Hvězdárna a planetárium Teplice

Hvězdárna a planetárium Teplice

Kategorie

Ostatní

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Teplice

Popis

Hvězdárna a planetárium v Teplicích seznamuje nejširší veřejnost o poznatcích v astronomii a jí příbuzných vědních oborů.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hvězdárna a planetárium v Teplicích bylo zřízeno Ústeckým krajem za účelem osvěty nejširší veřejnosti o poznatcích v astronomii a jí příbuzných vědních oborech. Zaměřují se hlavně na spolupráci se školami, aby mohly předávat astronomické poznatky dětem a mládeži.

  Hvězdárna Teplice

  Samotná hvězdárna není pověřena žádným speciálním astronomickým výzkumem a tak zde nemusí mít ani žádné špičkové vybavení. Provádí se zde hlavně pozorování zákrytů hvězd Měsícem a pozorování zákrytů hvězd planetkami.

  Hvězdárna Teplice
  foto zdroj:Google

  Teplická hvězdárna byla poprvé otevřena v roce 1962. Má 2 otočné kopule o průměru 5 metrů s odsuvnými štěrbinami a chrání přístroje před nepříznivým počasí.

  Hvězdárna Teplice

  Za jasného dne mohou návštěvníci pozorovat dalekohledem povrch Slunce, jeho sluneční skvrny, které znamenají chladnější místa na Slunci.

  pozorování Slunce
  foto zdroj: Google

  Na denní obloze je vidět planeta Venuše, ale musí být ve vhodné pozici k Slunci a Zemi. Při večerním pozorování je nejvděčnějším sledovaným objektem Měsíc. Na jeho povrchu lze rozpoznat krátery, měsíční moře i další detaily.

  Měsíc
  foto zdroj: Google

  Působivě vypadá v dalekohledu také další planeta sluneční soustavy Saturn se svými prstenci nebo Jupiter s tmavými pásy na povrchu a se čtyřmi nejjasnějšími měsíci.

  planeta Saturn
  foto zdroj: Google

  Teplická hvězdárna je ukryta v zeleni na Písečném vrchu. Pro veřejnost je otevřena celoročně každou sobotu v různé časy, v závislosti na ročním období.

  hvězdárna v Teplicích

  Oblíbené je i teplické planetárium, které je umístěné v samostatné budově. Nad kruhovým hledištěm je kopule o průměru 10 metrů, která simuluje oblohu s hvězdami. Nevšední zážitek, skoro reálně vypadající hvězdné nebe vytváří Zeissovo projekční planetárium ZKP2.

  Planetárium v Teplicích
  foto zdroj: Google

  Planetárium, které není závislé na venkovním počasí, je otevřeno po celý rok ve středu a v neděli. V neděli jsou navíc pro děti promítány pohádky s astronomickou tématikou. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kaple Nejsvětější Trojice na vrchu Horka

  Kaple Nejsvětější Trojice na vrchu Horka

  Kaple se nachází na vrchu Horka v severovýchodní části severočeského města Chlumce. Podél nyní asfaltové cesty vedoucí ke kapli byly od kostela sv. Havla instalovány výklenkové kapličky zastavení křížové cesty.

  Lázně Bílina

  Lázně Bílina

  První lázeňští hosté přijížděli do Bíliny-Kyselky již v 18.století...

  Kostel v Dubí

  Kostel v Dubí

  Pod názvem města Dubí v podhůří Krušných hor poblíž Teplic si vždy přestavím tři věci: porcelánový Cibulák z proslavené porcelánky, Tereziny lázně a unikátní novogotický kostel.

  Fláje – zatopená obec

  Fláje – zatopená obec

  Fláje byly horskou vesnicí v Krušných horách v okrese Most v Ústeckém kraji. Na jejím místě se v nadmořské výšce 745 m nyní nachází údolní nádrž nad Flájskou přehradou.

  Krušné hory - Vlčí hora

  Krušné hory - Vlčí hora

  Nachází se na náhorní planině severní části Krušných hor v blízkosti osady Dlouhá Louka nad městem Osek. Z okraje lesa od vztyčeného kříže (cca 500 m od vrcholu s rozhlednou) je báječný výhled do podhůří.