Hvězdárna a planetárium Teplice

Hvězdárna a planetárium Teplice

Kategorie

Ostatní

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Teplice

Popis

Hvězdárna a planetárium v Teplicích seznamuje nejširší veřejnost o poznatcích v astronomii a jí příbuzných vědních oborů.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hvězdárna a planetárium v Teplicích bylo zřízeno Ústeckým krajem za účelem osvěty nejširší veřejnosti o poznatcích v astronomii a jí příbuzných vědních oborech. Zaměřují se hlavně na spolupráci se školami, aby mohly předávat astronomické poznatky dětem a mládeži.

  Hvězdárna Teplice

  Samotná hvězdárna není pověřena žádným speciálním astronomickým výzkumem a tak zde nemusí mít ani žádné špičkové vybavení. Provádí se zde hlavně pozorování zákrytů hvězd Měsícem a pozorování zákrytů hvězd planetkami.

  Hvězdárna Teplice
  foto zdroj:Google

  Teplická hvězdárna byla poprvé otevřena v roce 1962. Má 2 otočné kopule o průměru 5 metrů s odsuvnými štěrbinami a chrání přístroje před nepříznivým počasí.

  Hvězdárna Teplice

  Za jasného dne mohou návštěvníci pozorovat dalekohledem povrch Slunce, jeho sluneční skvrny, které znamenají chladnější místa na Slunci.

  pozorování Slunce
  foto zdroj: Google

  Na denní obloze je vidět planeta Venuše, ale musí být ve vhodné pozici k Slunci a Zemi. Při večerním pozorování je nejvděčnějším sledovaným objektem Měsíc. Na jeho povrchu lze rozpoznat krátery, měsíční moře i další detaily.

  Měsíc
  foto zdroj: Google

  Působivě vypadá v dalekohledu také další planeta sluneční soustavy Saturn se svými prstenci nebo Jupiter s tmavými pásy na povrchu a se čtyřmi nejjasnějšími měsíci.

  planeta Saturn
  foto zdroj: Google

  Teplická hvězdárna je ukryta v zeleni na Písečném vrchu. Pro veřejnost je otevřena celoročně každou sobotu v různé časy, v závislosti na ročním období.

  hvězdárna v Teplicích

  Oblíbené je i teplické planetárium, které je umístěné v samostatné budově. Nad kruhovým hledištěm je kopule o průměru 10 metrů, která simuluje oblohu s hvězdami. Nevšední zážitek, skoro reálně vypadající hvězdné nebe vytváří Zeissovo projekční planetárium ZKP2.

  Planetárium v Teplicích
  foto zdroj: Google

  Planetárium, které není závislé na venkovním počasí, je otevřeno po celý rok ve středu a v neděli. V neděli jsou navíc pro děti promítány pohádky s astronomickou tématikou. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Ostrov – Posvátný okrsek - Kaple Panny Marie Einsiedelnské

  Ostrov – Posvátný okrsek - Kaple Panny Marie Einsiedelnské

  Kaple Panny Marie Einsiedelnské se nachází v lokalitě zvané Posvátný okrsek, která je součástí bývalého piaristického kláštera v Ostrově. Související výlety byly vloženy dne 04.05.2016 (Piaristický klášter) a 21.02.2017 (Kaple sv. Anny)

  Zámek v Klášterci nad Ohří

  Zámek v Klášterci nad Ohří

  Zámek se nachází v samém historickém centru města. V zámku se nachází muzeum porcelánu. Součástí areálu zámku je letohrádek Sala terrena. Kolem zámku se rozkládá rozhlehlý anglický park.

  Jubilejní památník v Chlumci

  Jubilejní památník v Chlumci

  Jubilejní památník v Chlumci je věnován památce obětí bitvy u Přestanova a Chlumce v listopadu 1813, kde se střetla spojenecká vojska ruská, rakouská a pruská s francouzským vojskem Napoleona Bonaparte.

  Dubí - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

  Dubí - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

  Pod názvem města Dubí v podhůří Krušných hor poblíž Teplic si vždy přestavím tři věci: porcelánový Cibulák z proslavené porcelánky, Tereziny lázně a unikátní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie.

  Žatecký barbakan v Kadani

  Žatecký barbakan v Kadani

  Gotická stavba se nachází v jihovýchodní části historického centra města a je součástí Městské památkové rezervace Kadaň.