jihu, již cestou zjistíte že kousek nad střechami domků obce Vranov na vás pokukují z lesa vrcholky „Vranovských“ skal. Skalní skupina, z velké části ukryta v místních listnatých lesích,  zve k prozkoumání i k pěknému výhledu na malebném okolí Vranova a Mimoně. Výstup je nenáročný, dostanete se sem i s kolem či kočárkem, poslušný pes může lesem navolno.

  V poměru s celým Ralským kopcem  působí skály na jeho úpatí jako drobečkové ...

  Sklaní věže svou světlou barvou vápnitého pískovce kontrastujícího s okolními tmavými lesy. Skály mají různé barvy, od téměř bílé, žluté až cihlově červené. Jednotlivě byly před desítkami let pojmenovány Němci, přejmenovány později česky. Na úpatí skal jsou četné pukliny. Některé skály jsou složeny z pískovců různých barev, složení a stáří. Skály jsou v nadmořské výšce 350 - 420m . Předmětem ochrany je od r. 1991 (v té době byl součástí vojenského výcvikového prostoru) celý skalní komplex nad osadou (12,92 ha). Přímo ve Vranově nelze přehlédnout zajímavou pískovcovou skalní věž Džbán, která stojí na jedné místní pidizahrádce

  Mít na zahradě Džbán podmáslí nebo "trpaslíka" této velikosti to si nemůže dovolit každý ...

  Nejznámější je Juliina vyhlídka (cca 380 m/m) - tuto skálu si kdysi oblíbila hraběnka Juliana z Grundemannů, manželka hraběte Františka z Hartigů, jenž nelitoval námahy a nechal zde zbudovat široké přístupové schodiště a dřevěný gloriet ( dnes už nestojí - slavnostně otevřeno 6. června 1822). Je odtud pěkný výhled na osadu Vranov i město Mimoň. Při dalším toulání si můžete typnout která ze skal má název: Džbán podmáslí, Kazatelna, Kočičí kámen, Luční kámen, Velký liščí kámen, Malý liščí kámen a Skluzavka ... taková zábavná hra "hledej, šmudlo, hledej".

  Pohled z Juliiny vyhlídky má jen jednu malou chybku, chybí popiska toho co se před vámi rozkládá ...

  Na skále „Molkenkrug" (Džbán podmáslí), na severním konci Vranova, je ve spodní části vidět žlutohnědý, středně až hrubě zrnitý pískovec a nad ním nasedající žlutočervený jemnozrnný pískovec, místy se mezi polohami pískovců nacházejí 20 až 50 cm mocné lavice slepenců. Povrch skal je poměrně silně modelován zvětráváním a můžeme na něm na různých místech pozorovat voštiny a výkvěty, odpískovávání povrchových vrstviček, římsy a menší skalní brány (z větší části zasypané pískem), vzniklo tu i několik skalních hřibů, z nichž jeden, vysoký asi 2 m, stojí na vrcholu skály, jejíž strmá hladká stěna ční proti vchodu na Juliinu vyhlídku.

  Povídá se, že se tímto zákoutím nechal inspirovat pan spisovatel Jaroslav Foglar při psaní příběhu Rychlé Šípy v pískových skalách. Myslím, že jeho kouzlo časem nestárne, ale zraje a je škoda si ho neobjevit.

  Velká část Vranovských skal je ukryta v bukovém lese ... můžete zde vidět havrany či poštolky, zajímavá podívaná zejména když učí mladé lovit  ... my jsme měli nevětší zážitek z velkých brouků ... vice fotek ve fotoalbu


  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Nosálov

  Nosálov

  Vesnice Nosálov je památkovou rezervací lidové architektury.

  jeskyně Klemperka

  jeskyně Klemperka

  Loupežnická jeskyně Klemperka se nachází v romantické krajině nedaleko hradu Kokořín.

  Zřícenina hradu u Hvězdy, Blíževedly

  Zřícenina hradu u Hvězdy, Blíževedly

  Velice skromné pozůstatky hradu neznámého jména se nachází u osady Hvězda nedaleko obce Blíževedly.

  Skalní brána, Ralsko

  Skalní brána, Ralsko

  Skalní brána v Ralsku se dá s trochou fantazie považovat za dvojče Pravčické brány, pouze v mnohem menším měřítku.

  Když do PEKLA, tak na BLEDULE

  Když do PEKLA, tak na BLEDULE

  Romantické údolí "Pekla" na českolipsku vítá jaro výzdobou z bledulek.