Průhonický park

Průhonický park

Kategorie

Zahrady a parky

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Praha

Popis

Průhonický park patří k nejznámějším a nejvýznamnějším parkům u nás a je zařazen na seznamu světového dědictví UNESCO.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Průhonický park patří k nejznámějším a nejvýznamnějším parkům u nás. Leží na jihovýchodním okraji Prahy nedaleko dálnice D1.

  Průhonický park

  V roce 1885 ho založil hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca, tehdejší majitel zámku a panství Průhonice. Budování a rozvíjení parku zasvětil téměř celý svůj život. Uplatnil při tom svoje představy, znalosti i cit pro krajinu.

  Průhonický park

  Dokázal dokonale využít členité údolí botičského potoku a jeho přítoků, rybníky, porosty dřevin, stromů a keřů v kombinaci s volnými lučními plochami.

  Průhonický park

  Do toho umě zakomponoval i cizokrajné dřeviny.

  Průhonický park

  Zvláště vodní plochy se splavy dodávají parku neopakovatelný ráz.

  Průhonický park

  Okolní neustále se rozrůstající výstavba zmenšuje životní podmínky pro mnohá zvířata v této oblasti, která se pak stahují do Průhonického parku, kde nachází ideální podmínky pro svůj další život.

  Průhonický park

  Průhonický park byl pro svou jedinečnost zařazen na seznam světového dědictví UNESCO a od roku 2010 je národní kulturní památkou.

  Průhonický park

  Do parku vede cesta přes Velké nádvoří Průhonického zámku, který oživuje stříkající fontánka s parčíkem v anglickém stylu.

  Průhonický park

  V samotném zámku lze navštívit pouze stálou expozici „Průhonický zámek a park, dílo přírody a lidského ducha“. Jinak je zámek pro veřejnost nepřístupný.

  Průhonický zámek

  Na jeho malém nádvoří se konají v průběhu roku různé kulturní akce pro veřejnost, jako jsou koncerty, divadlo nebo třeba historický šerm.

  Průhonický zámek

  Průhonický park lze navštěvovat celoročně. Své kouzlo má v každém ročním období. Nejatraktivnější je ale zřejmě na jaře, kdy rozkvete největší pýcha parku, rododendrony. Jejich výjimečná sbírka zde čítá na 8000 kusů, ve 100 druzích a kultivarech.Na focení jsme ale přišli trošku pozdě....

  Průhonický park

  Unikátní je také Alpinum o rozloze 3 ha skalek a strání se sbírkami skalniček, trvalek a dřevin.

  Průhonický park

  Součástí Průhonického parku je i botanická zahrada Chotobuz, založena v roce 1963, kde jsou soustředěny cenné genfondové sbírky a dendrotéka, třetí největší sbírka šišek na světě.

  Průhonický park

  Pokud by chtěl někdo projít celý Průhonický park, každou cestičku, musel by si na to vyhradit celý den, neboť délka všech cest má přibližnou délku 23km.

  Průhonický park

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Křížová cesta Kuníček – Kuní

  Křížová cesta Kuníček – Kuní

  Křížová cesta Kuníček – Kuní je jednou z nejmladších a nejnápaditějších křížových cest u nás.

  hrad Okoř

  hrad Okoř

  Zřícenina Okoř se svou působivou siluetou je oblíbeným místem mnoha návštěvníků.

  Wiehlova hrobka rodiny Daubků v Litni

  Wiehlova hrobka rodiny Daubků v Litni

  Liteň nabízí výlet z Prahy na kole, autem nebo vlakem. Pro milovníky památek a architektury nabízí prohlídku novorenesanční hrobky rodiny Daubků. Autorem pohřební kaple je významný architekt konce 19. století Antonín Wiehl - autor Slavína

  Výlet za „Kováři v Litni“ 6. - 7. 6. 2015

  Výlet za „Kováři v Litni“ 6. - 7. 6. 2015

  V Litni uspořádali letos poprvé setkání všech, kteří pracují se železem s názvem „Kováři v Litni“. Areál bývalého učiliště Pode Zděmi kováře hostil poprvé 7. a 8. června 2014. Příští rok se setkání uskuteční 6. a 7. 6. 2015.

  vrcholová kniha Týřov

  vrcholová kniha Týřov

  Jedinečný hrad s devíti věžemi se nacházel na Křivoklátsku nedaleko obce Skryje.