hrad Hněvín

hrad Hněvín

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Most

Nadmořská výška

399 m n. m.

Popis

Hrad Hněvín se nachází na Zámecké hoře a vytváří hlavní dominantu města Most.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Již v 9.století stálo na vrcholku Zámecké hory opevněné dřevěné hradiště. V polovině 13.století, kdy král Václav I. povýšil Most na královské město, již na této hoře stál kamenný hrad. Jeho tehdejší německý název Landeswarte, co je Zemská stráž, plně vyjadřoval funkci hradu jako strážce zemské hranice.

  hrad Hněvín

  Město Most ho do svého držení získalo v roce 1595. Pak však přišla třicetiletá válka a hrad obsadilo nejdříve císařské vojsko a posléze je vystřídali Švédové. Ti ho obývali až do roku 1649, tedy i po uzavření vestfálského míru.

  hrad Hněvín

  Po těchto neblahých zkušenostech požádali mostečtí měšťané císaře Ferdinanda III. o svolení k rozbourání hradu, aby se už nemohl dostat do rukou nepřítele. Materiál chtěli použít na opravu města zpustošeného válkou. Císař jim vyhověl a v letech 1651.1653 byl hrad rozbořen.

  hrad Hněvín

  Na Zámecké hoře se začalo opět stavět až na přelomu 19. a 20. století, kdy v místě hradu byla zbudována výletní restaurace a vyhlídková věž.

  hrad Hněvín

  Právě vyhlídková věž se již stala neodmyslitelnou součástí nynějšího panoramatu města Most.

  hrad Hněvín

  Výhledy z ní jsou nádherné a zároveň i smutné. Ty nádherné směřují na celé město Most, na vrchy Českého středohoří a Krušné hory.

  výhled z hradu Hněvín na Most

  Nebo na mostecký autodrom, kde jsme právě zachytili probíhající závody silničních motocyklů.

  výhled z hradu Hněvín

  Ty smutné na přilehlou průmyslovou Mosteckou pánev. To je opravdu žalostný pohled.

  výhled z hradu Hněvín

  Hezky je vidět i slavný Děkanský kostel, který byl z důvodu demolice staré zástavby Mostu přesunut po kolejích o 841m, což je zapsáno i ve zlaté knize Guinesově knize rekordů (více na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/663).

  výhled z hradu Hněvín

  Na hradě je také od roku 1972 malá hvězdárna dr. Antonína Bečváře, která je pobočkou hvězdárny v Teplicích.

  hvězdárna na hradě Hněvín

  Po prohlídce je možné se v areálu hradu ještě občerstvit ve zdejší restauraci. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kostel v Dubí

  Kostel v Dubí

  Pod názvem města Dubí v podhůří Krušných hor poblíž Teplic si vždy přestavím tři věci: porcelánový Cibulák z proslavené porcelánky, Tereziny lázně a unikátní novogotický kostel.

  Varvažov – Stará pošta

  Varvažov – Stará pošta

  Varvažov je malá obec poblíž Chlumce, severně od Ústí nad Labem. Zajímavostí je v této obci kromě pomníků připomínajících napoleonskou bitvu v roce 1813 a historického kamenného kříže, rovněž bývalá pošta.

  Sokolov – rozhledna na vrchu Hard

  Sokolov – rozhledna na vrchu Hard

  Rozhledna se nachází v Sokolově na vrchu Hard (nad nemocnicí) ve výšce 455 m n.m. Přístupná je z Hornické ulice vedle budovy Policie ČR. Ze zaskleného ochozu je skvělý výhled na Sokolov a jeho okolí.

  vrch Bořeň

  vrch Bořeň

  Bizarní skalnatý vrch vystupující vysoko nad okolní krajinu Bílinska.

  Sportpark v Ostrově (nad Ohří)

  Sportpark v Ostrově (nad Ohří)

  Rozlehlý park se v Ostrově nachází v bezprostřední blízkosti nemocnice společnosti NEMOS s.r.o. Areál nemocnice je s parkem dokonce propojen. Vzhledem k parkovému mobiliáři je park vyhledáván zejména rodinami s dětmi.