Kalvárie

Kalvárie

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Lovosice

Nadmořská výška

245 m n. m.

Popis

Kalvárie je přírodní rezervace s charakteristickými třemi vysokými kříži na jejím vrcholu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kalvárie je jedním ze skalních ostrohů podél řeky Labe, který nelze s žádným jiným zaměnit. To proto, že ho charakterizují na vrcholku tři kříže, a tak se mu říká i Tříkřížový vrch.

  Kalvárie

  Pokud pojedete po silnici z Lovosic do Ústí nad Labem nebo se budete plavit po Labi lodí Porta Bohemice, dívejte se na vrcholky pravého břehu.

  Kalvárie

  V místě, kde přechází Polabská nížina v kaňonovité údolí protínající České středohoří mezi obcemi Velké Žernoseky a Libochovany, začíná asi 4 km dlouhý úsek zvaný Porta Bohemica nebo též Brána Čech. V těchto místech je Labe sevřeno v hlubokém údolí a po obou stranách se zvedají strmé skalnaté stěny dosahující někde do výšky až 130 metrů.

  Kalvárie

  A právě zde, na začátku údolí, je možné zahlédnout stojící kříže. Tři kříže jsou na tomto místě zmiňovány již v roce 1587 a pojí se k nim i různé pověsti.

  Kalvárie

  Dnes je u nich přidělaná umělecky zpracovaná kovová tabulka s textem o obnově místa v roce 2009.

  Kalvárie

  Kalvárie je součástí vrchu Hrádek, na kterém stálo v minulosti starověké hradiště. Ještě dnes jsou zde patrné zbytky valů.

  Kalvárie

  Na svazích k Labi jsou obnažené krystalické břidlice s výskytem vzácné flory a fauny.

  Kalvárie

  Roste tu například kozinec bezlodyžný, kosatec bezlistý, kavyl Ivanův nebo koniklec luční český.

  Kalvárie

  Je tu i velké množství různých druhů lišejníků a lze tu spatřit i naši největší ještěrku zelenou dorůstající délky přes 30cm. Což potvrzujeme, protože jsme tuto ještěrku opravdu viděli a je to pěkný macek. Celá oblast o ploše 8,71ha je od roku 1993 vyhlášena přírodní rezervací Kalvárie.

  Kalvárie

  Daří se tu i vínu. Zdejší oblast v okolí Velkých Žernosek, Žalhostic a Lovosic představuje nejsevernější vinařskou oblast u nás, s tradicí zasahující až do doby Keltů. A kdo by neznal zde pěstované odrůdy jako Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Modrý Portugal nebo Svatovavřinecké.

  u Kalvárie

  Kalvárie se stala turisticky velice vyhledávaným místem. Výhledy do krajiny jsou nádherné. Na jihovýchodě jsou vidět proslulé vinice, vrchy Radobýl a Lovoš.

  výhledy z Kalvárie

   Na opačné straně hluboké údolí řeky Labe, vedoucí ústeckým krajem v délce 40km a neustále projíždějící vlaky po obou březích řeky.

  výhledy z Kalvárie

  Přijít na Kalvárii lze ze tří stran. Po žluté od Libochovan, nebo po zelené od Kamýku, čehož využívají hlavně cyklisté.

  cesta z Velkých Žernosek

  Nejkratší cesta vede z Velkých Žernosek také po zelené. Tady čeká každého dost strmý závěrečný výstup. Výsledek všech tří cest je ale vždy stejný, přijdete na krásné místo s nádhernými výhledy.

  Kalvárie

   

  mapa oblasti

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Ostrý

  Ostrý

  Tajuplná a romantická zřícenina nacházející se v těsné blízkosti nejvyšší hory Českého středohoří, Milešovky.

  Litoměřice – katedrála sv. Štěpána

  Litoměřice – katedrála sv. Štěpána

  Katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích se nachází na Dómském pahorku – vyvýšenině nad historickým centrem města. Je dobře viditelná z městských hradeb i z Tyršova mostu. Patří mezi dominanty města a je kulturní památkou ČR.

  hrad Pravda

  hrad Pravda

  Zřícenina hradu, který se stal poutním místem českého národního obrození a kde se konaly tábory lidu za účasti několika tisíc lidí.

  Kalvárie

  Kalvárie

  Kalvárie se zvedá na pravém břehu řeky Labe, je zde i cyklistická cesta a krásný výhled na Polabí

  štít Trojhora

  štít Trojhora

  Zřejmě jediný štít na území Česka s nádhernými výhledy do okolní krajiny.