hrad Ralsko

hrad Ralsko

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Kokořínsko, Mělnicko a Máchův kraj

Nejbližší město

Mimoň

Nadmořská výška

696 m n. m.

Popis

Nejvýše položená zřícenina v Čechách s krásným výhledem.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • V dobách mého dětství byl pro nás děti tento hrad, hrdě se prsící nad okolní krajinou, jaksi zakletý. Patřil totiž vojsku a to ještě ne našemu, dětské hlavě to připadalo jaksi tajemné, že by nějaké nekalé zlé čáry? Pak po odchodu sovětské armády zůstal dál hrdě trčet nad krajinou a já léta jezdila vlakem kolem. Když se letos zjara (2012) rozkřiklo, že bude mít Ralsko nového majitele, zapřísáhla jsem se, že se tam musím honem podívat, kdo ví, jak to s jeho přístupností v budoucnu bude. Do vínku jsem dostala dobrou radu, že nejblíže to je pěšky po červené turistické z vesničky Vranov, ležícího na úpatí kopce pár kilometrů severovýchodním směrem od Mimoně. I tak nám v letním teplém odpoledni dal výstup na tefritovou horu převyšující své okolí o nějakých 400m slušně zabrat, ještě že se šlo lesem. Těsně pod vrcholem cesta míjí kamenné moře, které má svou specifickou květenu a nelze jej přehlédnout.

  Suťové pole a les kolem společně s bohatým bylinným podrostem jsou chráněny od r. 1967 coby Přírodní rezervace (22,3ha)

  Typický zástupce květeny suťového pole ... Rozchodník velký v celé své kráse pozdního léta

  Zřícenina je nejvýše položenou v Čechách a leží 696 metrů nad mořem. Z bývalého hradu je nádherný výhled a za pěkného počasí je vidět na Ještěd, Hazmburg, Bezděz, Jedlovou nebo legendární Říp, České středohoří, Lužické hory, Jizerské hory a Český ráj. Po vyplazení na vrchol jsem jen jaksi nechápala ... jak zde mohl někdo trvale žít a jak ho mohl někdo jiný sem lézt dobývat ... já šla nalehko a měla jsem toho kopce plné zuby.

  Kopec Ralsko s zříceninou na vršku je nepřehlédnutelnou dominantou českolipského kraje...

  Ralsko bylo šlechtickým hradem se dvěma obytnými věžemi a plnilo funkci vojenského opěrného bodu, ve středověku sloužilo k ochraně jantarové a solné stezky od Baltu přes Prahu do Rakouska. Tyto dvě věže jsou také nejstarší dochovanou částí. K nim byly posléze hradbami přihrazeny dva dvorky s dalšími stavbami. Nejzajímavější část opevnění představuje masivní 5,6 m silná štítová zeď v čele hradu postavená pravděpodobně v průběhu 15. stol. Její smysl je však u objektu postaveného na osamělém vrcholu, kde nehrozilo žádné nebezpečí ostřelování ze sousedních výšin, těžko pochopitelný. 

  Výhled do kraje je nádhernou odměnou za zdolání převýšení ...

  Trocha historie nikoho nezabije, aneb co vám chybějící info cedule těžko poví:

  První nejasnosti jsou spojeny již se samými počátky hradu. Tedy kdy a kým bylo Ralsko vlastně založeno.  Na první otázku nám daly odpověď archeologické výzkumy, které datují vznik hradu do 13. století. Odpověď na druhý otazník související s počátky Ralska již tak jednoznačná není. Nicméně politická situace a rozložení sil v této části země ukazuje s největší pravděpodobností na Markvartice. Ralsko tedy patřilo do soustavy hradů, které kontrolovaly rozlehlé vartemberské panství a zabezpečovaly důležitou stezku ze Žitavy do Čech, a Mimoň byla sídlo celní stanice (tuto cestu lze v krajině vysledovat s trochou citu v oku dodnes). Ralsko se stalo důležitým opěrným bodem mocenské politiky rodu, který byl pomyslným jazýčkem na vahách na exponovaném rozmezí mezi Lužickými městy a husity.
  Do skály vytesaná cesta pod jižními stěnami hradních budov procházela dvěma skalními branami a vedla na parkánovou plošinku na severovýchodním nejširším okraji návrší. Z této strany chránila hrad silná štítová zeď a vstup do předhradí s konírnami umožňovala pouze brána nad příkrým, hradbami ještěopevněným severním svahem, zabezpečená z druhé strany okrouhlou baštou. Nad předhradím se vypínala dvoupatrová věž spojená s palácem horního hradu. Z paláce byl po mostě přístup také do prvního patra samostatně stojící hlavní hranolové věže, která uzavírala areál hradu na jihozápadě ... vskutku nedobytné hnízdečko. Hrad sloužil jako sídlo tomu z Vartemberků, jemuž připadla při dělení panství okolní krajina údělem. Držitelé Ralska, páni z Vartemberka, patřili za vlády Přemyslovců i později za Lucemburků k přední české šlechtě a nejednou významně zasahovali od osudů země.
  Roku 1426 si dokonce na dobývání hradu husité vylámali zuby, ale o rok později už zde sídlila kališnická posádka. A dovnitř se dostali bez boje, protože tehdejší vlastník Jan Chudoba z Vartenberka patřil k jejich oddaným přívržencům. Po husitských válkách střídal hrad majitele jako ponožky.
  Po ukončení husitských bouří v pol. 15. století, spojeným s rozpadem vartemberského panství a stěhováním nových majitelů na pohodlnější zámky, začalo Ralsko ztrácet svůj význam, který byl do té doby značný. Naposled se stal cílem nepřátelského útoku, když ho na počátku listopadu 1468 dobylo – podle pověsti lstí – žitavské vojsko.
  V posledních desetiletích 15. století se vartemberské panství postupně rozpadalo a rychle se střídající majitelé Ralska dávali zpravidla přednost jiným sídlům. Když r. 1505 koupili ralské panství spolu s mimoňským Bibrštejnové, přestali se o hrad zcela starat a ten rychle chátral; r. 1608 už je uváděn jako pustý. Zkázu dovršili neúnavní hledači pokladů.

