Plechý

Plechý

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Šumava

Nejbližší město

Volary

Nadmořská výška

1378 m n. m.

Popis

Plechý je nejvyšším vrcholem české i rakouské části Šumavy.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Plechý je s 1378m nadmořské výšky nejvyšším vrcholem české i rakouské části Šumavy. Nevyčnívá však nad okolní krajinu jako je tomu třeba u Milešovky v Českém středohoří. Plechý je součástí výrazného hraničního hřbetu s dalšími dílčími vrcholy Trojstoličníkem (1302m) a Trojmeznou (1361m).

  nejvyšší vrch české Šumavy - Plechý

  Samotný Plechý je poměrně plochý, na jehož vrcholku je seskupení několika obrovských žulových kamenů, na nichž je umístěn geodetický bod.

  nejvyšší vrch české Šumavy - Plechý

  Vylézt po těchto balvanech jde celkem snadno. Nahoře se dá zapsat do vrcholové knihy, ve které je i dosti vzkazů psaných v němčině. Plechý totiž leží nedaleko německé a v bezprostřední blízkosti rakouské hranice, takže nouze o návštěvy od našich sousedů tu rozhodně není.

  nejvyšší vrch české Šumavy - Plechý

  To je zde vidět na každém kroku, jedna cedule hlásá „POZOR! STÁTNÍ HRANICE“, hned vedle jsou psané směrovky pouze v němčině.

  nejvyšší vrch české Šumavy - Plechý

  Název Plechý  také není úplně český, je odvozen z německého slova Plöckenstein, což znamená lesklý kámen nebo lesklá skála.

  nejvyšší vrch české Šumavy - Plechý

  Kdo by však čekal, že z vrcholku ve výšce 1378m budou daleké výhledy a uvidí půlku Šumavy, bude asi trošku zklamán. I přesto je to neobyčejně fascinující místo, které patří k těm nejhezčím na Šumavě.

  nejvyšší vrch české Šumavy - Plechý

  Samozřejmě také záleží, v jakém období a za jakého počasí Plechý navštívíte. My jsme tu byli v létě, v období plného rozkvětu a zeleně a za teploty kolem 30°C. Takže po náročném výstupu od Plešného jezera z nás spíše lilo, než abychom mrzli.

  okolí vrcholku Plechý

  Průměrná roční teplota zde totiž obvykle nevystoupí nad +3°C a navíc tu půl roku leží sníh. Za mrazu a sněhu to tu vypadá úplně jinak.

  Plechý a okolí

  Tyto drsné klimatické podmínky a občasné vichřice se podepisují i na zdejším povrchu, který tvoří téměř bezlesou plochu s polámanými stromy, zakrslými smrky a nesmí chybět ani borůvčí a kapradiny.

  Plechý a okolí

  Ještě stojí za zmínku Rakouská louka nacházející se asi 400m západně od vrcholku Plechý. Její povrch je téměř holý, s porostem horské trávy přecházející v mimořádně cenné horské vrchovištní rašeliniště.

  Rakouská louka

  Cesta na Plechý je snadnější od našich rakouských a německých sousedů. Od Trojstoličníku, kde je hraniční přechod a nedaleko i parkoviště, vede červeně značená cesta po hřebeni přes Trojmeznou, Trojmezí, až k vrcholu Plechý.

  cestou na Plechý od Trojstoličníku

  Z české strany je nejkratší a nejpoužívanější cestou na Plechý, asi ta od Nové Pece. Nejdříve se jde podél Schwarzenberského kanálu až k Říjišti a k Jezerní stezce. Zde se nachází tkz. nouzové nocoviště, kde lze oficiálně strávit 1 noc.

  nouzové nocoviště

  Poté cesta pokračuje přes kamenné moře. Což je naprosto úžasná část. Viděli jsme už mnohá kamenná moře, ale obvykle s daleko menšími kameny. Zdejší gigantické balvany nás úplně ohromily.

  kamenné moře pod Plechým

  Pak již přichází Plešné jezero. Přístup k němu je pouze od cesty, a to ještě nelze jít,  až úplně k vodě. Trošku nás to tady zklamalo. Na vše tady dohlíží i přítomný místní správce.

  u Plešného jezera

  Za hladinou se zvedá do výše 211m skalní stěna ledovcového karu Plešného jezera. Právě tam nahoru směřují naše další kroky. Nejdříve však musíme projít na vlastní nebezpečí zážitkovou stezku Duch pralesa ( více na: http://www.fototuristika.cz/tips/detail/665).

  jezerní stěna nad Plešným jezerem

  Stezka končí téměř na vrcholku jezerní stěny u pomníku básníka Šumavy Adalberta Stiftera (více na: http://www.fototuristika.cz/tips/detail/662 ).

  u pomníku Adalberta Stiftera

  Pár kroků od něj je vyhlídka Lipno s krásnými výhledy na Plešné jezero a právě na Lipno s okolím. Takovéto výhledy z vrcholku Plechý nejsou, a tak je potřeba si je zde dostatečně užít.

  výhled na Plešné jezero

  Stejně tak i zbylý 1km cesty na Plechý. Takováto jedinečná a specifická krajina se nevidí každý den. Prostě nádhera.

  kousek od vrcholu Plechý

  Zpět se lze vrátit po druhé straně jezerní stěny po červeně a následně žlutě značené cestě.  

  mapa oblasti

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Rechle-hradlový most

  Rechle-hradlový most

  Unikátní 72m dlouhý dřevěný hradlový most přes řeku Vydru.

  Hrádek u Sušice - zámek

  Hrádek u Sušice - zámek

  Renesanční zámek v Hrádku, nacházejícím se několik kilometrů od Sušice, byl po dlouholeté rekonstrukci otevřen v létě roku 2010. Zámek stojí uprostřed obce a přiléhá k němu zámecký park.

  Trojmezí (Šumava)

  Trojmezí (Šumava)

  Trojmezí je místo v nejvyšších částech Šumavy, kde se stýkají hranice tří států, České republiky, Německa a Rakouska.

  Kvilda

  Kvilda

  Jedna z nejznámějších šumavských obcí proslavená natáčením filmů Král Šumavy, Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a dalšími.

  Sušice – starý židovský hřbitov

  Sušice – starý židovský hřbitov

  Starý židovský hřbitov v Sušici se nachází v ulici Příkopy, na levém břehu říčky Volšovky, která se za jezem Na Fufernách vlévá do Otavy. Hřbitov přiléhá k tehdejším městským hradbám.