Nedvězí

Nedvězí

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Doksy

Nadmořská výška

458 m n. m.

Popis

Z vrcholku Nedvězí je vidět za dobrého viditelnosti až 1/3 Čech.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hledáte místo s dalekými výhledy, z kterého je vidět až 1/3 Čech? Zajeďte si do starobylé horské osady Nedvězí, ležící asi 4km od města Dubá v okrese Česká Lípa.

  výhled z vrchu Nedvězí

  Nad touto vesničkou se ale nevypíná žádná hora s nadmořskou výškou nad 1000m, pouze celkem nenápadný vrch s 458 m nadmořské výšky.

  u vrchu Nedvězí

  Ještě na začátku 20.století stával na vrcholu vysoký dřevěný kříž. Za 2. Světové války tu byla vojenská protiletecká pozorovatelna. Také zde stávala dřevěné konstrukce triangulačního bodu. Nyní je jeho vrchol holý a zvelebují ho už jen dvě „kovové tyče“.

  vrchol Nedvězí

  Pokud však na něm stanete, tak Vám to asi vyrazí dech. Takový rozhled by asi odtud nečekal nikdo. Kruhové výhled na všechny strany, naprostá fantazie.

  výhledy z Nedvězí

  Co všechno je vidět, jaké jednotlivé vrchy, by vydalo na více jak jednu stranu. Přesto se nelze nezmínit o výhledech na Prahu s žižkovským vysílačem, Říp, Bezděz, Ještěd, České středohoří, Krušné hory, Lužické a Jizerské hory, Krkonoše, Český ráj nebo Orlické hory.

  výhledy z Nedvězí

  K naprosté spokojenosti je třeba mít i trochu štěstí na počasí. My jsme ho příliš neměli a spousta vzdálených cílů nám zůstalo utajeno. Určitě se sem ještě vrátíme za lepší viditelnosti, abychom mohli nafotit lépe ty nádherné výhledy.

  výhledy z Nedvězí

  Podle mapy by měla být pod vrchem skála „Věž u Nedvězí“ a tak se k ní jdeme podívat. Seběhneme kousek dolu, projdeme kolem pěkné roubenky a asi po 100 metrech jsme u osamoceného skalního bloku.

  skalní věž u Nedvězí

  Z přední strany vypadá, že by se na ni dalo krásně lézt i bez horolezeckého vybavení. A ani nevypadá, že by to mělo být nějak těžké. Jenže stačí se jen otočit a jsme zpátky na zemi. Na velkém balvanu nacházíme pietní místo se čtyřmi pamětními cedulkami se jmény lidí, kterým zde vyhasl život.

  pietní místo u skalní věže

  Brr, opravdu nepříjemný pocit, až mrazí v zádech. Při představě, že tato celkem na první pohled nenáročná, ale zřejmě dost zrádná skalní věž, připravila o život 4 muže. Tento pomníček by měl být varováním pro všechny, aby zde nepřecenili své síly.

  pietní místo u skalní věže

  Vracíme se přes vrch Nedvězí do stejnojmenné osady. V její horní části jakoby se zastavil čas. Naprosté ticho, nikde nikdo, pouze se zde ve velkém výběhu pasou kozy.

  pastvina s kozami V Nedvězí

  Naproti jsou krásná roubená stavení, typické pozůstatky lidové architektury. Dokonce je zde možné koupit i čerstvé kozí mléko a sýr.

  osada Nedvězí

  Stojí tu také malé barokní kaplička, která byla upravená z původní gotické stavby ze 14.století.

  kaplička v Nedvězí

  V osadě jsou ještě další drobné sakrální stavby, o které pečují místní občané.

  v osadě Nedvězí

  Zbylá část osady Nedvězí se nachází o něco níže. I zde jsou velice malebná stavení.

  osada Nedvězí

  Řada roubených chalup je i památkově chráněna. Patří mezi ně chalupa č.8, areál chalupy č.12, včetně výměnku, stodoly a ohradní zdi, chalupa č.22 a chalupa č.14 se špýcharem. Na okraji osady stojí památný strom lípa malolistá.

  chalupa č.22 v Nedvězí

  Parkovat přímo v Nedvězí není vhodné pro nedostatek místa. Lze však využít místo u zdejších kontejnerů několik desítek metrů před osadou.

  parkování před osadou v Nedvězí

  Ale to ještě není vše. V blízkosti Nedvězí jsou ještě další dvě zajímavá místa. Při cestě do sousedního Dražejova je u silničky možné spatřit skalní okno. Věděli jsme, že tu má být, ale představovali jsme si spíše jenom nějaký otvor skrz skálu. Tohle skalní okno nás však mile překvapilo.

  skalní okno u Nedvězí

  Hned za ním je krátká odbočka na Řípskou vyhlídku. Krásné místo s neskutečně velkými plochami vřesových porostů doplněnými zakrslými borovičkami.

  u Řípské vyhlídky

  Prostředí s vřesem u nás zabodovalo tedy daleko více, než samotná vyhlídka na dosti vzdálený a malinkatý Říp.

   Řípská vyhlídka

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  České středohoří – vrch Srdov

  České středohoří – vrch Srdov

  Srdov je výrazný čedičový vrch nacházející se v sousedství dominantního Oblíku v Chráněné krajinné oblasti České středohoří, konkrétně její západní části – Lounském středohoří.

  Hrad Hněvín

  Hrad Hněvín

  Hrad Hněvín se nachází v Mostě, jeho nadmořská výška je 399 m n.m. Naskýtá se z něj pohled na celé Mostecko

  Kamenná slunce

  Kamenná slunce

  Unikátní geologický útvar s ukázkou výsledků sopečné činnosti.

  Vaňovský vodopád

  Vaňovský vodopád

  Nejvyšší vodopád Českého středohoří vzhledem připomínající některé vodopády z exotických krajin.

  Nedvězí

  Nedvězí

  Z vrcholku Nedvězí je vidět za dobrého viditelnosti až 1/3 Čech.