  Průchod na nádvoří dnes střeží jen kopřivy a rozhodníky...

  Pro úplnost se sluší dodat, že hora s okolím byla v letech 1969-1990 nepřístupná pro veřejnost kvůli vojenskému prostoru, který obývala bývalá sovětská armáda a navíc  trčí v krajině, kde se těžil uran. V době jejího působení dokonce shořela vyhlídková věž a místy jsou ještě na zřícenině čitelné nápisy v azbuce.

  Nápisy v azbuce jsou dnes již jen připomínkou nedávné minulosti hradu ...

  Dnes jsou v hradním areálu k vidění zbytky věží, hradby, zbytky dalších stavení, silná štítová zeď, nádrž na vodu, prevét a zbytky brány = prostě dokonalá a rekonstrukcí nepolíbená zřícenina. Občerstvení tu nečekejte !!! Vstupné celoročně zdarma!!! Fůra romantiky a nepohodlí vyvážená krásným výhledem.

  Vstup na druhé vnitřní nádvoří ....

  Věž při pohledu z druhé věže ...

  Pohled z vnitřku věže ven na západní vyhlídkový hřebínek ...

  Pohled ke Stráži pod Ralskem na kaliště po uranové těžbě ...

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Jedna paní povídala aneb trocha místních pověstí:

  Bezhlavý vozka
  V noci je na hradní cestě možné zahlédnout černý kočár tažený koňmi, jimž z chřtánu šlehají plameny. Na kozlíku pak sedí bezhlavý rytíř s hlavou v podpaží. Podle legendy by to měl být majitel panství, kterého husité po dobytí hradu tímto způsobem poslali na věčnost za napáchané krutosti. Tento příběh je podle všeho skutečně jen legendou, protože historické prameny nezmiňují nikoho, kdo by v té době skonal takovým způsobem.

  Pohled k hradu Bezdězu při cestě vzhůru ...

  Léty prověřená lest
  Působili zde loupeživí rytíři a škodili celému okolí. Nejvíce to pociťovali kupci, kteří cestovali po staré cestě ze Žitavy přes Svébořice do Prahy. Když už řádění loupeživých rytířů překročilo všechny meze, rozhodli se obyvatelé sousedních vesnic hrad přepadnout. Od jednoho zajatce, kterému se podařilo z hradu uprchnout, věděli, že na hradě každé ráno otevírají bránu a vyhánějí na pastvu hradní dobytek. Stejně tak večer, když uslyší cinkání zvonků krav, otevírají brány. Ozbrojení muži z vesnice se tedy jednoho dne vmíchali mezi stádo, a když obyvatelé hradu otevřeli bránu, využili překvapení, vnikli do hradu a hradní posádku přemohli. Hrad vyplenili a zapálili.Obě vesnice byly za svůj čin povýšeny na města: Mimoň a Stráž pod Ralskem.“

  Pohled k Mimoni a Bezdězu při cestě vzhůru ...

  Vlkodlak zmizel
  Další z mnoha pověstí hovoří o zakopaném pokladu, který hlídá velký pes, někde se dokonce uvádí vlkodlak. Kde hledat prameny této legendy? O pokladech, jež hlídá pes, bylo sepsáno mnoho pergamenů, ale vlkodlak, ten je v těchto zeměpisných šířkách poměrně unikátní. Povídá se o podzemí, ve kterém jsou zasypané poklady nedozírné hodnoty.

  Pohled k Lužickým horám ...

  Z dneška:
  Utajovaným podnikatelem, který vyhrál výběrové řízení na odkoupení zříceniny Ralsko na Českolipsku v pozdním jaru či létu 2012, je šestatřicetiletý rodák z Mimoně Milan Baier. který veřejnost ujišťuje, že hrad zůstane přístupný. Takže doufám, že i další si budou moci obout své toulavé boty a vyšlápnou si za romantikou a výhledem.

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Výstup do příkrého kopce po červené z Vranova nedoporučuji kolům ani kočárkům, pes může být celou cestu na volno, připevnit na vodítko doporučuji až při kochání se výhledy na samotném hradu. Název hradu Ralsko na stejnojmenném kopci je odvozen od německého názvu Roll či Rollberg. Dostat se na něj můžete cestou od Novin pod Ralskem nebo od Vranova u Mimoně vždx po červené turistické značce. Viz orientační mapa výletu ...

  Další fotky ve fotoalbu ...

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Harasov

  Harasov

  Legendou opředený hrad Harasov stával kdysi na skále nad zdejším rybníkem.

  Vranovské skály a Juliina vyhlídka

  Vranovské skály a Juliina vyhlídka

  Sklaní věže na boku kopce Ralska vybízí k prozkoumání a výhledu na Mimoň a okolí.

  Dolanský vodopád, Holany

  Dolanský vodopád, Holany

  Dolanský vodopád se nachází nedaleko obce Holany na Českolipsku.

  Novozámecká průrva

  Novozámecká průrva

  Uměle vytvořená skalní průrva z doby Karla IV., sloužící jako výpusť Novozámeckého rybníku.

  Vodní hrad Lipý

  Vodní hrad Lipý

  Bývalý vodní hrad v centru města Česká Lípa